Blog

« Späť

Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:

Pohltená stratou som ani nevnímala tvrdosť lavice, v ktorej som sedela. Bola som na pohrebe svojej najlepšej priateľky- mojej mamy. Nakoniec prehrala svoj dlhý boj s rakovinou. Zasiahlo a bolelo ma to tak silno, že som sa miestami nemohla nadýchnuť. Mama ma stále podporovala a tlieskala najhlasnejšie na mojich školských predstaveniach, podávala mi vreckovky keď mi chlapec prvý krát zlomil srdce, utešovala ma po otcovej smrti, povzbudzovala na vysokej a modlila sa za mňa po celý život.

Keď mame diagnostikovali chorobu, mojej sestre sa práve narodilo bábätko a brat sa oženil s dievčaťom, do ktorej bol zaľúbený  od malička Tak to padlo na mňa- 27 ročné prostredné dieťa bez záväzkov: starať sa o ňu- a ja som sa cítila poctená.

„Čo teraz?“ pýtala som sa samej seba sediac v kostole. Môj budúci život sa mi javil ako prázdna katedrála. Môj brat sedel stoicky s tvárou upriamenou na kríž stískajúc ruku svojej ženy. Moja sestra sedela opretá o rameno svojho manžela a on ju pevne objímal spolu s ich malou dcérkou.

Všetci tak hrozne smútili, že si nik nevšimol, že sedím sama. Moje miesto bolo vždy pri mame- pripravovala som jej jedlo, pomáhala chodiť, brala som ju k doktorovi, dozerala na lieky. Teraz odišla, moja práca sa skončila a ja som ostala sama.

Začula som ako sa otvárajú dvere a ich zabuchnutie. Rýchle kroky sa ponáhľali po koberci na podlahe. Bol to rozčarovaný mladý muž, ktorý sa rýchlo poobzeral a sadol si vedľa mňa. Zložil si ruky na kolenách. Jeho oči boli plné sĺz. Uplakane začal: „Meškám“ vysvetľoval- aj keď nebolo potrebné žiadne vysvetlenie. Po niekoľkých chválospevoch sa ku mne naklonil a opýtal sa: „Prečo Mary stále oslovujú menom Margaret ?“

„Pretože sa volala Margaret, nie Mary. Nikto ju nikdy nevolal Mary.“ zašepkala som.

Povedala som si: "Prečo si ten muž nemohol sadnúť na opačnú stranu kostola?!" Rušil moje smútenie svojimi slzami a vrtením. Kto tento čudný muž vlastne je?

„Nie, to nie je pravda,“ naliehal. Zatiaľ čo sa už zopár ľudí na nás ukradomky pozeralo. „Volá sa Mary, Mary Peters. Toto nie je ona? Nie je toto evanjelický kostol?“

„Nie, evanjelický kostol je na opačnej strane cez cestu, myslím, že ste na nesprávnom pohrebe, pane.“

Vážnosť udalosti sa vo mne zmiešala s uvedomením si jeho omylu a ja som sa začala smiať. Tvár som si zakryla rukami a dúfala, že to bude vyzerať ako vzlykanie. Lavica zavŕzgala a ostré pohľady ostatných smútiacich robili situáciu ešte komickejšou. Pozrela som sa na poblúdeného muža vedľa mňa a on sa tiež smial uvedomujúc si, že teraz už nemôže z pohrebu odísť. Predstavila som si moju mamu ako sa smeje. Pri poslednom Amen sme vyštartovali von z kostola na parkovisko “Určite budeme  terčom všetkých rečí mesta, zasmial sa. “Volám sa Rick,“predstavil sa mi a keďže zmeškal pohreb svojej tety Mary, pozval ma na kávu. V to popoludnie začala pre mňa životná cesta s mužom, ktorý prišiel na nesprávny pohreb, ale bol na správnom mieste.

Po roku od nášho stretnutia sme sa vzali v kostole, kde bol pomocným kňazom. Tentokrát sme ale obaja prišli načas a do toho istého kostola. V čase smútku ma rozosmial, na miesto samoty a opustenosti som našla lásku. Minulý jún sme oslavovali naše 22 výročie. Keď sa nás ktokoľvek opýta ako sme sa spoznali, Rick odpovie: Moja teta Mary a Ginnina mama nás zoznámili a bola to skutočne nebeská zoznamka.“

Je úžasné vidieť Boha, ako koná v našich životoch. Takže nabudúce- ak budeš s niečím bojovať, vedz, že On je s Tebou. Vydrž, lebo on použije tvoje boje na to, aby sa oslávil.

