« Späť

Zapnite sa pre Slovensko: Spolu dokážeme, že to tu môže fungovať lepšie

Zapnite sa pre Slovensko: Spolu dokážeme, že to tu môže fungovať lepšie

Nová výzva povzbudzuje ľudí, aby sa cez konkrétne dobrovoľnícke činy zapli pre Slovensko. Na webe zapnisapreslovensko.sk nájdete ponuku stoviek dobrovoľníckych aktivít po celom Slovensku, do ktorých sa môžete zapojiť. Cieľom výzvy je spoločne urobiť aspoň 1000 dobrých skutkov.

Výzva Zapni sa pre Slovensko vytvorila platformu, ktorá uľahčuje prepojenie dobrovoľníkov a organizácií, ktoré potrebujú pomoc. Neziskové organizácie, ale aj verejné inštitúcie či občianske združenia na nej môžu publikovať svoje dobrovoľnícke ponuky. Jednotlivci, ale aj firmy, ktoré chcú zapojiť svojich zamestnancov, zase ľahko nájdu dostupné aktivity vo svojom okolí. 

“Na Slovensku sa vždy bolo na čo sťažovať a v posledných rokoch je to len horšie. Miestami sa až zdá, že už nikto neverí, že to tu môže fungovať lepšie,” hovorí Lucia Pašková, jedna zo zakladateliek iniciatívy. “Ak v to ale nebudeme veriť, tak sa situácia nikdy nezlepší a ľudia budú zo Slovenska jednoducho odchádzať.”

Cieľom výzvy Zapni sa pre Slovensko je preto motivovať ľudí naprieč celým Slovenskom, aby sa zapojili do dobrovoľníckych aktivít a vrátili si tak navzájom vieru v lepšiu krajinu. 

Cez dobrovoľníctvo sami prispievame k zmene

“Je potrebné, aby ľudia s podobným zmýšľaním o sebe vedeli. Vďaka portálu Zapni sa pre Slovensko si môžem prezrieť firmy a organizácie, ktoré sa svojou činnosťou a nápadmi zapájajú o krajšie Slovensko,” hovorí Zuzana Morozová z Arcidiecéznej charity Košice, ktorá portál už využíva. 

Výzva Zapni sa pre Slovensko vychádza zo skutočnosti, že ľudia sú často uviaznutí vo vlastných komunikačných a životných bublinách a podliehajú preto pocitu, že sa v krajine nič dobré nedeje. Cez dobrovoľnícku činnosť môžu spoznávať organizácie, ktoré každý deň robia veľa dobrého a zažiť pocit, že aj oni prispievajú k zmene. 

“Veríme, že dobrovoľné zapojenie – zapnutie sa – každého človeka, ktorý sa rozhodne urobiť niečo dobré, pomôže posilniť jeho vieru v to, že konkrétnymi činmi môžeme zmeniť Slovensko a prevziať zodpovednosť za jeho budúcnosť,” vysvetľuje Zuzana Suchová, spoluzakladateľka iniciatívy a správkyňa fundraisingovej platformy Donio.

Ako sa môžete zapojiť?

Jednotlivci sa môžu zapnúť troma spôsobmi: dobrovoľníckou aktivitou, finančným príspevkom či prevzatím svojho dielu zodpovednosti za ďalší vývoj Slovenska tým, že pôjdu voliť. Prvými dvoma spôsobmi sa môžu zapojiť aj firmy a rôzne iné organizácie. 

Na webe výzvy postupne pribúdajú aj výpovede desiatok osobností z verejného života, ale aj z organizácií a platforiem, ktoré zlepšujú Slovensko. V krátkych výpovediach sa delia o to, v čo veria, a to aj na základe toho, čo sami robia. 

“ Verím v dobro v ľuďoch na Slovensku; a v to, že aj pamiatky, história a dobrovoľnícka práca ho môžu umocniť.,” pridáva svoje presvedčenie Peter Herceg z OZ Katarínka.

“Ja napríklad verím, že je ešte stále na Slovenskú zopár šľachetných ľudí so srdcom na správnom mieste, ktorí nechcú len hundrať či kritizovať ale pridajú ruku k dobrému dielu,” pridáva svoje presvedčenie Petra Balážová Galusová z Diecéznej charity Nitra.

 

“Verím v zážitok, ktorým ľudia objavia v sebe to dobré.” hovorí Juliana Gubišová z projektu Odpútaj sa.

