LOGÁ MLÁDEŽ V AKCII A MLÁDEŽ

O PROJEKTE

Projekt Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) pod názvom „MLADÁ EURÓPA: Príspevok na východno-západné porozumenie v strednej Európe 2008-SK-9" bol jeden z viacerých projektov, ktorých realizáciu podporila Európska únia.
Európska únia podporila tento projekt prostredníctvom programu Mládež v akcii, ktorý je určený pre mladých ľudí. Jeho cieľom je podporiť pocit aktívneho európskeho občianstva, solidarity a tolerancie medzi mladými Európanmi a zahrnúť ich do tvarovania budúcnosti Únie. Podporuje mobilitu v rámci EÚ, ako aj za jej hranicami, neformálne učenie a medzikulturálny dialóg a podporuje začlenenie mladých ľudí bez ohľadu na ich vzdelanostne, sociálne a kultúrne pozadie.
Program sa člení na viacero akcií. Tento projekt bol podaný v rámci akcie 2 - Európska dobrovoľnícka služba. Zámerom európskej dobrovoľníckej služby je podpora účasti mladých ľudí na rozličných formách dobrovoľníckych aktivít v rámci a mimo Európskej únie. Umožňuje mladým ľuďom zapojiť sa individuálne alebo skupinovo do neziskových, neplatených aktivít.
Projekt sa začal realizovať 1. septembra 2010, kedy mladá dobrovoľníčka Mária z Levoče, vyslaná našim združením, odcestovala do Nemecka, kde ju už privítali zástupcovia hostiteľskej organizácie – JUNGE AKTION DER ACKERMANN-GEMEINDE v Mníchove (www.jungeaktion.de) . Projekt trval do 31. augusta 2011 a svojimi aktivitami podporoval všeobecné ciele programu Mládež v akcii, a to aktívne občianstvo mladých ľudí, najmä ich európske občianstvo a vzájomné porozumenie medzi mladými ľuďmi z rôznych krajín.

Hostiteľská organizácia - JUNGE AKTION

(doslovný preklad MLADÁ AKCIA) je spoločenstvo detí a mladých ľudí vo veku od 10 do 26 rokov. Svojimi aktivitami prispievajú k „Európe ľudí". Ako mládežnícky spolok podporujú rozvoj mladých ľudí na ceste k zodpovednému životu v štáte a spoločnosti. Aktívne sa zúčastňujú na spoločnom raste Európy. Ťažiskom ich práce je stretávanie so susedmi zo strednej a východnej Európy, čo súvisí s históriou vzniku spolku. Spolok bol totiž založený v roku 1950 vyhnanými mladými ľuďmi z Čiech, Moravy a Sliezska. Junge Aktion je mládežnícky spolok spoločnosti Ackerman-Gemeinde a členom Zväzu nemeckej katolíckej mládeže. Každý rok organizuje Junge Aktion mnohé medzinárodné a interkulturálne projekty (detské tábory, pracovné tábory, interkulturálne stretnutia, projekty o politike pre mladých a iné). Všetky tieto aktivity sú založené na definovaných zásadách, ktorými sú: kresťanský život, ľudské práva, stretnutia so susedmi zo strednej a východnej Európy a ľudská Európa.

Hostiteľská a vysielajúca organizácia pracovali v rámci tohto projektu prvýkrát spoločne. Prvým krokom k spolupráci bola aktivita dobrovoľníčky Márie, ktorá na základe záujmu kontaktovala hostiteľskú organizáciu a následne aj vysielajúcu organizáciu. ZKSM a Junge Aktion sa spojili prostredníctvom internetovej platformy Európskej komisie v rámci databázy EDS akreditovaných organizácií. Vzhľadom k tomu, že Junge Aktion má už kontakty s mladými ľuďmi v regióne ZKSM, bolo prirodzené kontaktovať práve Európsku dobrovoľnícku službu. Navyše, obe organizácie sú kresťanské a ich činnosť má spoločné ciele.

Náplňou práce dobrovoľníčky bola práca v kancelárii Junge Aktion, prezentácia a spracovanie výsledkov interkulturálnych projektov a v spolupráci so zástupcami partnerských organizácií z Česka, Slovenska a Maďarska účasť na príprave a realizácii viacnárodného letného stretnutia mladých, ktoré sa uskutočnilo v auguste 2011 na Slovensku. Dobrovoľníčka spolu s ostatnými dobrovoľníkmi z partnerských organizácií pripravila týždňové stretnutie na tému Európske susedské vzťahy a menšiny v Európe. Svojimi názormi a nápadmi mohla prispieť aj k iným projektom hostiteľskej organizácie, ktoré prebiehali počas jej prítomnosti. Mala možnosť zúčastniť sa aj na konferenciách Junge Aktion a Ackermann-Gemeinde, a taktiež aj pri plánovaní stretnutia vedúceho predstavenstva.

