Blog

« Späť

Po pápežovom boku

Po pápežovom boku

S Cirkvou

 

S Cirkvou, po pápežovom boku

Pred týždňom v stredu som mal to šťastie zúčastniť sa na stredajšej generálnej audiencii s pápežom Benediktom XVI. Hovoril o „Malých Turícach.“ Deň bol pekný, slnko sa na nás riadne oprelo.

Keď som videl plné Svätopeterské námestie v celkom obyčajný deň týždňa a počul koľko rôznych skupín ľudí z celého sveta tam bolo, premýšľal som o tom, ako to vníma pápež. Na čo myslí a čo prežíva keď vidí každú stredu takýto zástup ľudí.

Myslím, že to vníma ako otec rodiny. Otec veľmi veľkej rodiny, celosvetovej rodiny. Podľa mňa sa teší, že jeho rodina prichádza za ním, ale nie len za ním, aj predovšetkým za Kristom.

V poslednom čase sa o pápežovi v svetovej tlači nepíšu len lichotivé veci, ale aj dosť zlomyselné. Nie tak dávno prefekt kongregácie pre vieru William Levada napísal rekaciu na zavádzajúce články, ktoré boli o pápežovi uverejňované v novinách New Your Times, kde redaktorka obviňovala pápeža z neprimeraného a slabého postoja voči pedofilným kňazom.

A tak sa veľa vecí zvezie na pápeža. Veď on je ten hore, ten čo má konať. Asi tak to je v každej rodine. Keď deti vystrájajú, alebo niečo vyvedú, otec, alebo mama sú predvolaní, aby to riešili. Avšak pápežove duchovné deti sú už veľké. Očakáva sa, že budú žiť podľa evanjelia.

Spomínam si ako boli prvé modernistické útoky namierené na pápeža Pia X. Potom bol zasa Pisu XII obvinený, že počas II. Svetovej vojny nebol dostatočne razantný proti nacistom. Napokon si spomínam na rozhorčené reakcie voči pápežovi Pavlovi VI. Kvôli encyklike Humane Vitae.             

Benedikt XVI. na útoky na svoju osobu neodpovedá zbraňami sveta.  Cirkev má „svoj štýl“ a odmieta používať metódy, ktoré sa používajú na kritizovanie a očierňovanie pápeža. Jedinou stratégiou Cirkvi je evanjelium.  

Trpíme, keď sa ukáže, že niekto sa hrubo spreneveril svojmu poslaniu. Pápež viac ráz prosil o odpustenie za prehrešky niektorých kňazov voči maloletým osobám. Avšak to nebola Kristova vina, že ho Judáš zradil. To nie je biskupova vina, že niektorý z jeho kňazov padol. To nie pápež je hlavný zodpovedný.  

Nečudujme sa, že je tu prenasledovanie. Veď Ježiš povedal apoštolom, že „sluha nie je väčší ako jeho pán. Keď prenasledovali mňa, budú aj vás.“ Krásne je však aj to čo Ježiš dodal: „Ak zachovávali moje slová, budú aj vaše.“  Teda v Cirkvi je veľa ľudí, ktorí verne nasledujú Ježiša.

Ostaňme s Cirkvou, po pápežovom boku.

P.S. Kardinál Levada o New York Times http://www.zenit.org/article-28830?l=english

 

Zoskupenie blogov

RSS (Otvorí sa v novom okne)
Ukazujem 1 - 5 z 89 výsledkov.
z 18