Blogy (Piesne)

« Back

Blog o tvorbe piesní pomocou umelej inteligencie

Blog o tvorbe piesní pomocou umelej inteligencie

Uvedenie vecí na pravú mieru.

Moja cesta k práci s umelou inteligenciou
Pred časom ma zaujala zaujímavo znejúca rocková hudba. Zo sprievodného textu k piesňam v anglickom jazyku bola chabá zmienka, že na hudbe sa podieľala aj umelá inteligencia (ďalej AI). To vo mne vyvolalo otázky aký konkrétny podiel má AI na tvorbe týchto piesní? Vysvitlo, že okrem textu, ktorý tam vložil človek o ostatné sa postaral program AI. To vo mne vzbudilo istú nedôveru a odstup voči tejto hudbe i keď rock je moja krvná skupina.

                                                  

Pri hľadaní prístupu k týmto piesňam a podiele AI na ich tvorbe mi bolo nastavené akoby zrkadlo. Ponajprv z ničoho nič mi napadla - nazval by som to - kontrolná otázka: Ak už mám takýto rezervovaný vzťah k AI, nie je aj v mojom vzťahu k  Bohu niečo umelé a neprirodzené? Rutinné? Zvykové? A ak áno tak čo?  Vzápätí som mal pred očami viaceré moje úkony pri prejavoch viery. Uvediem dva príklady, ktoré aj vzájomne súvisia a týkajú sa napríklad vstupu do Božieho chrámu - prežehnanie sa, čiže znak kríža a úkon poklonenia sa pred Bohostánkom pri príchode do Božieho chrámu, či pred vystavenou Eucharistiou.

Úprimne: Môj znak kríža sa niekedy ťažko podobal na kríž a niekedy ktovie či ten znak bol identifikovateľný ako kríž? Aj úkon pokľaknutia nebol ani tak vedomý ako zvyk a už počas neho som hľadal miesto, kde v chráme zakotvím. Odvtedy sa pri každom vstupe do Božieho chrámu  snažím robiť znak kríža pomaly, vedome, úctivo - tak, aby sa to podobalo na kríž a pri poklonení smerom k Bohostánku vyznávam tomu, komu sa klaniam: „Ježišu to pred tebou sa zohýňa moje koleno a môj jazyk vyznáva, že ty si Pán“ (Flp 2. 10-11).
Pochopiteľne je rozdiel medzi AI, ktorá môže priniesť aj niečo pozitívne na rozdiel od „umelosti“  v duchovnom živote, ktorá ho deformuje.  Toto sebapoznanie ma zahanbilo a nastavilo k otvorenejšiemu vzťahu voči AI.

Ďalšou „lekciou“ boli obavy z AI a jej pôsobenia, napr. závislosti, úniku informácií, atď. Pripadal som si smutno smiešne, keď mi došlo, že človek sa obáva toho čo vytvoril (AI) a pritom zabúda, že bol to on, kto po svojom stvorení, chcel byť niečo viac, dokonca Bohom. A každým mojim hriechom to isté robím aj ja. Týmto nechcem bagatelizovať hrozby z AI, len myslím si o nej to isté čo sa zvykne hovoriť o ohni a že tak, ako dal Boh človekovi isté hranice a usmernenia to isté platí aj pre prácu s AI.
V tomto období sa mi taktiež začali častejšie pripomínať Ježišove slová, keď hovorí, že Jemu je „daná všetka moc na nebi i na zemi“. (Mt 28.18). On nepovedal, že mu je dané 60 %, alebo 90 % moci, ale všetka!!! Žeby vynález človeka, ktorý čím viac začína ovplyvňovať našu každodennosť, bol mimo Božej moci a kontroly???
Všetko vyššie uvedené mi pomohlo v tomto prípade nepozerať na AI ako na hrozbu, ale ako na príležitosť.

Ako pracujem s AI pri tvorbe piesní
Celý proces tvorenia je dobrodružstvom, ktoré delím na tri etapy:
Najskôr je to základná práca s textom, ktorým sa nesnažím niečo vymyslieť, vytvoriť, ale opísať už istú skúsenosť, presvedčenie.

 

Druhá etapa je vloženie textu do programu, základné nakonfigurovanie a následné vygenerovanie piesne v niekoľkých verziách, pričom podľa počutého korigujem a doladzujem text a tým následne aj to ako pieseň nakoniec znie.

Nasleduje najťažšia etapa a to výber takej verzie tej ktorej piesne, ktorá najviac vystihuje moje vnútorné presvedčenie resp. nastavenie piesne ako by mala znieť, pričom selektujem z niekoľkých verzií piesne (pri niektorých piesňach je to z 8-10a pri niektorých  je to až z niekoľkých desiatok verzií) z ktorých následne vyberám finálne verzie. Z finálneho výberu, kde sú zväčša 3 verzie jednej piesne vyberám tú, s ktorou sa vnútorne najviac stotožňujem. Niektoré mierne „defekty“ pri artikulácii slovenčiny spôsobené cudzojazyčným programom som ponechal, keďže nápev a atmosféra piesne za to stáli.

Čiže tvorba, ale aj interpretácia piesní, na ktoré link tu mienim občas uverejniť nie je výlučne práca AI, ale je to „spolupráca“ a konečný výsledok je ovplyvnený zásahom človeka. Dodávam, že každá pieseň, ktorú som doteraz vytvoril odzrkadľuje skúsenosť života s Bohom, vychádza z modlitby a zo skúsenosti Božieho slova, ktoré ma nieslo, nesie a prinieslo Božie svetlo. Každá pieseň nielen že vychádza z modlitby, ale aj je tvorená v atmosfére modlitby.

Prečo to robím?

Odpoviem položením rečníckych otázok, pri ktorých pozorný čitateľ nájde odpoveď.
„Prečo by v priestore AI, kde zaznievajú piesne na slávu a oslavu človeka, piesne ospevujúce jeho hedonizmus, ba až zvrátenosť, ale tiež aj jeho smútok, zúfalstvo a beznádej, prečo by v tomto priestore nemohol zaznieť kresťanský hlas v slovenskom jazyku, rockovo zafarbený vyjadrujúci úžas nad dobrotou a krásou Boha? Prečo by nemohla v tomto priestore zaznieť pieseň zvelebenia Boha a zároveň ukazovať na budúcnosť, ktorú má pre nás pripravenú a to že tu nie sme preto, aby sme „stavali domy na moste“, ale že naše určenie je ďaleko viac a presahuje hranice našej smrti.

Cieľom piesní, na ktoré link tu chcem z času na čas uverejniť je potešiť, povzbudiť, pookriať na ceste viery tých, ktorí si ich bez predsudkov vypočujú.

 

Zámerom vyššie napísaného blogu nie je presvedčiť niekoho, kto má negatívny postoj k AI, (to je vopred určené na neúspech), ale uviesť veci na pravú mieru. Nerobiť zo seba toho, kým nie som a zároveň ukázať že AI môže poslúžiť dobrej veci.

 

                                                                                                  Jozef