« Späť

Dobrovoľníci R13 začali druhú časť prípravy

Dobrovoľníci R13 začali druhú časť prípravy

 

Ružomberok 24. júla 2013 - Dobrovoľníci Národného stretnutia mládeže R13 vstúpili do druhej polovice prípravného týždňa. Do Ružomberka smerujú kroky ďalších okolo sto päťdesiat mladých ľudí, ktorí sa aktívne zapoja do príprav alternatívy pre tých, ktorý nevycestovali na Svetové dni mládeže (SDM) v brazílskom Rio de Janeiro. Najväčšiu časť tvoria animátori (približne 100), ktorých už od štvrtka čaká formačné školenie z aktivít, ktoré najbližší víkend predstavia priamo účastníkom R13. Do mesta prídu i mladí z ďalších 20 tímov.

 

"Prechádzame do druhej polovice, dnes príde drvivá väčšina dobrovoľníkov," potvrdzuje Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za R13. Doterajší priebeh označuje za prekvapivo plynulý. "Je to dobre nastavený stroj a všetky kolieska do seba zapadajú. A trošku sa stále obávame nejakých neočakávaných vecí, ktoré vyskočia na takejto akcii, ale ešte sa nám nestalo nič veľké, čo by sme nedokázali zvládnuť," dodáva hlavný zodpovedný za R13 Ondrej Chrvala.

 

Ružomberok žije mladými od pondelka, kedy začal prípravný týždeň. Jeho cieľom je nielen práca, ale aj duchovná príprava dobrovoľníkov. Do štvrtku sa ich zíde okolo 300. V tento deň ich čaká najviac práce. Pozornosť zamerajú napríklad na prípravu Športovej haly Koniareň, kde sa chystajú hlavné aktivity R13. Stavbári budú stavať pódium, výtvarníci zabezpečia výzdobu, technici jej ďalšie vybavenie. Na mieste sa zriadi aj kaplnka blahoslaveného Jána Pavla II., zakladateľa SDM. Vystavená v nej bude od piatku i relikvia tohto budúceho svätca.

 

Dôležité úlohy má naplánované i tím ubytovania. Začne chystať priestory v takmer všetkých školách v meste. Bývať v nich budú účastníci R13. Do Ružomberka pricestoval aj info-tím, ktorý bude dnes a vo štvrtok spoznávať mesto, pripravovať strategické miesta, na ktorých bude poskytovať inštrukcie pre mladých pútnikov. Aktívne sa do služby sa zapájajú aj tímy výtvarníkov, registrácie, programu, press, stavby, gazdinky, doprava, liturgia. Špeciálny duchovný program pripravuje tím prípravného týždňa.

Počas prípravy predstavili organizátori aj niekoľko noviniek. Tím R13 odhalil ambón. Ide o vyrezávanú vyvýšenú plošinu, ktorá sa používa v kresťanských chrámoch. Má výšku 132 cm, 85 cm šírku a približne 30-kilogramovú hmotnosť. Je na nej zobrazené logo. Znázorňuje srdce, ktoré vyjadruje srdce Boha a srdce učeníka podľa vzoru oficiálneho loga SDM. Je v ňom i dvojramenný kríž, symbol Slovenska. Ambón posvätil pred R13 Stanislav Stolárik, správca farnosti v Lednickom Rovnom. Pre R13 ho vytvoril Peter Loduha z Dolnej Breznice.

 

Ďalšou novinkou je odhalenie bilbordu v centre mesta Ružomberok. Návrh vytvorila Martina Flajsová, priestor poskytlo mesto Ružomberok. Sú na nej dve pozvánky pre miestnych ľudí. Ide o dve jedine verejné podujatia na R13. Prvým z nich takzvané Expo povolaní, v rámci ktorého sa v sobotu popoludní predstaví historicky po prvýkrát na Slovensku stovky rehoľníkov. Ide o prehliadky ich činnosti a aktivít. Druhá pozvánka ich pozýva na záverečnú svätú omšu so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom na Kalváriu.

 

Zdroj: Komunikačný tím SDM 2013
Snímka: Archív Ondreja Chrvalu, Archív Ľuboša Drozda

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Zatiaľ bez komentára Buďte prvým