blog - slovensky

« Back

Odkaz nezávislosti

Odkaz nezávislosti

Albánsko dnes oslavuje 100 rokov vyhlásenia nezávislosti. Už týždeň sa všetko červená – ulice, okná, autá... zo všadiaľ visí červená zástava s čiernou orlicou uprostred.

 

100 rokov je viac, ako jeden priemerný ľudský život. A 100 rokov zvrchovanosti tiež nie je málo. V pohnutej albánskej histórii sa dá nájsť všeličo. Základy hradných múrov staršie ako pyramídy; králi či kráľovné, ktorých nezlomila ani rímska armáda; rímski cisári ilýrskeho (rano-albánskeho) pôvodu; tradícia, podľa ktorej Albánsko evanjelizoval sv. Pavol (nepravdepodobná, ale živá – pozri Rim 15,19); biskupské sídla z čias Chalcedónskeho koncilu; turecká okupácia a tvrdý odboj voči nej; pápež albánskeho pôvodu (kto uhádne jeho meno, má u mňa pivo :) ); napokon v 20-tom storočí vyhlásenie nezávislosti, Albánske kráľovstvo, talianska okupácia, nástup komunizmu, vyhlásenie Albánska za prvý ateistický štát na svete, postupný pád totality a spomalený nástup demokracie...

Národ, ktorý má byť na čo hrdý, a má sa za čo hanbiť.

Národ s bohatou tradíciou a obmedzenou slobodou.

Národ, ktorý sa občas bojí vykročiť vpred tak jednoznačne, ako to robili jeho otcovia. Ale túži po tom. Veľmi sa chce pohnúť. Možno až tak veľmi, že občas zabúda na svoju prirodzenú hrdosť a za cenu vstupu do EU ako prvý zákon schváli... no schválne, ktorý asi? Registrované partnerstvá – zvrátenosť, ktorú spoločnosť, zatiaľ morálne vcelku zdravá, celkom prirodzene tvrdo odmieta. Zdá sa, že všade vo svete, nielen na Slovensku či v Albánsku, občas zabúdame na to, kým sme. Lebo tak si to prajú mocní tohto sveta...

Albánska republika je oklieštením etnického Albánska. Či sa páči, či sa nie, znovu výsledok dohody mocných... Nechcem vstupovať do politickej debaty, za všetky príklady uvediem len jeden: matka Tereza. Albánka, ktorá sa narodila v Shkup – Skopie, v dnešnom hlavnom meste Macedónska, kde Albánci pred 100 rokmi rozhodne neboli menšinou.

Mysliac na tri veľké prisľúbenia (zem, potomstvo, požehnanie), ktoré dal Boh Abrahámovi, akosi spontánne sa mi vytvára paralela s Albánskom. Možno aj preto, že pri čítaní Mojžišovho zákona a Kanúnu (tradičné albánske právo) nadobúdam pocit, že oba pochádzajú z pera toho istého autora. Jeden misionár položartom hovorí, že Albánci sú jedným z 12 izraelských kmeňov v diaspóre.

Takže zem... Okyptená, ale predsa vlastná. Milovaná a skropená krvou mučeníkov. Svätá a tvdrá zároveň. Chránená za každú cenu a zároveň lynčovaná vlastnými deťmi...

Potomstvo... Albánsko je dnes v Európe jediný štát (nechcem napísať posledný, hoci by to asi bolo výstižnejšie), v ktorom je natalita vyššia ako mortalita... Po slovensky to znamená, že je to jediný štát v Európe, ktorý nevymiera. Detí sa ročne rodí viac, ako zomiera ľudí. Povedzme si otvorene: kto nemá deti, nemá budúcnosť.

Požehnanie... To, ktoré Pán vylieva hojne. Napriek nezáujmu mnohých. Nájde ho každý, kto oň stojí... každý, kto vie, že bez Božieho požehnania márne sú naše namáhania. Každý, kto si je vedomý, že ho potrebuje.

