Blog

« Späť

Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.

 Nesadaj si so strachom na kávičku...

...lebo sa k Tebe úplne nasťahuje! Strach hľadá škáročku, ktorou by mohol preniknúť do nášho vnútra a potom sa tam rozpínať, až by nás najradšej celých pohltil. Manifestuje sa v emocionálnom prežívaní, ktoré potom ovplyvňuje naše celkové rozhodovanie a konanie. Strach je potvora, ktorú nesmieme vôbec tolerovať – a dobrá správa- nie sme na boj s ním vôbec sami.

Boh bojuje za nás

Boh prichádza na pomoc, aby strach úplne vyhnal z nášho života. Božie Slovo hovorí, že :“ V láske niet strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach.” 1Jn 4,18 Boh je tá dokonalá láska a On nás dokáže vyslobodiť i uzdraviť zo strachu. V boji proti strachu si musíme uvedomiť, kto stojí za nami. Obavy a úzkosť sa môžu snažiť úplne nás prenikať, ale my by sme s nimi nemali vôbec vyjednávať- mali by sme ich rovno posunúť Bohu. Keď prídu plíživé myšlienky a čokoľvek sa nám snažia nahovoriť- musíme im jednoducho povedať: “Hej, mne to nehovor- ja s tým nič nemám spoločné- strach v mojom živote nemá miesto, ten sa rieši u môjho Nebeského Otca.” Môže to byť pre nás ťažké, ale presne to musíme urobiť hneď po tom, čo sme mu my zavreli všetky dvere.

Vyhoď strach so všetkým jeho nábytkom

Ver mi, strach sa u Teba môže cítiť veľmi dobre- môže byť parádne zabývaný a mať kľúče od viacerých vchodov do tvojho života. Je to vďaka tomu, že si mu ich sám dal, alebo že si ich on v nebadanej chvíli ukradol. O čom to hovorím? Je niekoľko skupín činností, ktorými sa strach dostáva do nášho vnútra

 1. Traumy- situácie, v ktorých sme sa nedobrovoľne ocitli a prežili sme strach- šikana, autonehoda, domáce násilie, znásilnenie, obťažovanie, topenie sa, vážny úraz... Tento typ strachu potrebujeme riešiť nasledovne- ak je zaangažovaný človek, ktorý nám traumu spôsobil alebo prispel k tomu, že sme ju prežili, potrebujeme mu vysloviť nahlas odpustenie, následne poprosíme Ducha Svätého, aby nás naplnil a uzdravil všetky spomienky a celé naše vnútro.
   
 2. Dobrovoľné vystavenie sa strachu- horory, rôzne psycho-filmy, zabávanie sa na strašení- napr. nočné hry v táboroch, Pc hry plné strachu a násilia. Tu je potrebné, aby sme oľutovali nahlas to, čím sme strach do seba vpustili a poprosiť Ducha Svätého, aby nás naplnil a uzdravil. Následne sa musíme vyhýbať týmto činnostiam.

   
 3. Hriech: Vedomé a dobrovoľné ostávanie v hriešnom stave nás disponuje na vplyv akéhokoľvek zla. Preto potrebujeme oľutovať hriech a snažiť sa odvrátiť sa od neho.  Vymenujte si desatoro, 7 hlavných hriechov a atribúty lásky (láska je trpezlivá...) a mali by ste mať zoznam jasný.

   
 4. 4.Okultizmus : Väčšina kresťanov si vôbec nemyslí, že by mala s okultizmom niečo spoločné. Ak však príde na všelijaké jeho formy, rýchlo zmenia názor. Skúsme si ich troška vymenovať: veštenie( hoci zo žartu), snáre, horoskopy, čínske kalendáre, viera v reinkarnáciu,  ľudový liečitelia, zaoberanie sa satanizmom ( hoci len zo zvedavosti), biela- čierna-červená... mágia, zaklínanie, povery, praktika „z očí“, východné praktiky- aury, čakry, feng-šuej, okultné metódy, manipulácia mysle, homeopatia (nie účinné bylinkové extrakty), reiki, kalendár podľa Luny, červené náramky pre deti, „z očí“, nezabudnime na filmy s okultnými symbolmi, tematikou, hudbu- napr. metal, new age, rôzne sošky- egyptských faraónov, pyramíd, sloníkov šťastia, budhu, jin-jang symboly, kozmetika, ktorá je šírená okultnými praktikami... Tieto veci musíme nielen oľutovať, ale následne sa ich zriecť a nepokračovať v nich, predmety odstrániť- vyhodiť. Potom je potrebné poprosiť Ducha Svätého, aby nás naplnil a očistil. 