Gabriela Mihel z Organizácie Kresťania v meste  je tiež jednou z mnohých ľudí, ktorá vyjadruje svoju vieru v Slovensko priamo na webe: “Verím, že pomôcť zmeniť nepriaznivé okolnosti života jednému človeku v núdzi majú pozitívny dopad na mnohých.”

Za iniciatívou Zapni sa pre Slovensko stoja jednotlivci, občianska spoločnosť, firmy, organizácie, inštitúcie a iniciatívy, ktoré veria v Slovensko. Súčasťou sú aj Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Asociácia digitálnych marketingových agentúr a ďalšie expertné organizácie, aby pomohli správne nastaviť systém a procesy práce s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami. 

Chcem tu zostať

Jednou z možností, ako sa “zapnúť”, je okrem dobrovoľníckych aktivít aj účasť na parlamentných voľbách. K tomu vyzýva aj ďalšia výzva z radov občianskeho sektora -  s názvom Chcem tu zostať

„Vnímame, že mladí ľudia sa v našej krajine cítia politikmi nevypočutí a veľa z nich zvažuje odchod zo Slovenska. Ich zapojenie do spolurozhodovania je kľúčové pre ich vnútornú motiváciu vkladať energiu do budovania lepšieho Slovenska. Práve preto by sme sa mali snažiť, aby tu chceli zostať aj po voľbách,“  hovorí Rada mládeže Slovenska, ktorá sa tiež rozhodla podporovať kampaň Chcem tu zostať.

Kampaň je nestranícka, jej cieľom je aktivizovať mladých ľudí, aby pomohli spoluorganizovať diskusie vo svojich obciach, podieľali na budúcnosti Slovenska a využili svoje volebné právo. Práve dobrovoľníctvo cez lokálne organizácie organizujúce podujatia a diskusie Chcem tu zostaťa  je výbornou vstupnou bránou pre aktívnu participáciu mladých.

Hlavnými iniciátormi sú Občianska platforma pre demokraciu, Memo 98, Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis. Podieľajú sa na nej aj ďalšie desiatky mimovládnych organizácií a ambasádormi sú Iveta Radičová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Michal Handzuš, pričom na nej spolupracujú aj desiatky influencerov.

 

Ako kampane navzájom spolupracujú?

Chcem tu zostať je iniciatíva zameraná najmä na ľudí do 25 rokov, Zapni sa pre Slovensko je občianska kampaň pre podporu opakovanej dobrovoľníckej činnosti pre všetky vekové kategórie - obe motivujú k aktívnej účasti na voľbách.

Navzájom sa podporujú - cez oslovovanie firemných a súkromných podporovateľov kampane, získavanie a zdieľanie mediálneho priestoru, materiálne zabezpečenie. Zapni sa pre Slovensko je platforma pre lokálne hľadanie dobrovoľníkov pre organizácie, ktoré usporiadavajú diskusie Chcem tu zostať. 

“Ide nám spoločne o synergiu, dôveru a spoluprácu, chceme sa navzájom podporiť - aj preto sme sa snažili kampaň Kto verí v Slovensko/Zapni sa pre Slovensko vizuálne prispôsobiť a priblížiť k iniciatíve Chcem tu zostať/Preto volím.” hovorí Jakub Ptačin, zo Studia Echt, ktoré zapojilo svoj tím a dobrovoľnícky dodalo vizualitu webu.

“Prvovoliči a druhovoliči sú pri voľbách najviac ovplyvňovaní svojou rodinou a kamarátmi. Ak pracujeme ako dobrovoľníci na aktivitách zadaných občianskymi združeniami a mimovládnymi organizáciami, získavame novú skúsenosť s občianskym sektorom a vytvárame si voči nemu dôveru.  Ak dokonca dobrovoľnícky spolupracujeme pri príprave podujatia alebo diskusie Chcem tu zostať, je pravdepodobnejšie, že sa diskusie aj následne zúčastníme a môžeme tak rozšíriť okruh účastníkov na tomto podujatí aj mimo štandardnej bubliny. Keď naň prizveme aj svojich priateľov a blízkych, získava diskusia nový presah k ľuďom, ktorí by ju inak nenavštívili.” hovorí Lucia Pašková, jedna zo zakladateliek iniciatívy Zapni sa pre Slovensko.  

“Poznať princípy a vnímať význam demokracie je dôležité pre ľudí každého veku.” hovorí Erik Kliment, ktorý vedie iniciatívu Chcem tu zostať.