Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Back

Životopisy svätých

SV. CYRIL, mních a SV. METOD, biskup slovanskí apoštoli /14. 2. 2019/ (9. stor.)

SV. CYRIL, mních a SV. METOD, biskup slovanskí apoštoli Sv. Cyril a Metod, slovanskí apoštoliVo všeobecnom rímskom liturgickom kalendári sa slávi sviatok slovanských vierozvestov 14. februára, vo výročitý deň smrti sv. Konštantína-Cyrila. Keďže však na Slovensku sa svätí solúnski bratia oslavujú 5. júla, v ten deň si pripomenieme ich život a dielo. Teraz venujeme spomienku iba smrti sv. Cyrila, ktorej výročie pripadá na dnešný deň. Sv. Konštantín-Cyril zomrel roku 869 v Ríme, kam prišli svätí bratia z Veľkej Moravy na pápežovu žiadosť. Mali podať správu o svojom účinkovaní a obrániť sa proti žalobám neprajníkov. Vtedajší pápež Hadrián II. ich prijal s veľkými poctami, schválil ich účinkovanie, dal vysvätiť ich učeníkov a staroslovienčinu uznal za plnoprávnu liturgickú reč. Obidvaja vierozvestovia sa mohli spokojne vrátiť na Veľkú Moravu a tam pokračovať v začatom apoštolskom a kultúrnom diele. Konštantín bol po toľkých námahách veľmi vyčerpaný. Cítil, že už nebude dlho žiť. To ho však nermútilo. Spieval si slová 121. a 15. žalmu: "Zaradoval som sa, keď mi povedali: Pôjdeme do domu Pánovho. Preto sa teší moje srdce a duša mi plesá..." Mal iba jednu túžbu: keď pre rozličné príčiny, najmä pre apoštolské úlohy, nemohol žiť ako mních, chcel aspoň ako mních zomrieť. Táto túžba sa mu splnila. Prijal rehoľné rúcho a s ním aj rehoľné meno Cyril. Brata Metoda však prosil, aby sa vrátil na Moravu a pokračoval v práci, ktorú kedysi spolu začali. Konštantín-Cyril zomrel vo veku 42 rokov. Na pápežov príkaz ho pochovali s najvyššími cirkevnými poctami za účasti rímskeho i gréckeho duchovenstva. Pochovali ho v chráme sv. Klementa. V novšom období bol hrob sv. Cyrila pod bazilikou sv. Klementa sprístupnený a bolo upravené jeho okolie. Takto k nemu môžu ľahšie pri rozličných príležitostiach putovať Slováci a príslušníci iných slovanských národov, ktorí si uctievajú svätých solúnskych bratov ako svojich apoštolov a učiteľov. Zdroj:Životopisy svätých sú spracované z knihy: ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom. Tatran Bratislava 1991.

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
x-registered-members
x-involved-communities
x-involved-families
Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
contact-informations