« Späť

V Trojičnú nedeľu pápež pozval k modlitbe za Čínu a za Svetový humanitárny samit

V Trojičnú nedeľu pápež pozval k modlitbe za Čínu a za Svetový humanitárny samit

Vatikán 22. mája - V Nedeľu Najsvätejšej Trojice pápež František osobitne pozval veriacich k modlitbe za Čínu a za Svetový humanitárny samit v Istanbule. V poludňajšej katechéze sa zameral na význam tajomstva Najsvätejšej Trojice pre život kresťana.
„Nech nás sviatok Najsvätejšej Trojice obnoví v poslaní žiť spoločenstvo s Bohom a medzi nami podľa vzoru Božieho spoločenstva.“ Tento odkaz rozoslal pápež František cez sociálnu sieť Twitter v dnešnú nedeľu, ktorá je Slávnosťou Najsvätejšej Trojice.
Napoludnie sa stretol s veriacimi pri modlitbe Anjel Pána. V príhovore z okna Apoštolského paláca pripomenul, že tajomstvo Najsvätejšej Trojice sa týka aj každého veriaceho, ktorého v krste Duch Svätý začlenil do srdca a do života samotného Boha. O Najsvätejšej Trojici hovoril ako o „božej rodine“.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnes, na sviatok Najsvätejšej Trojice, nám Evanjelium sv. Jána predstavuje úryvok z dlhej rozlúčkovej reči, ktorú Ježiš predniesol pred blížiacim sa umučením. V tejto reči vysvetľuje učeníkom najhlbšie pravdy, ktoré sa na neho vzťahujú. A takto sa črtá vzťah medzi Ježišom, Otcom a Duchom. Ježiš vie, že je blízko k uskutočneniu Otcovho plánu, ktorý sa naplní jeho smrťou a zmŕtvychvstaním. Preto chce svojich učeníkov uistiť, že ich neopustí, pretože v jeho misii bude pokračovať Duch Svätý. Bude to Duch, ktorý bude pokračovať v Ježišovom poslaní, čiže povedie Cirkev vpred.
Ježiš vyjavuje, v čom toto poslanie spočíva. Predovšetkým, Duch nás vedie k pochopeniu tých mnohých vecí, ktoré sám Ježiš ešte má povedať (porov. Jn 16,12). Nejde o nové alebo špeciálne náuky, ale o plné porozumenie všetkého, čo Syn počul od Otca a čo dal spoznať apoštolom (v.15). Duch nás vedie v nových existenciálnych situáciách s pohľadom obráteným na Ježiša a súčasne otvoreným na budúce udalosti. Pomáha nám kráčať dejinami pevne zakorenení v Evanjeliu a aj s dynamickou vernosťou našim tradíciám a zvykom.
Avšak tajomstvo Trojice nám hovorí aj o nás, o našom vzťahu s Otcom, Synom a Duchom Svätým. Totiž skrze krst nás Duch Svätý včlenil do srdca a do samotného života Boha, ktorý je spoločenstvom lásky. Boh je „rodinou“ troch Osôb, ktoré sa milujú tak veľmi, že vytvárajú jedno. Táto „božia (božská) rodina“ nie je uzavretá v sebe samej, ale je otvorená, komunikuje sa vo stvorení a v dejinách a vstúpila do sveta ľudí, aby všetkých povolala stať sa jej súčasťou. Trojičný horizont spoločenstva nás všetkých zahŕňa a podnecuje nás žiť v láske a bratskom zdieľaní, s istotou, že tam, kde je láska, tam je Boh.
To, že sme stvorení na obraz a podobu Boha ako spoločenstva nás pozýva chápať seba samých ako vzťahové bytosti a žiť vzájomné vzťahy v solidárnosti a vzájomnej láske. Takéto vzťahy sú v hre predovšetkým v prostredí našich cirkevných komunít, aby bol vždy zjavnejší obraz Cirkvi, ikony Trojice. No sú v hre i v každom inom sociálnom vzťahu, od rodiny až po priateľstvá v pracovnom prostredí: sú to konkrétne príležitosti, ktoré sa nám ponúkajú, aby sme vytvárali vzťahy vždy ľudsky hlbšie, schopné vzájomného rešpektu a nezištnej lásky.
