« Späť

Pre manželov- O čom je manželská zdržanlivosť a na čo slúži

Pre manželov- O čom je manželská zdržanlivosť a na čo slúži

Existuje mnoho otázok o manželskej intimite a aké v nej platia pravidlá. V krátkom článku nejde úplne dopodrobna rozobrať všetko, no začnime tým, že je dar.

Ako náhle dar dostaneme a prijmeme- sme jeho vlastníkmi- t.j. máme plné právo tento dar používať a aj plnú zodpovednosť za to, čo sa s ním stane. Ako jednoducho tomu rozumieme pri autách- keď ho vyhráme, automobilka nechodí za nami a nestriehne, ako jazdíme a či autu zabezpečujeme servis. Je na nás ako ho budeme používať, a s tým nesieme aj následky. Či chceme alebo nie, za každý dar nesieme teda aj zodpovednosť.

Ak chceme, aby nám manželská intimita slúžila, potrebujeme sa držať týchto bodov:

 1. Manželia používajú sex- ak ich ovláda, už to nie je dar, ktorý im slúži. Mnohí aj v manželstve nevidia rozdiel medzi žiadostivosťou- túžba, ktorá ovláda a lomcuje človekom a láskou spojenou s príťažlivosťou- túžba, ktorú my využívame v prvom rade pre dobro toho druhého a naše manželstvo.

 2. Funkciou zdržanlivosti v  manželstve je paradoxne udržiavať stálu fyzickú túžbu a príťažlivosť manželov- pri bežnom používaní neprípustnej antikoncepcie sa dostavia následky: žena sa po čase začne cítiť ako otrok, ktorý je vždy k dispozícii, necíti lásku, úctu a spojenie- cíti sa využitá a to vzťah narúša a rozbíja. U antikoncepcie hormonálneho typu sa pridružia aj telesné problémy- priberanie a nebezpečné vedľajšie účinky, u kondómu alebo prerušovanej súlože vznikajú zápaly vaječníkov a mykózy v dôsledku narušenia pH prostredia, u ktorého kyslý hlien ženy nie je neutralizovaný zásaditým prostredím semena. Boh ráta s tým, že manželia budú žiť spolu celý život a zdržanlivosť so sebou prináša, že manželská intimita nestratí nikdy svoje čaro.

 3. Problémy so zdržanlivosťou pred manželstvom manželstvo nevyrieši
  Je to pre vás novinka ? Problém s nečistotou nie je dôsledkom nedostatku sexu- pramení z úplne iného zdroja. Môže sa týkať nevhodnej hudby, videoklipov, filmov, ktorými sýtime svoje oči a myseľ alebo môže ísť o fyzický zážitok, keď nás niekto naviedol na onaniu a nie zriedka je nečistota spojená so sexuálnym obťažovaním alebo zneužívaním maloletých, ktorí už od útleho veku trpia následne závislosťou na onanii. Za zmienku stojí aj potvrdený problém tých, ktorí v detstve spali v rodičovskej spálni alebo v tínedžerskom veku počuli rodičov pri intimite. Problém so zdržanlivosťou treba teda analyzovať od koreňov- ak ide o náš „vstupný“ hriech- treba ho oľutovať, vyspovedať sa. Ak ide o čin niekoho iného, treba mu odpustiť. V oboch prípadoch je potrebné zriecť sa nečistoty napr. obnove krstných sľubov a aktívne sa modlitbou a sviatosťami dopracovať k slobode.

  Ak je totiž manžel závislý stále na porno videách, časopisoch, masturbácii- ide o veľký problém, ktorý spôsobuje v manželstve nepokoj a hlbokú nedôveru.

  Manželská zdržanlivosť teda slúži na spájanie manželov, rast v skutočnej láske a slobode a udržiavanie dobrej fyzickej dynamiky vo vzťahu.

  Zdroj obrázka: 
  https://growthtrac-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/t-purity-marriage-578x295.jpg
   

 4. Text copyright: mojakomunita.sk

Predchádzajúci
Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
To s mykozami a zapalom vaječníkov pri použití kondomu alebo pri prerušovanej suloži nebude pravda.
Odoslané 4.1.2017 23:26.
[...] Nikto by nedával darček svojmu dieťaťu s tým, že by chcel dieťa vytrestať. Ani Boh – najlepší Otec na svete nedal sex manželom na to, aby ich neustále skúšal a ničil. Musíme tomu uveriť a zmeniť... [...] Čítať viac
Odoslané 10.1.2017 14:01.
Pre manželov: Manželská intimita bez nepríjemností

Pre manželov: Manželská intimita bez nepríjemností

Ak má byť manželská intimita príjemná a intímna, nemôže ísť iba o fyzickú intimitu. Obaja partneri potrebujú zažívať uvoľnenie a príjemnú atmosféru.
Pre manželov: Keď funguje manželská intimita

Pre manželov: Keď funguje manželská intimita

Manželská intimita je jedinečným svadobným darom od Boha pre manželský pár. Mnohí ho však skôr či neskôr v kresťanskom manželstve pokladajú za trápenie. Môže vôbec fungovať manželská intimita v manželstve, ktoré chce žiť tak, ako to chce Boh ?
Pre manželov- O čom je manželská zdržanlivosť a na čo slúži

Pre manželov- O čom je manželská zdržanlivosť a na čo slúži

Existuje mnoho otázok o manželskej intimite a aké v nej platia pravidlá. V krátkom článku nejde úplne dopodrobna rozobrať všetko, no začnime tým, že je dar.