« Späť

Premiéru dokumentu Anton Srholec uviedol prezident SR Andrej Kiska

Premiéru dokumentu Anton Srholec uviedol prezident SR Andrej Kiska

Bratislava 7. októbra (TASR) - Premiéru dokumentu o živote Antona Srholca uviedol v utorok (6.10.) v Bratislave, v preplnenom Kine Lumiére prezident SR Andrej Kiska. V príhovore povedal, že otca Srholca stretol po prvý raz v roku 2010 v najstaršom pútnickom mieste na Slovensku, v kláštore v Marianke. Zaujal ho nadšením v očiach, keď rozprával o pomoci, viere v Boha a zmysle života. "Odvtedy sme sa stretli viackrát a čo ma vždy na ňom najviac fascinovalo, bolo to, že vždy hľadal Boha v nás. Hľadal ho v našich úsmevoch, v našich činoch a vždy bol plný optimizmu, pretože ho vždy nachádzal. Otec Srholec odpúšťal, ale nezabúdal, stále pripomínal, že nesmieme zabudnúť na zlo, nesmieme zabúdať, že zlo sa vždy môže vrátiť a musíme spraviť všetko pre to, aby sa nevrátilo," priblížil slová výnimočného človeka Andrej Kiska, ktorý dostal od Antona Srholca aj odpoveď na otázku, akú víziu, základné posolstvo má ako prezident postaviť pred našu krajinu. "Povedal - vráťme na naše Slovensko kultúrnosť, kultúrnosť v ponímaní lásky, pochopenia, odpúšťania," prezradil Kiska a na diaľku pozdravil a vyjadril úctu známemu a obľúbenému kňazovi, saleziánovi, spisovateľovi a charitatívnemu pracovníkovi.

Antonovi Srholcovi zabránila v účasti na premiére, ktorá vyvolala obrovský záujem, choroba. Hostia si však mohli vypočuť aspoň nahratý odkaz, ktorý im venoval. Okrem iného v ňom zaznelo: "Všetci ste ma poznačili svojou láskou a dobrotou. Ja by som bol rád, aby ste prijali Antónia ako svojho brata, ktorý prešiel ťažký kus cesty, ale nevzdal to, bojuje, miluje slobodu, miluje pravdu, miluje lásku k ľuďom a skláňa sa aj k tým posledným, pretože to sú tí, v ktorých ja chcem a vidím trpiaceho Ježiša, ktorý žije medzi nami."

Umelecké dielo v podobe drôteného srdca daroval "na posmelenie" Antonovi Srholcovi, členovi Spoločnosti Ferdinanda Martinenga (SFM) jej predseda Peter Kurhajec. Ocenenie za svojho brata prevzal Michal Srholec so slovami: "Celý život bol pre mňa vzorom. Želám úspech vytvorenému dielu a všetkým ľuďom, ktorí dobre zmýšľajú a myslia na druhých, myslia na lásku a spravodlivosť." Krištáľové srdce vďaky od SFM si z premiéry odniesli manželia Alena a Ivan Čermákovci, ktorí sa podpísali pod pôsobivý, ale aj vtipný dokument Anton Srholec. "Pre našu krajinu znamená taký poklad, pretože nikdy nevzdal svoje zásady milovať Boha a ľudí, a platil za to daň ako možno málokto z nás," povedala na margo "vzácneho priateľa" dokumentaristka Eva Čermáková a ukončila svoj príhovor krátkou modlitbou za uzdravenie Antónia.

"Som veľmi rád, že pán Anton Srholec sa dožil toho, že na premiére filmu o jeho živote, je prezident SR, ktorý nemá komunistickú minulosť," poznamenal Dávid Čorba, producent filmu. Pred jeho slávnostnou projekciou odznela na želanie Antona Srholca Pieseň o slobode z roku 2009, hymna Konfederácie politických väzňov Slovenska venovaná všetkým, ktorí boli prenasledovaní pre svoje náboženské a iné presvedčenie počas komunistického režimu.

Na premiéru prijali pozvanie viaceré osobnosti spoločenského a kultúrneho života. Medzi nimi aj herečka Emília Vášáryová, ktorá pre TASR na adresu otca Srholca uviedla: "Musíme ďakovať, že v našom národe je takýto človek, nesmierne si ho vážim. Film je natočený úžasne a teším sa, že ho ešte zastihli v takej dobrej kondícii, veľmi si želám, aby ešte tu dlho zostal medzi nami."

zdroj:http://www.teraz.sk/

Pre MK Rastislav Mečiar

Foto: Katolícky kňaz Anton Srholec

(TASR)/Martin Turanovič