Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Назад

Životopisy svätých

SV. BRUNO WÜRZBURSKÝ /27. 5. 2017/ biskup (zomr. r. 1045)

SV. BRUNO WÜRZBURSKÝ biskup Tento svätec mal významné príbuzenské vzťahy. Bol synom korutanského vojvodu Konráda a Matildy Švábskej. Okrem toho bol príbuzným pápeža Gregora V. a cisárov Konráda II. a Henricha III. Najprv zastával dôležité úrady v cisárskej administratíve. Tak v rokoch 1027-34 bol cisárskym kancelárom v Taliansku. Ked v marci 1034 zomrel v nemeckom meste Würzburgu biskup Meinhard (Meginhard), cisár Konrád vybral Bruna za jeho zástupcu. Bruno bol horlivý arcipastier. Veľmi mu záležalo na duchovnom živote, ale aj na patričnom vzdelaní duchovenstva. Staral sa tiež o budovanie a udržiavanie kostolov. On začal stavbu veľkého würzburského dómu. Cisár Henrich III. ho pokladal za svojho dôverníka a často používal jeho služby. Tak v r. 1040 biskup Bruno sprevádzal cisára na ceste Nemeckom a v r. 1042 sprostredkoval uzavretie jeho manželstva s Agnesou de Poitou, dcérou Viliama Aquitánskeho. V r. 1045 sprevádzal cisára na výprave proti Maďarsku. Cestou sa cisársky sprievod zastavil v kaštieli grófky Reichildy v Persenbeugu (na vých. od Linca v Rakúsku). Cisár a jeho sprievodcovia práve jedli, keď sa na nich zrútila povala kaštieľa. Viacerí ostali mŕtvi. Cisár sa zachránil, ale biskup Bruno bol ťažko poranený. Po týždni zomrel 27. mája 1045. Jeho telo previezli do diecézneho sídla a pochovali ho v krypte dómu. Vo würzburskej diecéze sa jeho sviatok slávi 17. mája. Zdroj:Literatúra: ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.
Комментарии

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
x-registered-members
x-involved-communities
x-involved-families

Участники

Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
contact-informations