« Späť

Teraz sa nás to týka všetkých

Teraz sa nás to týka všetkých

Nikdy som si neuvedomila obsah Pavlových slov "Ak teda trpí jeden úd, trpia spolu s ním všetky údy" (1Kor 12, 26) tak bytostne ako dnes.

Dnes sme na Bioetickom stretnutí zdravotníkov v Martine prechádzali novým dokumentom Bioetickej subkomisie KBS spolu s jeho spolutvorcom ThLic. Jankom Viglašom. Vyhlásenie z októbra tohoto roku sa zaoberá predajom a výdajom hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu a zjednodušene povedané, robí farmaceutov morálne spoluzodpovednými na zle, ktoré pácha hormonálna antikoncepcia. Upozorňuje, že túto zodpovednosť farmaceut nemôže len jednoducho presunúť na kupujúceho alebo predpisujúceho lekára, a zaväzuje vo svedomí povinnosťou odmietnuť výdaj alebo predaj týchto prípravkov.

Samozrejme, povieme si my všetci aktívni na "pro-life" strane. A úplne bez diskusie, ak sa to týka ešte aj abortívnej "tabletky po". Vo svedomí niet pochýb - dávajú ženám do ruky smrtiacu zbraň, mali by sa proti tomu postaviť, ak sú naozaj veriaci. Je treba vydať svedectvo, je treba ohradiť sa, je nevyhnutné dištancovať sa pred šéfom, pred vedúcou lekárne, od takýchto praktík, je treba radikálne sa vymedziť od účasti na tomto - zločine!

Srdce mi vraví, že každé slovo vo vyhlásení KBS je Pravdou. A predsa ma bolí - neskutočne ma bolí. Pred očami mám mojich mladých priateľov farmaceutov, ktorí ledva začali pracovať. V Považskej Bystrici neexistuje pro-life lekáreň, zato je tam mnoho skončených magistrov, ktorí musia cestovať za prácou niekam ďalej - a veľmi radi by necestovali. Rozumiem faktu, že dôsledné počúvnutie Stanoviska KBS možno znamená prísť o miesto. A možno nie o jedno miesto, ale o veľa miest vo všetkých okolitých lekárňach. Rozumiem, čo znamená byť po štúdiu a na počiatku produktívneho veku roky bez práce - zažila som to. A rozumiem, bolestne rozumiem, že pomer pro-life lekární a pro-life farmaceutov je vlastne nepomerom..

Uhnúť nie je veľmi kam, ale neuhnúť vyžaduje nadľudskú silu a odvahu. Ako konvertita som sa už rozhodovala v situácii, kde ma vernosť Kristovi mohla a mala stáť všetky rodinné väzby vrátane postele v detskej izbe. Tiež som nevedela uhnúť a ani som neuhla, bolo to ledva rok po krste, túžila som byť verná až na smrť a ešte som vedela o živote primálo na to, aby som sa dokázala báť bezdomovectva a nedoplatkov v zdravotnej poisťovni. To všetko prežívanie sociálnych neistôt malo prísť (a prišlo) až v inej situácii potom. Neviem, či by táto neskoršia skúsenosť existenčnej paniky dokázala zmeniť moje rozhodnutie, keby som o nej vedela. Neviem naozaj: Život je stále viac ako život; ale zažívala som veľkú hrôzu. A ešte teraz, štyri roky šťastne pracujúca, si uvedomujem, že by som tomu už nikdy nechcela čeliť znova. Ba že by som to už možno ani nevládala. Vďaka Bohu, že zatiaľ nemusím.

Preto ma bolí srdce, pred čím to stoja moji kamaráti. A mnohí otcovia a matky. Čo ich čaká. Aj keď sa dá oprieť o Božiu Prozreteľnosť - ja som tiež nezomrela od hladu - ale priznajme si, tie Božie cesty.. ony nie sú vždy ľahké. A preto im chcem povedať: ja nie som farmaceut, ale akokoľvek bolestne na vás doľahnú dôsledky vášho rozhodnutia pre Krista - trpím s vami! Aj mňa sa to týka - viem to! Myslela som si dodnes, že nie až tak, a že nech sú tí druhí pekne verní, a že chvála Bohu, že ja v povolaní zatiaľ také veci riešiť nemusím - ale nie je to pravda. Ak trpí jeden úd, trpia spolu s ním všetky údy. Toto nie je váš boj, je NÁŠ. Ako povedal dnes otec Janko, svetu ide o to, aby nás vytlačili z profesií ako je farmácia a gynekológia, ale nesmieme sa dať. Ja dnes rozumiem, že vydávate svedectvo za nás všetkých, aj za mňa. Za nás, za Cirkev. Skoro je mi ľúto, že nie som častejšie chorá a že nemôžem ísť do hocijakej lekárne vyhlásiť demonštračne s receptom: "Viete čo, ja si u vás nevyberiem NIČ, lebo vy predávate antikoncepciu a JA podporujem PRO-LIFE lekárne!". Vzdor takéhoto charakteru by sa zrejme minul účinku, ale súcit a pochopenie tejto neľahkej situácie spolu s nočnou hodinou ma presne k tomu ťahá. Túžim, aby sme to všetci tak prijali s vami za svoje. Aby naša miera svedectva a cítenia s druhými údmi nekončila nejakým anti-Estrella podpisom, aby sme neboli hrdinovia vtedy, keď nás to nestojí nič okrem pár osobných údajov alebo pár krokov Košicami.

