Blogy

« Späť

K nekonaniu bohoslužieb pristúpme tvorivo

Nechcem sa vyjadrovať k tomu, či je alebo nie je správne zastaviť na dva týždne liturgický život. Skôr by som sa pozrel na iné aspekty. Situácia je aká je, a naozaj mnohí môžu rozhadzovať rukami, rozčuľovať sa. Ale bolo by lepšie konať pozitívne. Ja vidím pre ilustráciu niekoľko možností.

Chcem vedieť, prečo KBS a vedenie ECAV nevyzvali rtvs, že vzhľadom na to, že pristúpili na výzvu štátu, vznášajú verejnú výzvu, aby sa vo verejnoprávnom médiu, televízii konali v priamom prenose v nedele počas karantény ekumenické bohoslužby za uzdravenie Slovenska.

(Aspoň zatiaľ neviem, že by sa tak stalo.)

                Žijeme v pomerne sofistikovanom prostredí, tak prečo to nevyužiť. Každé väčšie mesto má mestskú televíziu. Možno by pristúpili na dohodu. Internet pozná celý rad aplikácií, kde sa relatívne veľké množstvo ľudí môže pripojiť a sledovať, či aj komunikovať.

Prečo som toto nečítal ani v jednej reakcii? Postačí zverejniť netovu adresu, dátum, čas a niečo sa dá. Hoci stretnutie neprebehne naživo, predsa sa dá hlásať Kristovo posolstvo. Prípadne ponúknuť modlitbu, duchovnú službu. Dá sa prenášať celá liturgia. U nás katolíkov poznáme aj duchovné prijímanie. (Jedna hocijako priemerná kamera, pripojenie a je to.)

Je možné hromžiť a je možné niečo robiť. Toto riešenie je výhodné aj preto, aby sa poslúžilo ľuďom, ktorí by sa ocitli v karanténe a chcú napr. biblické vyučovanie o svojej situácii. Pokiaľ by sa situácia zhoršila, čo sa pevne verím nestane, toto bude stále viac žiaduce.

Toto nie je riešenie, ktoré všetko vyrieši, ale ponúka robiť, čo možné určite je.

Iste mnohí prídu s ďalším radom nápadov, riešení. Našou úlohou je nebyť v defenzíve, slúžiť, konať, zaujímať sa o ľudí. A možno dostávame úžasnú príležitosť objaviť niečo nové.

Nech Boh požehná a uzdraví našu krajinu, Európu aj celý svet!


 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Je dosť možné, že niekto k tomu pristúpil tvorivo, iba o tom nevieme. Keď naši biskupi regiónu Marky, pred popolcovou stredou zakázali sláviť sväté omše s ľuďom, najprv mi to vadilo. Boli to tri dni bolestivé pre mnohých ľudí. Tým, že biskupi podporili rozhodnutie politikov, niekto to vnímal, ako zradu. Včera talianska biskupská konferencia zakázala slúžiť sväté omše za prítomnosti ľudu. Teraz sme to zobrali, ako povinnosť. Zhodou okolností sme včera mali v našom regióne najviac mŕtvych na následky koronavírusu: 7.
Položme si zopár otázok: ako žijú kresťania tam, kde je málo kňazov? A kde sú prenasledovaní ? Arský farár, patrón farárov, v jednej kázni povedal, že Božie Slovo je dôležitejšie než Eucharistia! https://jean-marievianney.blogspot.com/2017/11/omelia-sulla-parola-di-dio_67.htm­l?m=1
Odoslané 10.3.2020 21:40.