Vitajte

Milí návšteníci webových stránok rímskokatolíckej farnosti Stará

Ľubovňa. Na týchto stránkach vám prinášame informácie o dianí vo farnosti.

 

Ak by ešte niekto chcel prijať sviatosť zmierenia, pretože iba teraz prišiel domov z cudziny a podobne, tak bude ešte možnosť na Veľký piatok a na Bielu sobotu vo Farskom kostole o 8:30.  

 

Farské oznamy na KVETNÚ nedeľu B

Farské oznamy na 5. pôstnu nedeľu B

 

 

 

Liturgia domácej cirkvi na Advent a vianoce 2023

 

Pán biskup František pozýva diecézu k rastu vo viere aj cez pastoračnú aktivitu 

JEŽIŠOVA CESTA DO EMAUZ

 

 

Úradné hodiny v dôležitých záležitostiach

PONDELOK - PIATOK: 9.00 - 11.30, 13.30 - 15.00

SOBOTA: nestránkový deň (krstné a sobášne náuky)

NEDEĽA, PRIKÁZANÉ SVIATKY a PRVÉ PIATKY: nestránkový deň

 

Ostatné záležitosti prosíme kontaktovať telefonicky: 052/432 25 00 alebo emailom: stara_lubovna@kapitula.sk  Ďakujeme za pochopenie.

 

 

Všetky farské oznamy sa zobrazia TU.

 

Správa o priebehu reštaurátorskej realizácie, použitý postup, technológia a
materiál.

 

OTÁZKY PRE BIRMOVANCOV

sv. prijímanie v nemocnici SLUZBY

Nové termíny manželských stretnutí

domanželstva.sk

 

Vzájomnú komunikáciu môžu podporiť KONTAKTY na kňazov farnosti.

Na stránke sú informácie pre snúbencov, ktorí chcú vstúpiť do kresťanského manželstva, pre rodičov, ktorí sa tešia z maličkého človiečika a chcú ho pokrstiť a tiež pomoc pre tých, ktorým zomrel niekto blízky a potrebujú vybaviť pohreb.

 

Môžete sa na tejto stránke zaregistrovať, podľa pravidiel systému "mojakomunita.sk". Získate tým prístup do diskusie pri článkoch a k veciam, ktoré nevidia neregistrovaní užívatelia.

 

Blogy

« Späť

Spovedanie pred Veľkou Nocou 2020

Spovedanie tento rok má úplne iné pravidlá ako sme boli doteraz zvyknutí.

Vysluhovanie sviatosti zmierenia počas COVID-19

Spovedanie pred prvým piatkom a pred Veľkou nocou sa v našich farnostiach v nasledujúcich týždňoch nemôže a nebude konať doteraz zaužívaným hromadným spôsobom (na základe pokynov zdravotníckych a občianskych autorít, aby sa nezhromažďovali viacerí ľudia na jednom mieste a aby sa maximálne chránili nebezpečenstva prenosu vírusu na seba či na iných ľudí).
Prosíme všetkých veriacich, aby tento stav rešpektovali a boli trpezliví. Nemôžeme si v týchto okolnostiach všetci žiadať všetko, na čo sme bežne zvyknutí. Navštíviť chorých v ich domovoch je možné len v prípade nebezpečenstva smrti.


Treba tu však dodržať prísne bezpečnostné opatrenia  (rúško, dezinfekcia,..). Sväté prijímanie chorým možno podať a to spôsobom na ruku. Infikovaní pacienti v domácej liečbe sa nepovažujú za chorých v ohrození života.
Vysluhovanie sviatosti zmierenia sa v aktuálnej situácii obmedzuje iba na
nevyhnutné prípady (napr. v nebezpečenstve smrti).


Na vysvetlenie a doplnenie uvádzame vyjadrenia hovorcu KBS k aktuálnej
situácii ohľadom vysluhovania sviatosti zmierenia:


Prosíme veriacich, aby brali ohľad na výnimočnú situáciu a na to, že aj kňazi môžu ochorieť, a potom už nebudú k dispozícii ani tým, čo sa ocitnú v ohrození života. Nemôžeme si v týchto okolnostiach všetci žiadať všetko, na čo sme bežne zvyknutí. Na druhej strane máme príležitosť lepšie si uvedomiť a pripomenúť, že treba pravidelne spytovať svedomie a ľutovať hriechy.


Ako veriaci ľudia vieme, že existuje aj tzv. dokonalá ľútosť, ako nás o tom učí
Katechizmus v článku 1452: Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa „dokonalá" (je to ľútosť z lásky – caritatis contritio). Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné. Využime teraz túto možnosť. Treba si pravidelne spytovať svedomie, vzbudzovať ľútosť a hriechu sa chrániť. Ak zavádzame bezpečnostné opatrenia, aby sa COVID-19 nešíril, treba sa, samozrejme, vyhýbať aj nákaze hriechu. Vyhýbať sa blízkej príležitosti, nevystavovať sa zbytočne situáciám, v ktorých človek môže do hriechu upadnúť. Naopak, viac sa modliť, viac čítať Sväté písmo a duchovnú literatúru. Jedným slovom, hriechu sa chrániť.


Je tu čas skúšky, ktorý preverí aj to, aká je naša viera. Je tu čas byť na seba o čosi náročnejší. Sviatosti sú nesmierne vzácne: sú to pre nás viditeľné znaky neviditeľnej Božej milosti, ustanovené Kristom. Avšak neviditeľná Božia milosť v nás pôsobí, aj keď nám jej viditeľné znaky dočasne nie sú plne k dispozícii. Veríme tomu?


Ponúka sa aj otázka na spytovanie svedomia: nezvykol som si náhodou na svätú spoveď ako na „náplasť“, ktorou prikrývam symptómy pochádzajúce z hlbších príčin, napríklad z pýchy, egoizmu, závisti, či strachu? Neopakujem tam dookola to isté, aby som odišiel, azda na chvíľu spokojný, ale bez toho, že by som sa naozaj obrátil, či posunul k lepšiemu? Teraz je príležitosť ísť do hĺbky. Premýšľať. Spytovať. Ľutovať. Meniť.


Čo sa týka deviatich prvých piatkov, okrem sv. spovede, ktorú aktuálne vysluhujeme na základe vyššie uvedeného, je prvoradé a potrebné v samotný prvý piatok prijať sviatosť Eucharistie. Svätý Otec František v aktuálnej situácii, keď nie je možné prijať Eucharistiu fyzicky, odporúča duchovné sväté prijímanie: „V spojení s Kristom nie sme nikdy sami, ale tvoríme jedno telo, ktorého hlavou je On. Je to spojenie, ktoré sa živí modlitbou, a aj duchovným svätým prijímaním Eucharistie, čo je veľmi odporúčaná prax, keď nie je možné sviatostné prijímanie. Hovorím to pre všetkých, najmä pre ľudí, ktorí sú osamelí.“

Teda v aktuálnej situácii spytujme si pravidelne svedomie, snažme sa vzbudzovať si dokonalú ľútosť, majme predsavzatie pristúpiť k sv. spovedi čo najskôr, ako to bude možné (po uplynutí pandémie) a využívajme možnosť duchovného svätého prijímania.