Blog

« Back

Ja nie som Mesiáš (Ján 1;19-23)

Ja nie som Mesiáš (Ján 1;19-23)

On vyznal a nič nezaprel. Bol pravdivý.

Ján, predchodca Pána. Nie Mesiáš, nie Eliáš, nie prorok. Zvláštny štýl života znepokojoval ľudí vtedy a znepokojuje i dnes.

Mnohým ľuďom vŕta v hlave, čo sa tak asi deje za stenami kláštorov. Ale nielen za nimi, aj vo svete žije dosť ľudí, ktorí prispievajú otáznikmi do hláv iných.

V minulosti toho bolo možno viac. Jeden z pátrov na duchovných cvičeniach nám povedal, že za komunistickej totality sme sa nemuseli predstavovať. My sme sa vzájomne poznali z kostolov a druhí nás poznali podľa správania. Nekliali sme, nerozprávali sme sprosté vtipi, ignorovali sme vulgárne druhy zábavy a vedeli sme, že televízor má aj vypínač. Naopak, stretali sme sa na peikných filmochv kine, hodnotných predstaveniach v divadle a koncertoch. Tak sme formovali svoj život a povzbudzovali sme sa v dobrom.

Byť svedkom treba aj dnes. Aj keď od susedov a spolupracovníkov padajú v dnešnej dobe otázky:

"Ty musíš byť nejaká tajná mníška, poslali ťa sondovať do sveta..." Veru, aj takú fantastickú mienku som počula.

"Si kresťanka vo svete?" To áno.

"Si teologička?". Nie, nemôžem to tak nazvať. Skončila som magisterské štúdium, ale som iba učiteľka, katechétka.

Pripravujem cestu Pánovi. Tak ako za Ježišových čias, ľudia ju prijímajú i neprijímajú.

"Tak fajn, príď niekedy medzi nás. Potrebujeme pripraviť syna, dcéru na birmovku." Len potrebujú.

Časť mladých sa zachytí, začnú to brať vážnejšie, vytvárajú si skupinky. Ale rodičia sa odvracajú. Akosi som im "narušila plán". Až tak vážne to nechceli....

Ale Pán ma poslal na svet. Mám tu miesto.A viem,že každý sme iný. Môžeme byť podobní, ale rovnakí- to by bola nuda.

Mám byť pravdivá doma. Áno, som kresťanka, nebudem sa len tak bezcieľne túlať, nájdem si nejakú prácu, toto vládzem, tamto už nie, to prenechám mladším. Potrebujem aj oddych, Premôcť seba treba niekedy dokázať, ale nie byť artistom.

Chodím na sv.omšu, ak sa dá , denne. Aj k sviatostiam, podľa potreby. Potrebujem to.

V spoločenstve: Nie som vševed. Ak niečo neviem, kľudne poviem, že sa budem o to zaujímať a poradím. Čo vládzem, urobím. Nebudem robiť falošnú pokornú, "ja na to nemám". Nevládzem? Poviem to.Nelichotím. Ak sa mi niečo páči, poviem a pochválim. Ak sa mi nepáči, dám to tiž najavo. Snažím sa neuraziť,Nevtieram sa nasilu. Pri stretávkach okolo svätého Písma poviem, že moje vedomosti sú sprostredkované dobrými profesormi a kňazmi, ktorí ma viedli a Pán mi dal dar podávať ich ďalej.

Pre okolie: Som žobrák? Nie. pán sa o mňa stará práve tak, ako potrebujem. Rozhadzovať nemôžem, ale pomôcť áno a iní pomôžu mne.

Ak nemôžem pripraviť cestu Pánovi slovom, nie je to tragédia. Skúšam to malými skutkami. Nekážem. Odpovedám až na otázky.

Lebo- ja nie som Mesiáš. Ani prorok. Iba jednoduchý kresťan, ktorý je tiež povolaný pripraviť cestu Pánovi. Svojim spôsobom. Jedinečným. Tak, ako ma povolal. S chybami a možnosťami napraviť ich