Naozaj, kresťania, cestujme do tých pro-life lekární! Nech majú strašne veľa práce, nech potrebujú ďalších zamestnancov, nech ostatné lekárne zívajú prázdnotou.. Možno nás to bude stáť viac peňazí - pravda - ale našich bratov farmaceutov to možno bude stáť komplet všetky! Neposielajme ich do boja posudzujúc z diaľky svojej "výplaty desiateho", kto je aký verný, ale bojujme s nimi. Nech nás cítia za chrbtom, nech nájdu tú odvahu, nech Cirkev nie je pre nich organizácia, čo vydáva dokumenty a komplikuje im život, ale dav bratov a sestier, ktorí idú s nimi na tejto ceste. Teraz sa nás to týka všetkých.

Myslím na nás v modlitbe.

http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-komisii-a-rad-konferencie-biskupov-slovenska/c/stanovisko-k-predaju-a-vydaju-pripravkov-hormonalnej-antikoncepcie

Predchádzajúci
Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Čo tak "premeniť" lekárne na PRO LIVE lekárne? Farmaceuti tiež slúžia životu a platia pre nich tie isté etické a morálne princípy, ako pre lekárov a zdravotníkov. Ani nemusia byť mladí veriacimi kresťanmi... Je to zasa výzva pre nás... nie prehovárať ich ale zviditeľniť im etický a morálny kódex, ktorý je platný pre zdravotníkov, lekárov a je platný aj pre farmaceutov...
Odoslané 11.12.2013 2:18.
Lekáreň v nemocnici by mala byť PRO-LIFE, veď je to lekáreň sv. LUKÁŠA! Načo má potom taký názov. V každom meste by sme si zaslúžili mať pro-life lekáreň.
Odoslané 11.12.2013 8:21.
Pridávam sa k Marike. Modlitba je vždy účinná, ale je potrebné dať zviditeľniť, že kráčame s Ježišom, žijeme podľa Božích slov kvalitatívne na inej úrovni, ako len povrchne uvažovať a rozhodovať o bytí, či nebytí ľudstva.
Odoslané 11.12.2013 9:03 ako reakcia na Mária Künzl.
http://kormidlo.sk/nakupujte-v-prolife-lekarnach/
Tohto zoznamu by sa bolo treba aktívne ujať, aktualizovať ho... a z našej strany držať sa ho.
Odoslané 12.12.2013 12:10.
Čo znamená, že by sme si "zaslúžili"?
Budeme mať také lekárne, aké necháme prežiť... Presne ako sa píše v blogu, jedine vytvorením konkurenčnej výhody pre jedny a konkurenčnej nevýhody pre druhé môžeme priviesť k uvažovaniu tých (majiteľov), ktorým nezáleží na inom ako na peniazoch (a podporiť v podnikaní tých, ktorým záleží na hodnotách a kvôli tomu odmietajú zisk za každú "cenu").
Podobne ako sa roky myslelo, že žiadna nefajčiarska reštaurácia nemá šancu prežiť. Isteže, tu prispela legislatíva, ale aj majitelia si pomaly začínajú uvedomovať, že postaviť sa na stranu nefajčiarov je pre nich VÝHODNEJŠIE než na stranu fajčiarov...
Odoslané 12.12.2013 12:18 ako reakcia na Oľga Cárachová.
Myslím, že pani Oľga to myslela ako reakciu na to, že v Považskej nie je žiadna pro-life lekáreň. Teda nemá ako uprednostniť takúto lekáreň, ak nechce kvôli každému lieku cestovať do iného mesta (Žilina je 30 km).. asi tak to myslela.
Odoslané 12.12.2013 12:21 ako reakcia na Stanislav Košč.
Pani Oľga, aj keď sa volá lekárňou sv. Lukáša, aspoň čo ja viem, nie je pro-life.. môžem sa mýliť, treba sa opýtať. Na zozname pro-life lekární som ju nenašla.
Odoslané 12.12.2013 12:33 ako reakcia na Oľga Cárachová.
[...] Teraz sa nás to týka všetkých [...] Čítať viac
Odoslané 12.12.2013 12:38.
Zoznam je priebežne aktualizovaný v spolupráci s Fórom života. Keď poznáte ďalšie pro-life lekárne, tak to môžete napísať do komentáru v článku: http://kormidlo.sk/nakupujte-v-prolife-lekarnach/.

