Najnovšie správy

« Späť

Správy za september

O našom novom ihrisku, ako sme otvorili oratórium pre deti s milým názvom "Biely dom" (lebo ten domík je naozaj biely), že kňazi a sestry sa stretli na diecéznom stretnutí a že sú u nás dvaja oficiálne noví miništranti.

Vitajte priatelia, priaznivci, dobrodinci a všetci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaujímate o dianie tuná v Kazachstane. Začal nový školský rok a ním sme nabehli na tradičný pracovný režim, ale nie je núdza ani o nové veci.

 Ešte koncom augusta sme otvorili pri centre nové ihrisko. Otvárací ceremoniál prebehol vo veľkom štýle. Na otvorení sa zúčastnili deti, tunajší farníci, futbalisti a tiež robotníci, ktorí nám ihrisko postavili. Na úvod sme sa modlili a o. Vladimír ihrisko požehnal. Otvorenie sa nezaobišlo, ani pre tunajších typickým zvykom, prestrihnutím pásky. Po slávnostnom otvorení sme zašli do centra a spoločne sme si dali čaj a chutné koláče. Hneď večer prišli vyskúšať ihrisko futbalisti z okolitých farností.       

Ihrisko využívajú tiež deti z tunajšej škôlky a centra pre autistické deti. Je veľmi pekné sledovať práve tieto deti s autizmom, ako spolu s nimi hrajú loptové hry ich otcovia. Pretože si uvedomujeme, aké dôležité je pre chlapcov mať vzor otca, snívame, že v budúcnosti by sme organizovali pre chlapcov z našej farnosti futbalové zápasy aj s ich otcami.

Jeden chalan, ktorému sa futbal hrá ťažšie, pretože má zdravotné problémy, mohol hru už dávno vzdať a povedať si: „Ja na to nemám!“ „Ja neviem hrať!“ No keď počuje slová od starších, ktorí s ním hrajú, typu: „...dobre si to urobil...“ , „...idéééš...“, „...góóól ...“ , je šťastný, povzbudený a nevzdáva to. A my vidíme, že čím viac hrá, tým viac mu to ide. Dokonca aj chlapci, ktorí hrajú, keď vidia, že ho povzbudzujeme, tiež ho sami povzbudzujú. Ihrisko chceme využívať aj v zime na korčuľovanie a hokej.

1. septembra sme otvorili oratórium, pre deti a mládež. Nachádza sa v blízkosti nášho centra, v tzv. „Bielom dome“. Otvorenie začalo sv. omšou pre deti. Po sv. omši sme mali spoločný, slávnostný obed. Potom sme sa presunuli do oratória. Program pripravili sestry Eucharistky spolu s deťmi z našej farnosti. Momentálne sa oratórium rozbieha. Pracuje na dve smeny, keďže tu deti chodia do školy doobeda a poobede. Zatiaľ doobeda prichádzajú mladšie deti, poobede staršie. Chceli by sme, aby toto oratórium slúžilo aj pre deti z chudobnejších rodín. Aby sme im takto mohli pomáhať materiálne, ale aj rásť po ľudskej a duchovnej stránke.

               Začiatkom školského roku sme opäť rozbehli stretnutia malých skupín, niekedy nazývané aj „kurz beta“. Sú to stretnutia, určené pre ľudí, ktorí absolvovali Alfa kurz a chcú sa aj najďalej stretávať a navzájom sa povzbudzovať a posilňovať na ceste za Kristom. Výdatne nám pritom pomáha sr. Helena, ktorá je plná nadšenia deliť sa s miestnymi slovom prostredníctvom katechézy a osobných svedectiev.

Po kurze Nový život v Kristovi sme na podnet a túžbu mladých obnovili nedeľné mládežnícke stretnutia. Od septembra, každú nedeľu sa u nás v centre stretáva skupinka mladých. Na stretkách rozprávame na rôzne témy. Takto sa chceme učiť životu v spoločenstve a spoločne rásť k zrelosti a kráčať vo viere.

 Od 21. do 25.9. sa u nás konalo diecézne stretnutie kňazov a sestier s biskupom. Program prebiehal v tvorivej atmosfére, časť programu tvorili rekolekcie s prácou v malých skupinkách a časť bolo pracovné stretnutie. Veríme, že toto podujatie bude povzbudením a posilnením pre tunajších kňazov a zasvätených pri ich službe nasledujúci školský rok.

27.9. boli v našom chráme slávnostne prijatí do služby miništrantov 2 chlapci. Pri sv. omši boli prítomní aj bohoslovci s predstavenými z tunajšieho seminára. Po slávnosti to chlapci oslávili v centre spolu s rovesníkmi pri torte J. Miništrantom prajeme lásku k Ježišovi a do ich služby vytrvalosť a vernosť. (Vo farnosti je tradícia aspoň rok sa na službu miništranta pripravovať. To znamená, že chlapci sa učia slúžiť a od ozajstných miništrantov sa odlišujú tým, že nenosia červené časti odevu. Až po roku sú slávnostne prijatí do služby.)