 

Preložené z anglického originálu na: http://www.godvine.com

Komentáre

Najnovšie články

Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.
Pôstna výzva lásky

Pôstna výzva lásky

Pôst pre mnohých evokuje zriekanie sa jedla, zábavy a vecí, ktoré máme radi. Možno to bude znieť veľmi nezvyčajne, ale za pôstom sa skrýva niečo iné ako odriekanie a smutné pohrúženie.
Ako zmeniť toho druhého

Ako zmeniť toho druhého

Chceme pre toho druhého len to najlepšie- či už je to priateľka, manžel, súrodenec, rodič alebo naše dieťa. Vidíme, kde potrebuje zmenu, čo robí zle a aké to má následky. A--- väčšinou aj vieme presne, čo by mal urobiť, aby sa "polepšil", zmenil a napravil. Chceme to preňho z lásky.
Os Hillman: Rozhodnutia založené na poslušnosti Bohu vs. skúsenosti a schopnosti

Os Hillman: Rozhodnutia založené na poslušnosti Bohu vs. skúsenosti a schopnosti

"Hneď, ako začujete zvuk vojnového pochodu vo vrcholcoch stromov, pohnite sa do boja." 1 Krn 14,15a
Žena a kňaz

Žena a kňaz

Medzi mojimi známymi a priateľmi sú aj kňazi. Niektorí sú mi zvlášť blízki, lebo ma podržali, pomohli mi a viedli ma, dali mi zakúsiť pochopenie a prijatie. Sú mladí, v strednom veku i staručkí. Je vzácne a krásne nájsť aj v kňazovi blízkeho priateľa, ale my ženy by sme mali pri tom mať na zreteli jednu vec.
Zvonenie na poplach vo vzťahu

Zvonenie na poplach vo vzťahu

Sú situácie, o ktorých vieme, že sú nebezpečné – tak, ako keď sa niekto hrá so zápalkami v stodole plnej suchého sena. Stačí iskrička... Aj vo vzťahoch sa potrebujeme naučiť myslieť dopredu, myslieť na následky.
Keď padá vzťah, treba ho chytať

Keď padá vzťah, treba ho chytať

Zdá sa, že vzťahy nepožívajú vysokú mienku spoločnosti... Ak by ľudia videli padať vzácnu čínsku vázu, bez váhania by sa väčšina snažila zachytiť ju. Keď vidíme, že sa rozpadá vážny vzťah či manželstvo, zvykneme sa pri tom len prizerať a čakať ako to dopadne.
Hádaj, kto sa za Teba neustále modlí

Hádaj, kto sa za Teba neustále modlí

Ak sa Ti zdá, že nemáš žiadnu oporu, nevieš na koho sa obrátiť alebo len nemáš odvahu vôbec niekoho poprosiť o pomoc- je tu niekto, kto sa za Teba modlí stále- a stále to aj bude robiť.
Suvenír, ktorý môže zmeniť život

Suvenír, ktorý môže zmeniť život

Chvála Bohu už aj Slováci môžu chodiť pravidelne na dovolenky nie "na maltu", ale skutočne si oddýchnuť a trošku spoznať svet. To nové, čo nás možno uchváti a bude fascinovať ale nemusí byť najlepšie aj vziať domov či venovať kúsok z neho blízkym.
Prečo sa žena rada do všetkého montuje

Prečo sa žena rada do všetkého montuje

Manžel montuje a ona idúc okolo nezabudne podotknúť, že možno bolo lepšie dať to o milimetrík vyššie... Zanedlho už stojí a pozerá milovanému mužíčkovi cez plece a v peknej hlavičke sa rýchlo tvorí predstava a rastie túžba len troška pridržať ten skrutkovač ... alebo ešte lepšie vyrvať mu ho z ruky a skúsiť to sama...
Uzdravenie vnútorných zranení: Princípy

Uzdravenie vnútorných zranení: Princípy

Ako sme už povedali o vnútorných zraneniach – sú to zranenia reálne a bolestivé, ku ktorým môžeme prísť na rôznych miestach od rôznych ľudí či skupín ľudí. Nie je potrebné na sebe hľadať problémy – skôr riešiť problémy, ktoré si uvedomujeme, že máme. Ak prežívame nejakú neschopnosť – Božie Slovo hovorí "Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.", preto treba jednať s negatívnymi pocitmi, ktoré nedokážeme ovládať a ničia nás.
Vnútorné zranenia nielen vo vzťahu: Princípy

Vnútorné zranenia nielen vo vzťahu: Princípy

Nejde o to, aby sme sa ľutovali, ale nikto z nás v tomto nedokonalom svete nemal dokonalé prostredie, výchovu, priateľov a zážitky, a tak sme si museli vedome či podvedome vybudovať istý spôsob ako reagovať a prežiť. Mnohokrát sme ale čo-to od života utŕžili aj pokiaľ ide o naše vnútro.