Treba, aby tých lekární bolo viac, treba, aby kresťania mali snahu v nich nakupovať. Je to veľká vec, že túto snahu iniciovali práve otcovia biskupi.
Odoslané 12.12.2013 12:41 ako reakcia na Stanislav Košč.
Samozrejme, že s vami súhlasím, ale myslela som to presne tak, ako to vysvetlila Janka. Len na doplnenie chcem dodať. Pri otvorení tejto spomínanej lekárne v PB s názvom sv. Lukáša, bol prítomný aj náš pán dekan, tak som si myslela, že možno to bude pro-life. Vy môžete, zas oponovať, že ani jedno, ani druhé neni záruka pre vznik takejto lekárne a samozrejme budete mať pravdu.
Odoslané 12.12.2013 12:48 ako reakcia na Stanislav Košč.
Veru, aj na iných blogoch čítam, že meno svätého nie je zárukou pro-life fungovania lekárne. Škoda, že na nich nemáme Copyright, keby sme mohli garantovať a vyžadovať, aby mali mená svätých v názve iba pro-life lekárne, bolo by to oveľa ľahšie..
Odoslané 12.12.2013 12:50 ako reakcia na Oľga Cárachová.
Ako som už videla v jednom komentari, bolo by fajn, keby taketo lekarne boli označené logom..vedeli by sme sa lepšie zorientovať.
Jana
Odoslané 12.12.2013 13:12.
Chcem ešte všetkým napísať, že som tento blog písala medzi dvanástou a druhou v noci pod dojmom silných emócií, ktoré vo mne prebudila obrovská starosť o mojich kamarátov a túžba, aby sme to všetci prijali za svoje.. netušila som vôbec, že bude taký čítaný. Je to osobný pohľad, veľmi citový a naozaj "polnočný" a vidieť to na formulácii viet - to ak by mal niekto výhrady proti príliš naliehavému tónu. Naozaj som to nepísala ako tlačovú správu, ale je to vyjadrením môjho uvedomenia si, aká neľahká cesta mnohých ľudí teraz čaká..
Naliehavosť však cítim v rovnakej intenzite stále.
Otcovi Jankovi som linku poslala až dnes, keď sa blog začal tak veľmi čítať. Aby mohol poopraviť a vyjadriť sa k tomu, ak som niečo zle spomenula/pochopila. Buďte požehnaní. Janka
Odoslané 12.12.2013 13:12.
Jani, písala som o tom označení lekární do mailu o. Jankovi spolu s linkou na tento blog, keďže som ho spomínala. Je to veľmi dobrý nápad a mohlo by to lekárne trochu motivovať.
Odoslané 12.12.2013 13:14 ako reakcia na Jana Badurová.
Ja som to nemyslel v zlom, len som sa chcel pridať k autorke k potrebe uvedomiť si našu vlastnú zodpovednosť za aktivitu v týchto veciach.
Odoslané 12.12.2013 14:16 ako reakcia na Oľga Cárachová.
Janka VĎAKA za tvoj blog! emoticon - sa mi tiež o polnoci vyšmyklo emoticon Blog ma oslovil a je aj pre mňa výzvou a motiváciou, konať viac, sledovať s pozornosťou, čo sa deje okolo nás. Ešte povzbudenie pre teba: Boh ti bohato odmení, verím tomu aj to mám vyskúšané, ako hovoria "skúsení" vo viere! Nech ťa žehná, chráni a posilňuje ten, ktorý je vždy s tebou emoticon
Odoslané 13.12.2013 13:33.
Amen! Ďakujem, Mária, za slová povzbudenia. Aj ja si čím ďalej tým viac uvedomujem potrebu všímať si, čo sa okolo deje. Tieto časy vydržíme, len ak budeme ťahať jeden za druhého - to objavujem.. Tak teda spolu v modlitbe...
Odoslané 15.12.2013 17:37 ako reakcia na Mária Künzl.