« Späť

Nepremeškajte exkluzívny umelecko-duchovný zážitok koncertu Ján Pavol II.

Nepremeškajte exkluzívny umelecko-duchovný zážitok koncertu Ján Pavol II.

Vyše 130 umelcov - 56 členov orchestra opery Štátneho divadla Košice, 40 členov speváckeho zboru, 30-členného detského zboru a sólisti - vystúpi v unikátnom predstavení o svätom Jánovi Pavlovi II., ktoré uvedú už túto stedu na Zimnom štadióne v Poprade.

Záštitu nad viac než dvojhodinovým multimediálnym dielom o poľskom pápežovi prevzal spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Scenár ku koncertu pripravili kňaz Jozef Leščinský spolu s riaditeľom Štátneho divadla Košice Petrom Himičom. Režisérom akcie je Ján Sabol, hudobnú dramaturgiu pripravuje dirigent Igor Dohovič.

"Pod Tatrami zažijeme niečo nevšedné. Ide o jedinečné multimediálne dielo o Jánovi Pavlovi II., ktoré ešte na svete nikde nie je,” hovorí Igor Havrila, hlavný organizátor, ktorý prišiel s myšlienkou pripraviť toto dielo. Dvakrát ho uviedli v metropole východného Slovenska. Na koncerty, nad ktorými prevzali záštitu košickí biskupi, prišlo spolu vyše 12 000 ľudí. “Tentoraz bude jednou zo sprievodných akcií tohtoročnej Levočskej púte, ktorú pápež sám navštívil v roku 1995. Na koncerte vyvrcholí práca desiatok ľudí zo Slovenska i zahraničia,” pridáva hlavný organizátor. Dielo, ktoré svojím námetom a spracovaním oživí návštevu pápeža na Levočskej púti, sa uskutoční 28. júna 2017 o 18:00 h na Zimnom štadióne v Poprade. “Dielo, ktoré zavíta do Popradu, bude zložené z dvoch častí. V prvej predstavíme pápežov život, rodinu, školu, záujmy, vojnu a prvé kňazské roky. Druhú venujeme službe a posolstvu tohto pápeža, ktorého pontifikát je neodmysliteľne spojený aj so Slovenskom. Našu krajinu navštívil celkovo trikrát. V roku 1995 vtedajší pápež navštívil nielen Poprad, ale aj Levoču. Oddychoval pri Sliezskom dome a odlietal z letiska Poprad,” spomína Havrila. 

Na koncerte zaznejú diela svetových skladateľov. Popretkávajú ich televízne zábery, fotografie či reportáže zo života sv. Jána Pavla II. Zaznie hudba Verdiho, Mozarta, Pucciniho či Schuberta, ako aj obľúbená pieseň svätca v podaní 30-členného detského zboru Pán zastavil sa na brehu. Zaznie aj melódia z westernu Vtedy na Západe od Ennia Morriconeho či Dobytie raja od Vangelisa. Umelecké stvárnenie zboru a orchestra zvýrazní počas koncertu sprievodné slovo moderátorov a videoprojekcia so svetelnými a laserovými efektami.

Video z vystúpenie v Košiciach 18.12.2015 STEEL ARÉNA

Okrem umeleckého stvárnenia sa na multimediálnom koncerte v jednotlivých ukážkach prihovoria divákom na videu aj viaceré osobnosti, ktoré osobne poznali Jána Pavla II. Bude medzi nimi napríklad poľský kardinál Stanislaw Dziwis, jeho bývalý osobný sekretár, slovenský kardinál Jozef Tomko či dnes už zosnulý kardinál Ján Chryzostom Korec. “V Poprade sme sme si pre divákov pripravili aj jedno špeciálne prekvapenie, ktoré zaznie na záver koncertu,” dodáva Igor Havrila, hlavný organizátor multimediálneho koncertu Ján Pavol II. - Spomienka na 1. slovanského pápeža. 

Mesto Poprad je spojené s menom Jána Pavla II. Pred dvomi rokmi sa v tomto meste konalo napríklad Národné stretnutie mládeže P15, počas ktorého odhalili pamätnú tabuľu tomuto svätcovi. Na P15 sa vtedy začala oficiálna príprava mladých ľudí na 31. svetové dni mládeže, ktoré sa konali minulý rok v Krakove. Práve Ján Pavol II. bol pred tridsiatimi rokmi ich iniciátorom. V Poprade je po Jánovi Pavlovi II. pomenovaná aj jedna z ulíc. Časť Popradského nábrežia, od mestského úradu po okresný úrad, sa zmenilo na Nábrežie Jána Pavla II.

Vstupenky si už môžu záujemcovia zakúpiť v sieti Ticketportal.

Komunikačný tím koncertu