Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Späť

Životopisy svätých

Bl. Jana Mária de Maillé /28. 3. 2017/ vdova /1331- 1414/

BL. JANA MÁRIA DE MAILLÉ vdova

Táto blahoslavená pochádzala zo západného Francúzska. Narodila sa v apríli 1331 v zámku La Roche. Základnú náboženskú výchovu dostala od františkánskeho kňaza, ktorý bol spovedníkom jej rodiny. Už od detského veku prejavovala hlbokú nábožnosť a zažila mimoriadne omilostnenia. Ako 11-ročná mala videnie Panny Márie s Ježiškom a rozhodla sa, že bude uctievať Kristovo utrpenie. Pôvodne sa nemienila vydať, ale keď mala 16 rokov (v r. 1347), jej tútor ju prinútil uzavrieť manželstvo s Róbertom de Sillé. Mladomanželia sa dohodli, že budú žiť v sexuálnej zdržanlivosti. Obaja obetavo pomáhali postihnutým čiernym morom, ktorý zúril vo Francúzsku v rokoch 1346-1353. Okrem toho prebiehala "storočná vojna" medzi Francúzskom a Anglickom. Na bojoch sa zúčastnil aj Janin manžel Róbert. Angličania ho zajali a prepustili iba za vysoké výkupné, ktoré ožobráčilo mladú rodinu. Róbert zomrel r. 1362. Jana mala vtedy 31 rokov. Po Róbertovej smrti jeho rodina odohnala Janu. Tá odišla do mesta Toursu, aby sa tam venovala modlitbe a dobročinnosti. Do rúk tourského biskupa zložila sľub večnej čistoty a ubytovala sa v útulku, kde sa starala o chorých. Ale keďže mala časté nedorozumenia s pracovníkmi útulku, utiahla sa do pustovne Planche de Vaux, kde sa venovala modlitbe, rozjímaniu a skutkom kajúcnosti. Avšak po čase ju zhoršený zdravotný stav prinútil opustiť pustovňu. V r. 1386 sa vrátila do Toursu, kde sa ubytovala vedľa františkánskeho kláštora. Za duchovného vodcu si zvolila pátra Martina de Bois-Gaultier. Jej horlivosť za odstránenie mravných neporiadkov ju niekoľkokrát priviedla až na dvor kráľa Karola VI. Ľudia si ju vážili tak pre jej spomenutú horlivosť ako aj pre mystické zážitky. Často sa k nej utiekali pre radu a duchovnú pomoc. Jana Mária de Maillé zomrela 28. marca 1414 vo veku 83 rokov. Pochovali ju vo františkánskom kostole v Tourse. Prípravný proces jej blahorečenia prebehol už r. 1415, ale pre nepokoje v Cirkvi a vo Francúzsku sa nedokončil. V r. 1562 hugenoti zneuctili jej hrob. Konečne pápež Pius IX. v apríli 1871 schválil jej úctu. Sviatok bl. Jany Márie de Maillé sa slávi v diecézach Tours, Bourges, Le Mans, Laval, Poitiers a vo františkánskej reholi. Zdroj: Literatúra: ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
23 zaregistrovaných užívateľov
0 zapojených komunít
0 zapojených rodín
Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
Kontaktné informácie