Od 3. do 4. októbra sa uskutočnil Alfa tréning, pre tých, ktorí absolvovali alfu a majú túžbu slúžiť. Od 11. októbra sme rozbehli nový Alfa kurz. Tentokrát je vyhradený pre mládež. Program je nabitý mnohými aktivitami. Chceme vás poprosiť o modlitby na tento úmysel, aby si Boh priviedol na túto akciu ďalších ľudí, ktorých sám chce a aby sa cez túto akciu dotkol sŕdc účastníkov a aj nás slúžiacich, aby sme ho viacej spoznali. Dopredu  ďakujeme za modlitby. O Alfe viac informácií v ďalšej správe.

Očakávame posily zo spoločenstva Maranatha z Prešova.

Ešte stále zháňame chlapcov do služby (je to veľmi naliehavé). Otvárame nové miesto pre službu vo farnosti Saraň a potrebujeme aspoň jedného zručného Božieho muža. Ak o niekom viete, prosím kontaktujte nás.

Tešíme sa a sme v očakávaní, čo bude Pán konať v tejto časti Zeme.

S pozdravom tím z Karagandy: o. Vladimír, sr. Alma, sr. Helena, Janka, Evka a Emilka.   

Najnovšie

Marcovo-aprílové správy

Marcovo-aprílové správy

Dozviete sa o udalostiach marcových a aprílových v misiách Kazachstanských :)
Prvé správy v novom roku 2017

Prvé správy v novom roku 2017

Novinky z Majkuduku aj zo Sarane - pre Vás :)
Posledné správy z roku 2016

Posledné správy z roku 2016

Zimný prehľad zimných udalostí na našich misiách :)
Vianočný pozdrav 2016

Vianočný pozdrav 2016

Požehnané sviatky narodenia nášho Pána a nech Ťa Pán žehná do nového roka 2017 misijný tím z Karagandy
Misijný september a október

Misijný september a október

Nadišla udalosť, ktorú sme tak dlho očakávali - beatifikácia "apoštola Kazachstanu".
Letné mesiace 2016

Letné mesiace 2016

V ďaľšom obrázkovom prehľade Vám ponúkneme kúsok z toho, čo sa dialo počas leta na Kazachstanských misiách
Máj, jún 2016

Máj, jún 2016

Prehľad prvých letných chvíľ a udalostí v Kazachstane - hlavne vo fotografiach :)

Marec a apríl 2016

Ahojte :-) Opäť píšeme po dlhšom čase čo nové tu u nás. Bolo toho viacero, s čím by sme sa chceli s vami podeliť. Ale pekne poporiadku:   Počas kvetného víkendu sa tu v...

Správy január a február 2016

Ahojte! Opäť sa vám ozývame s našimi novinkami. Za dva mesiace sa toho celkom dosť nazbieralo, tak rýchlo na to: Prvou udalosťou v novom roku bol už tradične detský tábor ....
Decembrové správy z Kazachstanu

Decembrové správy z Kazachstanu

С новым годом! (S novym godom!) Toto želanie sme počúvali tu v Kazachstane počas posledných dní mnoho krát. Samozrejme že mu chceme dať hlbší zmysel. Nový rok 2016 je Božím darom a príležitosťou naplniť Jeho vôľu. Nech sa Vám v tom darí a nech je každý deň naplnený Jeho prítomnosťou. Ďakujeme Vám, že ste stáli pri nás uplynulý rok 2015. misijný tím z Kazachstanu
Misijný tím z Kazachstanu​ praje

Misijný tím z Kazachstanu​ praje

Milostiplné narodenie nášho Pána a požehnaný rok 2016
Pokračujúce správy z Kazachstanu

Pokračujúce správy z Kazachstanu

V správe za október a november sa dočítate o prebiehajúcej Alfe pre mládež, o misijnom výjazde spoločenstva v Ružomberku, o rozšírení pôsobenia nášho misijného tímu, ako sa darí Evke v Molodjožnom a o novej dobrovoľníčke Gabike

Správy za september

O našom novom ihrisku, ako sme otvorili oratórium pre deti s milým názvom "Biely dom" (lebo ten domík je naozaj biely), že kňazi a sestry sa stretli na diecéznom stretnutí a že sú u nás dvaja oficiálne noví miništranti.
Správy za jún

Správy za jún

Ďalší ľudia prešli alfa tréningom, rodičia prešli kurzom výchovy detí, spoločenstvo Marana-Tha z Prešova nám donieslo kurz Nový život , deti začali prázdniny v táboroch, stretli sme sa s Ulfom Ekmanom
Naše májové novinky

Naše májové novinky

o stretnutí kňazov a sestier Kazachstanu, o rozšírení misie, o výlete na juh a z pohľadu sestry Heleny
Ukončenie kurzu Alfa na Fiodorovke

Ukončenie kurzu Alfa na Fiodorovke

Stalo sa zvykom informovať o misijnej činnosti v Karagande priebežnými newsletter-ami. Tento je prvý na stránke Moja Komunita, ale v skutočnosti je jednoducho ďalší v tomto zabehnutom systéme. Správy z Kazachstanu - marec a apríl 2015