« Назад

Tu sa raz niet čoho báť – odvážna zimná Gifra

Zimná Gifra tento rok zavítala do Žiliny.

A tam sme sa tešili z pohostinstva Internátu, Gymnázia aj Provinciálneho domu školských sestier sv Františka. Ale keďže nás bolo viac ako miesta, chlapci si šli hlavy skloniť k bratom kapucínom.

Téma bola tak trochu predurčená odvážnym rokom, odvážnymi nápadmi a hlavne odvážnym svätým Františkom. Úvodná scénka (s neopakovateľnými hereckými výkonmi sv. Františka, jeho otca Pietra Bernardone a hlavne jeho oddaného koňa) nás postavila pred otázku, čo si u Františka vyžadovalo viac odvahy: odísť do boja, alebo po slávnostnom odchode, ktorý sprevádzalo celé mesto, na základe tajomného hlasu vrátiť sa naspäť do Assisi bez víťazstva? Bolo veľa otázok o odvahách a strachoch – hlavne tých dnešných, s ktorými zápasíme, prehrávame aj víťazíme. Popoludnie patrilo mestu Žilina a Ceste odvahy, kde si mladí mohli vyskúšať, „čo dajú“: 4 odvážne úlohy nestačilo len splniť, ale bolo potrebné ich aj zdokumentovať. Mali preukázať svoju vieru, urobiť rozhovory, venovať sa človeku na periférii a prekvapiť ľudí dobrými skutkami. Večer sme si s pobavením ale často aj s obdivom pozreli foto a video dokumentáciu ich odvahy. Nechýbal ani poučný večerníček, samozrejme že primeraný téme: Princ Nebojsa :)

V sobotu sme sa vybrali na púť k Cyrilovi a Metodovi, do Terchovej a odtiaľ už len na skok na Chleb...

ale k tomu skoku sme si pomohli aj autobusom a kabínkovou lanovkou.

Veľa snehu, krásy, zimy a nádherný rozhľad. V sobotu večer si každý zo svojho batôžka vybral plesové oblečenie a nasledovala „gifrovačka“ (to je termín, ktorý slúži na všetko, čo vás na gifre postretne a čo sa končí na podobné slabiky, ako  napríklad: opekačka, tancovačka, sánkovačka...)

Bratstvo a sesterstvo, modlitba, zábava, príroda, radosť, evanjelium... to všetko sa splietalo ako cesto do vianočky, ale nakoniec sme z toho upiekli krásnu Zimnú Gifru. Na budúce to bude... určite tiež veľmi krásne! :)

Sr. Caritas Kováčová

Комментарии