   
 5. Neodpustenie: Ak vo svojom srdci prechovávame neodpustenie, je to jedna obrovská diera, ktorá nás oberá o milosť a vystavuje vplyvom zla. Božie Slovo hovorí, že Pán Boh nemôže odpustiť nám, ak my neodpustíme svojim blížnym. Odpustenie neznamená, že s konaním daného človeka súhlasíme alebo že sa nič nestalo. Odpustením hovoríme, že prenechávame súd a spravodlivosť Bohu a že my sa rozhodujeme žiť v slobode aj od tohto človeka, neprajeme mu zlé a nevyhľadávame pomstu. V modlitbe potrebujeme vymenovať VŠETKÝCH ľudí, ku ktorým prežívame negatívne emócie a potom vysloviť odpustenie v mene nášho Pána Ježiša Krista.

Teraz sa modli :)

Až keď sa zbavíme týchto 5 skupín zážitkov a činností, môže byť konečne naša modlitba úplná a odstránime prekážky, ktoré jej bránia oslobodiť nás od strachu. Zároveň tým strachu zoberieme všetky kľúče od nášho života, takže si nebude môcť dovoliť vchádzať a ovládať nás ako sa mu zachce. Nemôžeš totiž chcieť vyhodiť strach, ale nechať si všetky alebo niektoré jeho veci ( činnosti, predmety, ktoré sa nepáčia Bohu...). So strachom musíš seriózne s Božou pomocou zatočiť.Ak máš obavu, či takúto modlitbu zvládneš sám, skús osloviť niekoho, komu dôveruješ a zároveň má dobrý a pevný vzťah s Bohom a môže ti byť duchovnou oporou. Poslúžiť Ti môže aj táto modlitba, ktorá vychádza z hore opísaných krokov.

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Prečítajte si skutočný príbeh- svedectvo o uzdravení zo strachu: Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu Drahý Trojjedinný Bože, Potrebujem Ťa. Ty... [...] Čítať viac
Odoslané 8.5.2017 18:21.

Najnovšie články

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Kňaz by mal... Byť taký či onaký a robiť to či ono... A – hlavne – by NEMAL robiť to či ono... Samozrejme.
Zradení

Zradení

Žiaľ, občas musím vidieť úžasných ľudí trpieť. Oni verní, hlbokí, úprimní ostali zranení, zradení...sami. Nedokážem vstúpiť do tej samoty. Je to tá, ktorej chýba životný partner, miesto, kde patrí iba on či ona a aj dobrí priateľ a priateľka je tu primálo.
Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Miranda Hawthornová mi asi bola súdená. Nielen kvôli tomu, že som v Londýne bývala na Hawthorn Avanue, ale najmä kvôli jej sympatickej, trošku rebelantskej povahe.
Dôvera vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu

Dôvera je v každom kladnom vzťahu nevyhnutnou súčasťou, žiaľ, bežne vo vzťahoch - a teraz hovorím o tých partnerských, vôbec nebýva samozrejmosťou.
9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.
Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.
Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.
Modlitba za uzdravenie zo strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu   Drahý Trojjedinný Bože,...
Ako sa modliť za záchranu manželstva

Ako sa modliť za záchranu manželstva

Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh, ktorý je verný a stojí za každým manželstvom. Ak Ho do nášho vzťahu zavoláme, dovolíme mu tým, aby nám pomohol.
Modlitba za záchranu manželstva

Modlitba za záchranu manželstva

Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu.
Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Príbeh mladej ženy Crystal o záchrane jej manželstva.
Manžel prikrytý modlitbou

Manžel prikrytý modlitbou

Tento blog nepíšem preto, že by som chcela rozdávať rozumy. Pokračujem v písaní, pretože túžim šíriť niečo, čo ma veľmi zasiahlo- posolstvo vety jedného manžela, ktorý napísal predhovor ku knihe svojej manželky a ukončil ho slovami : „Tvoj modlitbou krytý manžel“.
Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.