« Back

3.adventný týždeň: Sila krokov radosti

3.adventný týždeň: Sila krokov radosti

Sväté Písmo na dnes:

"Bratia, ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa! Vaša miernosť nech je známa všetkým ľuďom. Pán je blízko. O nič nebuďte ustarostení. Ale vo všetkom modlitbou, prosbou a so vzdávaním vďaky prednášajte svoje žiadosti Bohu. A Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi."

Zamyslenie

Tieto silné slová- výzva stále sa radovať a nestrachovať sa nám môžu prísť niekedy veľmi náročné. Sú však kľúčom k tomu, ako prejsť cez každú situáciu. Strach a smútok dokážu trýzniť naše vnútro a môžu vážne podlomiť psychické aj fyzické zdravie. Ako sa tešiť a ako sa nestrachovať, keď možno práve v našej rodine sme prišli o blízkeho človeka, o prácu, podnikanie, ktoré sme sa tak dlho snažili budovať. Možno práve naši blízki bojujú s rôznymi chorobami, neúspechom, hoci sa tak veľmi snažia. Toľkí okolo nás (a možno aj my sami) sa snažia zubami- nechtami udržať dôstojné bývanie -platiť hypotéky, nájmy a stáva sa to stále ťažším a ťažším. A my sa máme radovať?

Áno- my sa totiž potrebujeme radovať! Ako hovorí Sväté Písmo: "A nermúťte sa, lebo radosť v Pánovi je vaša sila!“ Nehemiáš 8,10 Vo všetkom, čo prežívame, hľadajme, za čo sa dá byť vďačným- a z čoho sa máme dôvod aj radovať. Nezabúdajme ani na PEVNÚ NÁDEJ, ktorú máme v našej viere v Boha. Tých, ktorých sme stratili, znova a naveky stretneme v nebi. Ak sa nám nedarí, príde čas, keď sa to zmení. Sväté Písmo hovorí, že ak dúfame v Pána, "nebudeme zahanbení naveky". Ž 41,1

Aj Matka Tereza nás povzbudzuje: „Ježišovo utrpenie končí radosťou jeho vzkriesenia. Keď teda cítime vo svojom srdci Kristovo utrpenie, pamätajme, že musí prísť vzkriesenie, musí zasvietiť radosť Veľkej noci.“

Poznáme mnoho príbehov, ako v koncentračných táboroch, v sirotincoch či v utečeneckých táboroch prežili ľudia vďaka svojej odhodlanosti tešiť sa z každého dňa a následne pokračovali potom v živote bez menšej psychickej ujmy ako tí, ktorí na týchto miestach iba prežívali zo dňa na deň.

V rukách máme silnú zbrať: S Božou pomocou MY môžeme byť veľkým dôvodom pre radosť, MY dokážeme potešovať iných, MY môžeme rozdávať úsmev- a tým sa aj náš smútok zmení na radosť.

RADOSŤ nám dáva silu a smeruje nás vpred, smútok a zúfalstvo nás o silu oberá a posúva nás dozadu viac a viac.  

Aj tento Advent máme dôvod sa radovať- poznanie a vzťah s Bohom, ktorý stojí pri nás, ktorý nám rozumie a nikdy nás neopustí. Ak sa nedokážeme radovať, On nám dá silu radovať sa a prejsť cez každú situáciu.

Ak je nám ľahké sa radovať, sme povolaní povzbudzovať a potešovať zarmútených okolo nás.

Modlitba

Nech Vás Pán naplní svojou radosťou a pokojom. Nech Duch Svätý umožní, aby ste sa dokázali radovať a rozdávať radosť a nádej. Lebo Boh, ktorému veríte, je s Vami. On Vám rozumie a nikdy Vás neopustí. On bude za Vás bojovať. Nech Duch Svätý sám prežiari Váš život a urobí Vás svetlom. Amen

Next