Prajem Albánsku, aby tu bolo ešte mnoho rokov. Aby rástlo. Modlím sa, aby Pán od Albánska nikdy neodňal svoje požehnanie. Modlím sa, aby stále viac ľudí bolo ochotných spolupracovať s Božou milosťou. Modlím sa slovami kňazov umučených za komunizmu; slovami, ktoré mali na perách, keď zomierali: „Nech žije Kristus Kráľ! Nech žije Albánsko!“

Modlím sa takto preto, lebo Kristus prišiel „vydať svedectvo pravde“ (Jn 18,37). A je to práve a jedine pravda, ktorá nám otvára dvere do Kristovho kráľovstva. Človek bol vyhnaný z raja, lebo uveril klamstvu. A „otec lži“ (Jn 8,44) dodnes veľmi dôsledne pracuje vo svete na tom, aby nás všetkých klamal a oklamal, aby nám znova a znova lžou a hriechom, ktorý je vždy jej následkom, zatarasil vstup do Kráľovstva. Jedine Pravda nám otvára cestu. Jedine Kristus Kráľ nám otvára oči, lebo On je Pravda.

Modlím sa takto preto, lebo tam, kde je Pravda – Kristus, nie je korupcia ani násilie, pomsta ani neodpustenie, zneužívanie ani krádež, podvod ani klamstvo. Modlím sa takto za Albánsko, lebo tam, kde je Pravda – Kristus, vládne pokoj a odpustenie, poctivosť a dobrosrdečnosť, láska a milosrdenstvo.

Modlím sa, aby bolo jasné, že „lož z milosti“ je stále lžou nech sa tvári akokoľvek milo; že „milosrdné klamstvo“ ostáva klamstvom nech berie na seba hocakú masku; že „neškodné klamstvo“ neexistuje, lebo každé klamstvo ničí vzťah človeka k Bohu, blížnemu i k sebe samému. Kristus je pravda. Kto podvádza a klame, prepožičiava svoje srdce a ústa otcovi lži – diablovi.

Modlím sa, aby čím skôr Kristus kraľoval v srdciach Albáncov a všetkých ľudí.

Rroftë Krishti Mbret! Rroftë Shqipëria! (Nech žije Kristus Kráľ! Nech žije Albánsko!)

foto: rreshenský biskup Mons. Cristoforo Palmieri a primátor Rreshenu Ndue Gega odhaľujú dnes (28.XI.2012) pamätnú tabuľu na múre kostola v Malaji. Tabuľa pripomína, že na tomto mieste 25.XII.1912 bola miestnymi cirkevnými a štátnymi autoritami vztýčená albánska vlajka.

Comments
sign-in-to-add-comment
čo ti poviem... mala si dobrého učiteľa, špecialistu na detaily a hru so slovami emoticon
Posted on 12/3/12 10:22 AM in reply to Daniela Cerovská.
Posted on 12/3/12 10:27 AM in reply to tomáš kuník.
natri mu to aj za mna emoticon ked bude cenou v sutazi nejaka primicna slivovica, asi sa zacnem zapajat aj ja emoticon
Posted on 12/3/12 4:22 PM in reply to Daniela Cerovská.
u mna skor primicny med by zabral :-D
Posted on 12/3/12 4:37 PM in reply to Ivana Turnova.
Otec Tomáš, a ja si to pivo s Tebou dám aj keď som nevyhrala, len mi musíš povedať značku. Dáme si slovenské, ja albánske značky nepoznám.
Posted on 12/3/12 4:47 PM in reply to tomáš kuník.
všetko máme. primičná slivovica je v archíve, otvorenie je plánované na 21.IX.2033, takže ešte si treba trošku počkať.
no a čo sa medu týka, Dadka, ty vieš, na koho sa obrátiť emoticon
Posted on 12/3/12 4:49 PM in reply to Daniela Cerovská.
pijem všetko tekuté, nemusí byť len pivo emoticon naučil som sa, že v malých dávkach nezaškodí akékoľvek množstvo...

ale vážne (pokúsim sa)
ako tak pozerám, celkom slušne sa nám tá debata o nezávislosti Albánska a historických dátach a hodnotách zvrhla. kto by to bol býval tušil, že slovo "pivo" je také magické...
Posted on 12/3/12 4:52 PM in reply to Mária-Irma Danieliszová.
Myslela som to tak,že ak prídeš na Slovensko a na jeho perlu- východ (Poprad-Prešov) S tou slivovicou r.2033 oslávime moju 90-ku.
Posted on 12/3/12 4:53 PM in reply to tomáš kuník.
to nie je zlý nápad emoticon
jaj, Slovač... kdekoľvek debata začne, chlastom sa končí...
Posted on 12/3/12 4:57 PM in reply to Mária-Irma Danieliszová.
jupííííííí. To sa teším, že som vyhrala, začni čapovať.
Ale nie nemusíš, čapovať hneď ja sa ti včas ohlásim.Zatiaľ mi stačí ten hrejivý pocit z víťazstva.
No a k Tvojim dodatočne doplneným podmienkam ohľadne prevzatia si výhry. Neberiem, výherca si určí sám čas a miesto prevzatia výhry. :-)
Povedz hneď, že si to pivčo chcel dať sám :-). Tak si daj, ja stejne pivo v zime nepijem až tak možno v lete a ešte zo spritom. Ale vedz, že Ťa to neminie. :-) :-)
Posted on 12/3/12 5:07 PM in reply to tomáš kuník.
"v malých dávkach nezaškodí akékoľvek množstvo" - tak to je dobré

