Novinky

« Späť

Podnikanie ako misijné poslanie? Skvelý diskusný večer.

Podnikanie ako misijné poslanie? Skvelý diskusný večer.

V rámci našich stretnutí s kresťansky orientovanými podnikateľmi a vedcami pri krbe nášho Pastoračného centra sme sa tentokrát 1. decembra o 19:00 hod. stretli s Marekom Markušom, ktorý sa s nami porozprával na tému hľadania duchovného rozmeru svojej každodennej práce a podnikania ako návratu k celistvosti nášho pracovného, rodinného a spoločenského života.

Marek začal hlbokým ponorom do histórie Starého zákona, ktorým rozobral pracovné aktivity sv. Pavla v čase, keď bol v Korinte a Efeze u Aquily a Priscily. Zameral sa na miesto práce v živote sv. Pavla tak, ako ju chápal v časoch, keď ešte nebol v Ježišových službách. Zdôraznil, ako starostlivo ju sv. Pavol vyvažoval s poznávaním pravdy a skutočných hodnôt života. Z tohto historického kontextu sa potom prepracoval k trom základným aspektom práce: jej finančnú udržateľnosť, sociálny vplyv a enviromentálne roviny ako aj vytvátranie priestoru pre duchovný vplyv na pracujúceho človeka. Prednáška sa čoskoro spontánne zmenila na interaktívnu a konštruktívnu diskusiu, v ktorej sme rozoberali všetky tieto aspekty, ich miesto v súčasnosti, ich vzájomnú podmienenosť či (ne)dominanciu každej z nich. Zhodli sme sa na tom, že vytvárajú harmóniu fyzickej a duchovnej stránky práce a to, či je niektorá z nich v nejakom pracovnom procese prevažujúca, závisí aj od vízie firmy a jej obchodného modelu, ale v neposlednom rade aj od vedúcich či ostatných ľudí, ktorí ju aj so svojimi rebríčkami hodnôt tvoria. Svoj čas v tejto diskusii si našli aj naše úvahy o miléniovej generácii, ktorá postupne preberie žezlo riadenia spoločnosti a ktorá už dnes ukazuje, že jej prístup k práci je iný, pragmatickejší, ako tomu bolo u predošlých generácií. Pohovorili sme aj o pracovných aktivitách Mareka Markuša, jeho poradenskej činnosti a filozofii práce či jeho skúsenostiqch, ako sa mu tieto hodnoty darí cez jeho tréningové programy implementovať do praxe iných firiem. V tejto časti zdôrazmil aj to, že pri poctivom podnikaní je nevyhnutné vnímať sociálne roviny tejto činnosti. Záverom úvodnej časti večera - jeho formálnejšej časti - bolo konštatovanie M. Markuša, že "čím viac je zdravých firiem, tým je zdravšia aj spoločnosť, v ktorej fungujú". Následná, neformálna diskusia početných prítomných pri chutnom domácom občerstvení a čaši kvalitného vína, ktorá pretrvala do neskorších večerných hodinách, bola spontánnym priestorom pre mnohé indivduálne rozhovory a výmeny skúseností. V neskorú večernú hodinu sme sa rozchádzali s výborným pocitom, že k dnešnému, hmotne orientovanému svetu postavenom na zisku a vonkajšom efekte materiálnych hodnôt existuje reálna alternatíva postavená na trvalých hodnotách.

Marek Markuš (1970) je riaditeľom vydavateľstva PORTA LIBRI a spoluzakladateľom študijného centra pre podnikateľov AGATHÉ. Spolu s manželkou tiež vedú malú konzultačnú firmu VOCATO, s.r.o., ktorá sa venuje kariérnemu poradenstvu a coachingu. Marek sa posledných dvadsať rokov pohybuje v prieniku podnikateľského a neziskového prostredia a hľadá inovatívne riešenia a trvalo udržateľné projekty, ktoré sa môžu stať platformou pre pozitívny sociálny vplyv a vytváranie priestoru pre duchovný rozvoj ľudí. Jeho záľubou je štúdium Biblie, chodenie po horách a práca s drevom. Marek s manželkou Zuzanou, dcérou Timeou (17) a synom Samuelom (14) žijú v Marianke.