Sviatok Najsvätejšej Trojice nás pozýva angažovať sa v každodennom dianí, aby sme boli kvasom spoločenstva, útechy a milosrdenstva. V tomto poslaní sme podopieraní silou, ktorú nám dáva Duch Svätý: táto lieči telo ľudstva zranené nespravodlivosťou, útlakom, nenávisťou a závisťou. Panna Mária vo svojej poníženosti prijala vôľu Otca a počala Syna pôsobením Ducha Svätého. Nech nám pomáha ona, zrkadlo Trojice, posilniť si vieru v trojičné tajomstvo a stelesniť ju rozhodnutiami a postojmi lásky a jednoty.
(Preklad: Slovenská redakcia VR)              
Po spoločnej modlitbe Svätý Otec udelil požehnanie pútnikom, medzi ktorými bola aj 50-člennná skupina zo Slovenska sprevádzaná redemptoristami. Osobitným dôvodom ich púte do Ríma vo Svätom roku milosrdenstva je slávenie Jubilea Matky ustavičnej pomoci. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa na pokyn pápeža už 150 rokov šíri úctu k Matke ustavičnej pomoci cez jej milostivú ikonu uchovávanú v Kostole sv. Alfonza na Esquilíne v Ríme.
Svätý Otec dnes pozval najmä talianskych veriacich k vďačnosti za nového blahoslaveného, ktorým je ich rodák diecézny kňaz bl. Francesco Maria Greco (1857 – 1931), zakladateľ kongregácie Malých služobníc Božského Srdca. Obrad blahorečenia sa konal včera v meste Cosenza v Kalábrii. Pri živom potlesku prítomných pápež pripomenul, že tento aplauz patrí aj „toľkým skvelým kňazom, ktorí sú tu v Taliansku“.
Pápež František ďalej vyzval k modlitbe za účastníkov Prvého svetového humanitárneho samitu, začínajúceho zajtra v Istanbule. Venovaný bude zvažovaniu prijatia opatrení, ktoré by pomohli čeliť dramatickým humanitárnym situáciám spôsobovaným konfliktmi, environmentálnymi problémami a extrémom chudobou. „Sprevádzajme modlitbou účastníkov tohto stretnutia, aby sa naplno zasadili za dosiahnutie  prvoradého humanitárneho cieľa: zachrániť život každej ľudskej bytosti, nikoho nevylučujúc, osobitne nevinných a najbezbrannejších,“ povedal Svätý Otec a dodal, že v mene Svätej stolice sa na Svetovom humanitárnom samite v Istanbule zúčastní štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.
Špeciálnu výzvu dnes zameral Svätý Otec na Cirkev v Číne:
„V utorok 24. mája sa duchovne zjednotíme s katolíckymi veriacimi v Číne, ktorí v ten deň slávia s osobitnou nábožnosťou spomienku Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorú si ctia vo svätyni Šešan v Šanghaji. Prosme Máriu, aby dala svojim deťom v Číne schopnosť rozlišovať v každej situácii znaky milujúcej prítomnosti Boha, ktorý nás vždy prijíma a vždy odpúšťa. Kiež sa v tomto Roku milosrdenstva čínski katolíci spolu so všetkými, čo sa pridržiavajú iných ušľachtilých náboženských tradícií môžu stať konkrétnym znakom dobročinnej lásky a zmierenia. Takto budú rozvíjať autentickú kultúru stretnutia a harmónie celej spoločnosti, tej harmónie, ktorú čínsky ľud tak veľmi miluje.“ -jb-

zdroj:http://sk.radiovaticana.va/

Pre MK Rastislav Mečiar