Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Späť

Začiatok pôstneho obdobia

POPOLCOVÁ STREDA /1. 3. 2017/

Popolcová streda Týmto dňom začína 40-dňové pôstne obdobie, do ktorého sa nezapočítavajú nedele, hoci sa v tomto období nazývajú pôstnymi. Každá nedeľa je vlastne pamiatkou zmŕtvychvstania Pána a svojím významom sa líši od ostatných dní. Vstup do Pôstneho obdobia sprevádza udeľovanie popolca, ktoré nemá byť rituálom, ale ako povedal pápež Benedikt XVI., Má byť niečím hlbším, čo sa dotýka nášho srdca. Táto streda ako začiatok Pôstneho obdobia bola zavedená v 6.-7. storočia, v súvislosti s vyčlenením nedeľou. Kajúce označenie popolom (z ratolestí posvätených minuloročnou Kvetnou nedeľou), od ktorého má streda názov, bolo zavedené pre celú Cirkev koncom 11. storočia ako znamenie pokorného uznania hriešnosti a pripomienkou ľudskej smrteľnosti. Aký postoj patrí dnes zaujať ...? Bože, daj nech nás posilní dnešný pôst, ktorým začíname úsilie o svoju duchovnú obnovu, aby sme sa naučili sebaovládaním statočne premáhať zlo a konať dobro. Prosíme o to skrze Tvojho Syna Ježiša Krista, nášho Pána, lebo on s Tebou v jednote Ducha Svätého žije a kraľuje po všetky veky vekov. amen Zdroj:(Záverečná modlitba breviára)

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
23 zaregistrovaných užívateľov
0 zapojených komunít
0 zapojených rodín
Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
Kontaktné informácie