« Späť

Milosrdná dobrotivosť- Pôstna výzva lásky 2

Milosrdná dobrotivosť- Pôstna výzva lásky 2

Na jednej aukcii dražili čistokrvné šteňa, aby vyzbierali peniaze pre školu. Dvaja prítomní sa zvlášť pretekali a vydriapali sa až na sumu 12 000 dolárov. Nakoniec muž ponuku nezvýšil a vyhrala žena. Na konci prešla cez miestnosť a šteňa darovala súperovi. Všetci boli v nemom úžase. „Boh je dobrý aj k nevďačným a zlým.“ (Lk 6,35) a svojou dobrotou im topí srdcia. „Tvoja milujúca dobrota je lepšia ako život.“ (Ž 63,3)

Aký je rozdiel medzi dobrotou a dobrotivosťou? Dobrotivosť je ako pretekajúci med z fľaše, je úchvatná a ide za hranice komfortu aj toho, čo sa má a musí. Môžeme byť super trpezliví, ale pritom pyšní, nepríjemní, odsudzujúci. Splníme si všetko, čo máme a zvysoka hľadíme na ostatných, ktorí nedosahujú náš štandard. Dobrotivosť s trpezlivosťou ale prináša obrovskú zmenu do života každého. Dobrotivosť znamená usmiať sa nad rozbitým pohárom pri nehode, pohladiť dieťa po vlasoch a povzbudiť ho, že svet sa nezrútil. Dobrotivosť znamená privítať meškajúceho manžela z práce slovami ďakujem, že tak tvrdo pracuješ. Dobrotivosť znamená pozrieť sa na neupravenú manželku a povedať, že aj v teplákoch je tvoja princezná.

Dobrotivosť hľadá dobro všade a vo všetkom a rozdáva ho priehrštím. Nezatvára oči pred problémami, ale vyberie si postoj milosrdenstva oproti postoju prísneho sudcu. Presne tak ako náš Boh vždy preferuje milosrdenstvo.

Byť dobrý doma, v obchode, v práci, v kostole. Milý, pozorný, vďačný, ohľaduplný, ochotný prepustiť prvé miesto niekomu inému- taký je človek, v ktorého srdci sa zakorenila dobrotivá láska. Taká je naša pôstna cesta návratu k Bohu.

Ďalej