Blog

« Späť

Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:

Pohltená stratou som ani nevnímala tvrdosť lavice, v ktorej som sedela. Bola som na pohrebe svojej najlepšej priateľky- mojej mamy. Nakoniec prehrala svoj dlhý boj s rakovinou. Zasiahlo a bolelo ma to tak silno, že som sa miestami nemohla nadýchnuť. Mama ma stále podporovala a tlieskala najhlasnejšie na mojich školských predstaveniach, podávala mi vreckovky keď mi chlapec prvý krát zlomil srdce, utešovala ma po otcovej smrti, povzbudzovala na vysokej a modlila sa za mňa po celý život.

Keď mame diagnostikovali chorobu, mojej sestre sa práve narodilo bábätko a brat sa oženil s dievčaťom, do ktorej bol zaľúbený  od malička Tak to padlo na mňa- 27 ročné prostredné dieťa bez záväzkov: starať sa o ňu- a ja som sa cítila poctená.

„Čo teraz?“ pýtala som sa samej seba sediac v kostole. Môj budúci život sa mi javil ako prázdna katedrála. Môj brat sedel stoicky s tvárou upriamenou na kríž stískajúc ruku svojej ženy. Moja sestra sedela opretá o rameno svojho manžela a on ju pevne objímal spolu s ich malou dcérkou.

Všetci tak hrozne smútili, že si nik nevšimol, že sedím sama. Moje miesto bolo vždy pri mame- pripravovala som jej jedlo, pomáhala chodiť, brala som ju k doktorovi, dozerala na lieky. Teraz odišla, moja práca sa skončila a ja som ostala sama.

Začula som ako sa otvárajú dvere a ich zabuchnutie. Rýchle kroky sa ponáhľali po koberci na podlahe. Bol to rozčarovaný mladý muž, ktorý sa rýchlo poobzeral a sadol si vedľa mňa. Zložil si ruky na kolenách. Jeho oči boli plné sĺz. Uplakane začal: „Meškám“ vysvetľoval- aj keď nebolo potrebné žiadne vysvetlenie. Po niekoľkých chválospevoch sa ku mne naklonil a opýtal sa: „Prečo Mary stále oslovujú menom Margaret ?“

„Pretože sa volala Margaret, nie Mary. Nikto ju nikdy nevolal Mary.“ zašepkala som.

Povedala som si: "Prečo si ten muž nemohol sadnúť na opačnú stranu kostola?!" Rušil moje smútenie svojimi slzami a vrtením. Kto tento čudný muž vlastne je?

„Nie, to nie je pravda,“ naliehal. Zatiaľ čo sa už zopár ľudí na nás ukradomky pozeralo. „Volá sa Mary, Mary Peters. Toto nie je ona? Nie je toto evanjelický kostol?“

„Nie, evanjelický kostol je na opačnej strane cez cestu, myslím, že ste na nesprávnom pohrebe, pane.“

Vážnosť udalosti sa vo mne zmiešala s uvedomením si jeho omylu a ja som sa začala smiať. Tvár som si zakryla rukami a dúfala, že to bude vyzerať ako vzlykanie. Lavica zavŕzgala a ostré pohľady ostatných smútiacich robili situáciu ešte komickejšou. Pozrela som sa na poblúdeného muža vedľa mňa a on sa tiež smial uvedomujúc si, že teraz už nemôže z pohrebu odísť. Predstavila som si moju mamu ako sa smeje. Pri poslednom Amen sme vyštartovali von z kostola na parkovisko “Určite budeme  terčom všetkých rečí mesta, zasmial sa. “Volám sa Rick,“predstavil sa mi a keďže zmeškal pohreb svojej tety Mary, pozval ma na kávu. V to popoludnie začala pre mňa životná cesta s mužom, ktorý prišiel na nesprávny pohreb, ale bol na správnom mieste.

Po roku od nášho stretnutia sme sa vzali v kostole, kde bol pomocným kňazom. Tentokrát sme ale obaja prišli načas a do toho istého kostola. V čase smútku ma rozosmial, na miesto samoty a opustenosti som našla lásku. Minulý jún sme oslavovali naše 22 výročie. Keď sa nás ktokoľvek opýta ako sme sa spoznali, Rick odpovie: Moja teta Mary a Ginnina mama nás zoznámili a bola to skutočne nebeská zoznamka.“

Je úžasné vidieť Boha, ako koná v našich životoch. Takže nabudúce- ak budeš s niečím bojovať, vedz, že On je s Tebou. Vydrž, lebo on použije tvoje boje na to, aby sa oslávil.

 

Preložené z anglického originálu na: http://www.godvine.com

Najnovšie články

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Kňaz by mal... Byť taký či onaký a robiť to či ono... A – hlavne – by NEMAL robiť to či ono... Samozrejme.
Zradení

Zradení

Žiaľ, občas musím vidieť úžasných ľudí trpieť. Oni verní, hlbokí, úprimní ostali zranení, zradení...sami. Nedokážem vstúpiť do tej samoty. Je to tá, ktorej chýba životný partner, miesto, kde patrí iba on či ona a aj dobrí priateľ a priateľka je tu primálo.
Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Miranda Hawthornová mi asi bola súdená. Nielen kvôli tomu, že som v Londýne bývala na Hawthorn Avanue, ale najmä kvôli jej sympatickej, trošku rebelantskej povahe.
Dôvera vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu

Dôvera je v každom kladnom vzťahu nevyhnutnou súčasťou, žiaľ, bežne vo vzťahoch - a teraz hovorím o tých partnerských, vôbec nebýva samozrejmosťou.
9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.
Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.
Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.
Modlitba za uzdravenie zo strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu   Drahý Trojjedinný Bože,...
Ako sa modliť za záchranu manželstva

Ako sa modliť za záchranu manželstva

Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh, ktorý je verný a stojí za každým manželstvom. Ak Ho do nášho vzťahu zavoláme, dovolíme mu tým, aby nám pomohol.
Modlitba za záchranu manželstva

Modlitba za záchranu manželstva

Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu.
Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Príbeh mladej ženy Crystal o záchrane jej manželstva.
Manžel prikrytý modlitbou

Manžel prikrytý modlitbou

Tento blog nepíšem preto, že by som chcela rozdávať rozumy. Pokračujem v písaní, pretože túžim šíriť niečo, čo ma veľmi zasiahlo- posolstvo vety jedného manžela, ktorý napísal predhovor ku knihe svojej manželky a ukončil ho slovami : „Tvoj modlitbou krytý manžel“.
Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.