« Späť

Niečo viac o Čile

(najprv voľačo o krajine a životných podmienkach)

Na mape sa javí ako dlhý pás, ktorý v skutočnosti meria 7000 kilometrov a lemuje pevninu juhoamerického kontinentu pozdĺž Tichého oceánu. Je to krajina v ktorej su rozne klimaticke pásma. S tým je spojená odlišnost tradicií, zvykov, nábožnosť (náboženské zvyky), kultúr s pozostatkami starobylej ríše Inkov a domorodých obyvateľov Changos. Severná časť Čile sa vyznačuje horúcim púštnym podnebím, kde sa vyskytuje nerastné bohatstvo, dnes prevažne meď. V strednom pásme krajiny si už možno pochutnať na ovocí, zelenine i dobrom víne z vlastných viníc. Južná časť tejto krajiny je takmer najmenej obývaná, prevláda tu chov domácich zvierat, spracovanie vlny – prevažne z lám. Pozdĺž celého pobrežia je rozvinutý rybolov a v mnohých prímorských oblastiach sa žije z turizmu.

Júl je najchladnejším a zároveň najvlhkejším mesiacom, aj keď len raz za niekoľko rokov sa stane, že tu spadne pár kvapiek a vtedy púšť zakvitne.

V púšti je noc veľmi chladná, často fúka silný vietor a teplota klesne v niektorych oblastiach – hlavne vo vnútrozemi - aj pod nulu. V letnom obdobi počas dňa slnko neznesiteľne praží a zároveň sa udržiava veľká vlhkosť.

Antofagasta

Hlavným mestom severnej provincie Čile je Antofagasta. Táto takzvaná perla severu má podobný tvar ako krajina, je úzka a dlhá asi 30 km. Antofagasta leží v púšti Atakama, ktorá patrí k najsuchším oblastiam na zemi. Priemerné ročné zrážky sú pod 4 mm. Toto prístavné banské mesto nemá dlhú históriu. Okolo roku 1866 ho založili prisťahovalci kvôli náleziskám striebra a spracovaniu nerastných surovín dovezených z okolitých baní.

...

(banícky kampus, kde boli sestry sláviť predvianočnú liturgiu)

napísala pre nás sestra Daniela Činčilová

Predchádzajúci