„MLADÉ SPRÁVY Z JUNGE AKTION"

Mária z Mníchova nám napísala: „ Ako všetci dobrovoľníci, aj ja tu mám zaplatený kurz Nemčiny. Kurz, ktorý momentálne navštevujem už druhý mesiac, bude trvať do konca októbra. Je to celkom fajn, len máme veľa úloh. Môj pracovný deň vyzerá takto: Keďže jazykový kurz navštevujem v rámci môjho pracovného času, do kancelárie prichádzam okolo jedenástej. Skontrolujem si svoju pracovnú e-mailovú schránku, prečítam maily, odpíšem na nich, pripravujem materiály na najbližšie podujatie, kopírujem materiály, spisujem zoznam účastníkov na jednotlivé akcie, zariaďujem pracovné cesty a podobne. Ak niečo neviem, alebo si s niečím neviem poriadiť, opýtam sa kolegov vo vedľajších kanceláriách. Potom ešte zistím, čo je potrebné urobiť – niečo potriediť, zapísať poštu, vybaviť záležitosti a iné. Potom väčšinou čakám na príkazy od mojej šéfky, ktorá však žiaľ nie je pri mne v kancelárii. Jej kancelária sa nachádza na opačnom konci Nemecka, vo Freiburgu. Komunikujeme spolu cez skype, alebo mi jednoducho zavolá a dá mi pokyny, čo a ako urobiť. Nie všetko dokážem urobiť na prvý krát, preto sa radšej pýtam, aby som nespravila nejaký kiks a verím, že na ďalší krát to bude lepšie.
Mojou hlavnou náplňou práce je však spoluorganizovanie rôznych stretnutí mládeže, animátorov a iných. Prvý októbrový víkend sa konala veľká oslava pri príležitosti 60-teho výročia založenia hosťujúcej organizácie – Junge Aktion. O týždeň na to, som sa zúčastnila školenia pre animátorov a organizátorov takýchto stretnutí v Poľsku a ďalší týždeň sa zúčastním seminára pre dobrovoľníkov. Potom budem opäť pomáhať pri príprave ďalšieho stretnutia, ktoré sa bude konať na Silvestra. Príprava spočíva v rozposlaní pozvánok, spracovávaní prihlášok, vymyslenia a rozpracovania témy, prípravy programu a podrobného priebehu stretnutia.
Inak sa mám dobre. Páči sa mi tu, aj keď sa niekedy cítim trošku sama. Ale verím, že sa to časom zmení. Ľudia sú milí, ubytovanie je v pohode, som rada, že som tu. A to aj vďaka Vám. Patrí Vám VEĽKÁ VĎAKA."
My ďakujeme Márii za jej otvorenosť, prajeme jej veľa úspechov a tešíme sa na ďalšie správy od nej.

MAJKA SA V JUNGE AKTION VERU NENUDÍ
jún 2011

Ahojte!
Opäť vám píšem niečo o mne, čo som za ostatné mesiace počas mojej dobrovoľníckej činnosti v organizácii Junge Aktion robila. A bolo toho dosť :) Spolu s mojimi kolegami sme organizovali a pripravovali tieto podujatia:

Brnenské sympózium
Pri organizovaní Brnenského sympózia som pomáhala s rôznymi vecami. Uvádzať ľudí, registrovať ľudí, fotiť doklady a podobne. Jednoducho všetko, čo bolo potrebné. Toto podujatie sa konalo v Brne a zúčastnilo sa ho cca 200 ľudí. Diskutovalo sa hlavne na témy týkajúce sa krajín Strednej Európy, Európskej únie, medzinárodných vzťahov, spolupráce a podobne.

Veľká Noc v Rohr
Počas Veľkej Noci sa v kláštore Rohr stretlo asi 30 mladých zo Slovenska, Česka a Nemecka a prežili spolu celý týždeň. Témou stretnutia bola sociálna angažovanosť. Pozvaných bolo viacero prednášajúcich, ktorí nám predstavili jednotlivé oblasti tejto témy a s ktorými sme diskutovali na aktuálne otázky. Okrem toho sme robili aj množstvo kreatívnych vecí. Ja som bola v prípravnom tíme, ktorý to všetko organizoval a zabezpečoval, takže som si to až tak neužila, ale zato som nazbierala veľa skúseností a niečo nové som sa naučila. Priznám sa, že to bolo pre mňa aj čiastočne náročné, zabezpečiť program pre 60 ľudí (vrátane organizátorov) so všetkým, čo k tomu patrí. Ale mám krásny zážitok a super skúsenosť. Našli sa aj organizačné chybičky, ale bola to super akcia.

Frühlingsplasto na Sttetenhofe
Frühlingsplasto bol detský tábor. Konal sa na usadlosti Sttetenhof mimo mesta, v prírode. Bola som v tíme, ktorí sa staral o deti a robil im program. Bolo to super. Deti boli milé a dalo sa s nimi zahrať aj porozprávať. Ďalšia cenná skúsenosť. Súčasťou programu pre deti bola aj téma, o ktorej sme diskutovali a potom nasledovali kreatívne skupiny, počas ktorých sme danú tému tvorivo spracovali a vytvorili sme množstvo pekných vecí.

