Rozhovory

« Späť

Lukáš Košťál: Kde hľadať riešenie pre vzťah

Lukáš Košťál: Kde hľadať riešenie pre vzťah

Lukáš Košťál sa venuje portálu bezhranicna.sk, ktorá pojednáva o vzťahoch, láske, identite a dáva veľa praktických rád. Opýtali sme sa ho na to, čo je podľa jeho názoru podstatné pri hľadaní partnera i na jeho cestu do vzťahu.

Téma vzťahov je omnoho viac populárna ako téma identity. Prečo je tomu tak?

Ľudia by chceli mať - nazval by som to "instantné riešenia“ – ako keď idem do fastfoodu a hneď mám hot-dog alebo kebab a nechce sa mi čakať na nejaké normálne hotové jedlo. Samozrejme, že potom sa to odrazí aj v tej kvalite a človek nemá potom až také dobré zdravie. A tak isto je to so vzťahmi, ľudia by chceli mať instantné  riešenia- chcem proste hneď článok, kde bude napísaných 10 tipov ako zbaliť tú najlepšiu kresťanskú Božiu princeznú alebo opačne Božieho princa. A akosi zabúdame na to alebo nechceme pracovať na svojej identite, ktorú možeme hľadať a riešiť si ju cez Ježiša. Potom už sa nemusíme pýtať aký typ ... alebo prečo ma odmietla..., ale môžeme to pustiť úplne navoľno s takou dôverou v Boha, že On sa postará. Môj citát vždycky , keď som bol ešte „single“ a tiež som mal problém s tým, že som tak hľadal a nasilu a hovorili mi „ koľko už máš rokov a už by si s tým niečo mal robiť, tak som si dal heslo: „ Hľadaj radosť v Pánovi a dá Ti, za čím túži tvoje srdce." Takže toto by som povedal ako odkaz pre všetkých- nesiľte to, buďte prirodzení a vtedy neodoženiete ani toho potencionálneho partnera alebo partnerku.

Lukáš s priateľkou Simonkou sa snažia mať Boha na 1. mieste v ich vzťahu

Vidíme tu dve ruky, ktoré sa spolu držia. Povedzte nám o vašej ceste, ako ste sa stretli a ako to zo začiatku šlo. Povzbuďte tých, ktorí sú ešte pred tým krokom.

My sme sa stretli taktiež spontánne. Nebolo to na žiadnej diskotéke, ani na žiadnej zoznamke, ani na takom niečom (čím nechcem znehodnocovať zoznamky alebo nejaké iné spôsoby zoznámenia). Ja som chodil na akcie, modlitby chvál a Simonka tiež a proste sme sa náhodne stretli. Pozreli sme sa letmo na seba a možno tak po roku sme sa začali kontaktovať.

Čo by ste chceli odkázať všetkým ľuďom, ktorí sú ešte single a hľadajú svojich drahých ?

Možno to bude znieť „preduchovnele“, ale dajte si Boha na 1.miesto a potom všetko ostatné. Lebo keď máme Boha na prvom mieste, tak potom to všetko ostatné je na tom správnom mieste. A učím sa to aj ja, lebo nikto v tom nie je úplne dobrý a čerstvo upečený kvalitný kresťan a musíme sa učiť. A aj ja a my v našom vzťahu si to musíme pripomínať.

 

Za rozhovor ďakujeme Lukášovi Košťálovi z portálu bezhranicna.sk

Foto: mojakomunia.sk

Ďalej