A nečuduj sa kam sa otočil smer debaty. Niektoré debaty sa otočia do kávičky a tie silnejšie zas do pivča.
Posted on 12/3/12 5:27 PM in reply to tomáš kuník.
medovinu primicnu si pamatam, tiez som opatrpvaôa, ale bol aj med? ak ano, tak potom tak rychlo posiel, ze si to ani nepamatam emoticon a tento rok bol predsa na med slaby, medvedika si setrim..
Posted on 12/3/12 5:42 PM in reply to tomáš kuník.
Ja by som nepovedala, ze sa debata zvrhla. Takto, ak bude stretnutie priaznivcov albanskej misie a albanskeho piva, tak sa pri nom urcite preberu dolezite hodnoty aj slobody aj zvrchovanosti. jedno nevylucuje druhe.
Posted on 12/3/12 6:02 PM in reply to tomáš kuník.
plne suhlasim so Žanetkou, že v pôvodnom vyhlásení súťaže takéto podmienky neboli, čiže jednoznačne výherca si určuje prebratie výhry.
Posted on 12/3/12 6:03 PM in reply to žaneta Krížková.
v pôvodnom vyhlásení neboli určené žiadne podmienky. čo znamená, že vyhlasovateľ si vyhradzuje právo priebežne ich určiť. ale to je vec interpretácie. a vôbec, my, čo to pivo piť budeme, sa už dáko dohodneme. na Slovensku či v Albánsku, spolu či zvlášt. pivo rozhodne dáme emoticon
inak by som očakával, že o pití piva sa tu budem baviť s chlapmi. svet už nie je, čo býval emoticon neviem, či zrovna toto je emancipácia, ale dajme tomu.
veru tak, ivka, med bol aj primičný. nuž ale čo ti mám povedať, keď si pamätáš len slivovicu a medovinu? emoticon radšej si veru šetri medvedíka, lebo je kríza. tak aby na teba nedoľahla a aby si si so sv. Pavlom mohla povedať: "Dostal som všetko a mám hojnosť." Lebo to vieš... on ten Pavol toho popísal... emoticon
Posted on 12/3/12 8:08 PM in reply to Daniela Cerovská.
jaaj, malo by sa pridat nejake primicne video ako dokazny material. :-D ze svet uz nie je co byval. veru tak. :-D aa tesime sa na dalsie spravy a spravicky o Albansku. a nezabudajme, ze kazda kriza moze byt prilezitostou na zmenu k lepsiemu, sancou. tak len do toho, hor´sa do Adventu a do pokania!
Posted on 12/3/12 8:34 PM in reply to tomáš kuník.
No Dani, veď si čítala odpoveď čo som dostala od Toma na otázku "Ako v Albánsku"?
doobeda zrážky , poobede slnečno. :-)
Posted on 12/3/12 9:16 PM in reply to Daniela Cerovská.
no zasa ale hop emoticon odpoveď bola stručná, jasná a výstižná emoticon
Posted on 12/3/12 9:20 PM in reply to žaneta Krížková.
áno, ale otázka bola trošku hlbšieho a serióznejšieho charakteru. :-)
Posted on 12/3/12 9:26 PM in reply to tomáš kuník.
znova plne súhlasím so Žanetkou, tuším ju na to pivo pozvem ja. dve víťazky spolu poklábosia :-D Milá Žanetka, ja stále neúnavne dúfam, že sa dočkáme poriadneho spravodajstva aspoň v tej frekvencii ako sa my modlíme za Tomášovu misiu. A raz sa dočkám. Aj keď to nemusí byť v tejto dimenzii :-)
Posted on 12/3/12 9:50 PM in reply to tomáš kuník.
Showing 21 - 40 of 47 results.
of 3