Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Späť

Životopisy svätých

SV. EUFRÁZIA zakladateľka rehole /24. 4. 2017/ (1796-1868)

SV. EUFRÁZIA V slovenských kalendároch sa táto svätica uvádza jednoduchým menom, aké je v nadpise tohto životopisu. Ale v odbornej literatúre by sme ju pod týmto menom ťažko našli. Tam je známa pod zložitejším menom Marie de Sainte-Euphrasie Pelletier - Mária od sv. Eufrázie Pelletierová. Narodila sa 3l.júla 1796 na ostrove Noirmoutier v kraji Vendée na západnom pobreží Francúzska. Občianskym menom sa nazývala Rose-Virginie Pelletier - Róza Virgínia Pelletierová. Školské vzdelanie získala v ústave rehoľných sestier uršulínok v Chavagne a napokon v Ústave kresťanského združenia v Tourse. V októbri 1814 vstúpila do kláštora rehole "Religieuses de Notre Dame de Charité du Refuge" v Tourse. Bola to rehoľná spoločnosť, ktorú založil v r. 1641 sv. Ján Eudes na prevýchovu mravne ohrozených alebo narušených dievčat a žien. Sestry tejto rehole skladajú okrem troch zvyčajných sľubov aj štvrtý, ktorým sa zaväzujú venovať sa výlučne kresťanskej výchove sebe zverených dievčat a žien. Róza Virgínia prijala rehoľné meno Mária od sv. Eufrázie. Rehoľné sľuby skladala v septembri 1817. O osem rokov neskôr sa stala predstavenou tourského kláštora, kde založila osobitnú skupinu "magdalén", ktoré chceli po náprave života ostať v kláštore a žiť tam v osobitnej komunite podľa pravidiel karmelitskej rehole. V r. 1829 Mária od sv. Eufrázie prešla do mesta Angers, aby tam založila nový "Refuge" - útulok, ktorého sa stala predstavenou v r. 1831. Tento dom sa tak dobre rozvíjal, že sestra chcela z neho urobiť materský dom a generalát novej rehole, utvorenej zo starej tak, aby dosiahla čo najväčšiu apoštolskú účinnosť. Jej spiritualita sa opierala (podobne ako sv. Jána Eudesa) o úctu k Ježišovmu Božskému Srdcu a k Srdcu Panny Márie. Pápež Gregor XVI. schválil novú rehoľnú spoločnosť r. 1835. Úradne sa nazývala "Soeurs de Notre Dame de Charité du Bon-Pasteur". Po slovensky by sa tento názov dal približne preložiť: Milosrdné sestry Našej Panej od Dobrého pastiera. Nová ustanovizeň mala dosť odporcov v Cirkvi i mimo nej. Ale Mária od sv. Eufrázie ju ako generálna predstavená energicky bránila, lebo jej šlo o dobro mnohých dievčat a žien. A rehoľa sa obdivuhodne šírila. Pri smrti zakladateľky 24. apríla 1868 mala už v rozličných krajinách 110 domov, v ktorých bolo 2376 sestier, 962 "magdalén" a 15 000 dievčat-chovaniek. Máriu od sv. Eufrázie Pelletierovú vyhlásil za blahoslavenú pápež Pius XI. v apríli 1933 a za svätú pápež Pius XII. v máji 1940. Zdroj:Literatúra: ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
23 zaregistrovaných užívateľov
0 zapojených komunít
0 zapojených rodín
Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
Kontaktné informácie