Schmochtitz
Schmochtitz je malá dedinka neďaleko Drážďan. Tu som zasa strávila víkend so skupinou starších ľudí – dôchodcov, ktorí sa rovnako ako mladí stretávajú, diskutujú a preberajú rôzne témy. Pomáhala som s organizačnými vecami a so všetkým ostatným, čo bolo potrebné pre zabezpečenie tohto stretnutia.

Würzburg
Potom som strávila týždeň vo Würzburgu, kde boli českí študenti na výmennom pobyte. Ich úlohou bolo pripraviť výstavu z projektu, na ktorom pracovali. Pomáhala som im so všetkým, čo potrebovali. Či už s tlmočením, s organizáciou programu a podobne. Spočiatku som nevedela, čo presne tam budem robiť, ale potom som bola veľmi rada, že som tam bola. Bola to pre mňa dobrá skúsenosť.

Bundesvorstand
Bundesvorstand v slovenčine znamená krajské stretnutie správnej rady, konkrétne organizácie, v ktorej pracujem - Junge Aktion. Bolo to stretnutie najdôležitejších ľudí tejto organizácie. Na tomto stretnutí prebehli voľby členov predsedníctva a riešili sa aj iné dôležité organizačné otázky na najvyššej úrovni.

Münster – EDS seminár
Zúčastnila som sa tiež seminára Európskej dobrovoľníckej služby v Münsteri. Chvíľami to bolo trošku nudné, ale ľudia boli skvelí a tak nakoniec bola aj zábava:) Tieto semináre sú super vec. Človek strávi sedem dní v spoločnosti ľudí, ktorých predtým nepoznal a ktorí pochádzajú z iných krajín, kultúr, majú iné náboženstvo, zvyky, zmýšľanie ... Aj napriek tomu sme sa stali dobrými priateľmi a rozumeli sme si vynikajúco. Krásna skúsenosť.

Skúška zboru a Deň Sudetských Nemcov
Počas víkendu som sa zúčastnila stretnutia mládežníckeho zboru, ktorý nacvičoval spev na púť v českom mestečku Prachatice, ktorá sa mala konať týždeň nato. Medzitým som bola v Augsburgu, prezentovať organizáciu Junge Aktion v rámci Dňa Sudetských Nemcov.

Na každej z týchto akcií som stretla a spoznala mnoho nových ľudí a zažila množstvo krásnych zážitkov, videla nové miesta, prírodu ... Je to super, že som tu. Nemám sa na čo sťažovať. Každému by som dopriala túto skúsenosť a preto vám odporúčam zapojiť sa do Európskej dobrovoľníckej služby. Som veľmi spokojná. Je to na nezaplatenie :)

V auguste sa končí moja dobrovoľnícka práca pre organizáciu Junge Aktion. Čo budem robiť potom, ešte neviem. Hľadám si nejakú prácu tu v Mníchove. No nie je to vôbec ľahké.

Toľko odo mňa. Majte sa krásne, nech sa vám darí.

Majka

... A JE TU KONIEC

Projekt pod názvom „Mladá Európa: Príspevok na východno-západné porozumenie v strednej Európe 2008-SK-9" je na konci. Bol naplánovaný na mesiace september 2010 až august 2011. Dobrovoľníčka Mária je už doma a vyplnila záverečnú správu, v ktorej sa vyjadrila k viacerým oblastiam svojej Európskej dobrovoľníckej služby a v ktorej popisuje svoje skúsenosti.
Píše: „Projekt EDS, ktorého som s zúčastnila vo veľkej miere prevýšil moje očakávania. Naučila som sa množstvo vecí, spoznala som veľa nových ľudí, osamostatnila som sa a posunula som sa v rámci celej osobnosti dopredu. Projekt môžem hodnotiť ako veľmi úspešný. S aktivitami počas projektu som bola taktiež veľmi spokojná. Mala som možnosť cestovať a poznávať nové krajiny, miesta a kultúry. Spoluprácu s hostiteľskou a vysielajúcou organizáciou hodnotím ako bezproblémovú. Určite môžem EDS len odporučiť. Každému, kto si nie je istý tým, čo by mal v živote robiť. EDS ho určite posunie ďalej a ukáže mu nové perspektívy.
Čo sa týka cudzieho jazyka, môžem povedať, že som sa zlepšila a ovládam ho na dobrej úrovni. EDS ma naučila mnohým zručnostiam, osamostatneniu a jednotlivé nadobudnuté skúsenosti mi nikto nikdy nevezme a ja z nich možem len dlhodobo čerpať. Navštívíla som nové miestá, oblasti, spoznala som nových ľudí, nadviazala som nové kontakty, priateľstvá. Kontakty a niektoré priateľstvá mi, verím, ostanú navždy. Na základe pozitívných skúseností a udalostí v mojom osobnom živote som rozhodla aj naďalej ostať, žiť a pracovať v krajine hosťujúcej organizácie."

Ďakujeme Márii za jej odvahu a príklad ísť do cudzej krajiny a ochotu ponúknuť svoje schopnosti a čas v prospech iných v rámci Európskej dobrovoľníckej služby. Za našu organizáciu jej prajeme, aby sa jej darilo v pracovnom i osobnom živote.

Denisa