Blog

« Back

Kráčanie s Ježišom

Kráčanie s Ježišom

Byť po tvojom boku. Vyznávať aj vtedy, keď je to nepríjemné, keď nie je čas požehnania, ale súženia. Chcem kráčať s Tebou. Povzbudilo ma, že sv.otec Ján Pavol II. sa každý piatok celý svoj pontifikát modlil krížovú cestu- v lietadle, v aute, kde to len bolo možné a keď nevládal, modlili sa ju pri ňom :) Je to úžasný úkon. Vrelo odporúčam :)

 

Zastavenie I. – Pán Ježiš je odsúdený na smrť

Si odsúdený ? Ty, ty, nevinný, nerozumiem im... Naozaj sa to stalo- začínaš tu, kde som dúfal, že sa všetko skončí. Už máš na hlave tŕňovú korunu, telo rozryté bičmi a na sebe výsmešný plášť. A neprávosť sa nekončí. Tvoja pokora v tejto situácii kričí viac ako celý dav. Vieš, prečo to robíš - stojí ti za to spása tvojich detí...

Zastavenie II. – Pán Ježiš berie kríž na plecia

Nesieš ho fyzicky- skutočne na svojich pleciach. Je ti ťažký a bolesť tvojich rán je skutočná. Naozaj trpíš a kráčaš. Ideš sám. Ľudia ťa obstupujú, ale nikto ti nepomôže. Nie, sám ten kríž nenesieš. Hľadíš na nebeského Otca a On je s Tebou. Drží ťa, pomáha ti- svojho milovaného Syna. Teraz viem, že takto drží každé svoje dieťa.

Zastavenie III. – Prvý pád Pána Ježiša

Nie je to čudné, že padáš, ale je to veľmi bolestivé. Úder kríža dopadá na rany, ktoré sú hlboké a otvorené. Vydržíš. Láska všetko vydrží. O koľko lepšie by bolo nevstať- veď ideš na smrť, dať sa pribiť a sám si vyniesť kríž na vrchol. Vstávaš, lebo chceš- nevládzeš, no stále chceš splniť plán a presvedčiť nás o svojej láske.

Zastavenie IV. – Stretnutie s Matkou

Čo môže byť ťažšie ? Tvoja matka- svätá žena by si ako posledná zaslúžila zažiť to, čo zažíva teraz ona. Trápi sa a srdce jej puká a Ty to vidíš. Cítiš jej utrpenie. Vieš, že by si mohol iba malým gestom všetko zmeniť.  Pozeráte sa a seba a ona nevie, prečo si si vybral túto cestu. Dôveruje ale, že Ty to istotne vieš.

Zastavenie V. – Pomoc Šimona

Šimon alebo hocikto iný- nikto sa veľmi nehrnie vliecť kríž za teba. Urobil by som to ja ? Ponúkol by som sa ? Iba chvíľu poniesť kríž- netreba sa nechať za teba ukrižovať... Byť tvojím  priateľom, keď ťa chcú urobiť kráľom je také jednoduché, ale pravý priateľ ostáva aj v ťažkostiach. Ježiš- ty si ten pravý priateľ- nikdy neopustíš, ani keď nesiem kríž.

Zastavenie VI. – Veronika

Súcit. Nie- za ním sa skrýva láska. Len láska vie vykročiť, vie sa dať pohnúť, keď strach spútava nohy. Ako si s ňou rozumieš ! Svojím odtlačkom Veronike posielaš správu : Tvoja láska svedčí o mne a môj obraz v tvojom živote je viditeľný ! Chcem byť tým, s ktorým si budeš rozumieť bez slova Ježiš ! Nech iní môžu vidieť vo mne Teba.

Zastavenie VII. – Druhý pád Ježiša

Áno, pád. Ešte nie sme na konci tejto nekonečnej cesty. Vidieť ťa ležať uboleného je strašné. Cítim sa bezmocný a kričal by som : Otče, urob niečo ! Už to prosím zastav ! A ty vstávaš. Zdvíhaš sa z prachu a znova kráčaš k svojmu popravisku. Nezmenil si názor- stále miluješ náš život viac ako svoj.

Zastavenie VIII. – Jeruzalemské ženy

Plačú. Pozeráš na ne a neodsudzuješ ich. Nemôžu vedieť, prečo si sa rozhodol trpieť. Vidia v tebe svojich synov- mladých a plných života a hovoria si aké by to bolo hrozné, keby ich toto postihlo. A ty vidíš, že práve ich synovia sú vo väčšom nebezpečenstve ako ty. Môj vlastný hriech, to je miesto, kde začať plakať...

Zastavenie IX. – Tretí pád Ježiša

Ďalší pád. Koľko ešte ? Alebo sa dá už na ne zvyknúť ? Nie. Každý pád je hrozný a tvrdý a vstávanie namáhavé. Neostávaš ležať na zemi. Aspoň trochu si oddýchnuť. Tu nie je na to miesto. Keď sa dvíha Tvoja hlava, je to akoby sa dvíhala nádej. Hľadíš vpred a pred očami máš- náš večný život !

Zastavenie X. – Vyzliekanie šiat

Musí to byť ? Poníženie, znovuotvorenie rán. Keď sa jedno trápenie skončí, už začína iné. Rany pália a nedajú zabudnúť, že všetko, čo sa stalo je skutočné. Si ticho. Nedožaduješ sa úcty, ani len jedného svojho práva. Si strýznený, Ježiš, namiesto vrúcneho objatia tvojich blízkych si v zovretí vojakov. A hovoríš mi- veď aj oni sú mi blízki...

Zastavenie XI. – Pribíjanie na kríž

Cez kosti, cez kĺby preniká klin. Dá sa to prežiť ? Dá sa to vydržať ? Aj vtedy, keď vieš, že ti to urobia znova? Ťažko pochopíme tú lásku, ktorá to dobre vie a predsa to dovolí. Vždy nová šanca Ježiš- to je aj šanca, že vezmem kladivo...Odpusť a pomôž.

Zastavenie XII. – Smrť na kríži

Takto si to chcel. Úplne dokonca- na doraz. Tak, ako miluješ. Zomierajú posledné nádeje, že slávnostne zostúpiš z kríža. Vidím ťa v strede medzi zločincami. Viem, že by si povedal  : „Lekára potrebujú chorí a nie zdraví.“

Zastavenie XIII. – Skladanie z kríža

Tvoje telo v náručí matky- skutočný dôkaz o tom, že to nebol iba zlý sen. Nenadýchneš sa a nedotkneš sa nás ? Ako môžeš odísť ? Ježiš, nemôžem uveriť tomu, čo vidím. Tak ťa potrebujeme. A aké ťažké je pre teba chvíľu nám neodpovedať...

Zastavenie XIV. – Pochovanie Ježiša

Pochovať život. Aké absurdné! Vidím, ako pochovávajú moju cestu, pravdu a život. No kto má moc nad Životom? Pochovať neznamená zničiť. Veď Ty už vstávaš ! Nezadrží ťa ani hrob ani kameň- si víťaz a svojou láskou si nás oslobodil !

Ja možno len dnes- ale Ty Ježiš každý deň- kráčaš so mnou ,keď idem s krížom i bez neho. ĎAKUJEM !

Comments
sign-in-to-add-comment
Nech sa nám kráča s Ježišom tak, aby smeviac spoznávali to, aký je a akú lásku k nám má.
Posted on 3/7/12 6:45 PM.
Ďakujem za slová, ktoré pomáhajú vnoriť sa do hĺbky a rozjímať emoticon Vďaka
Posted on 3/2/15 12:13 PM.