Keďže prenasledovanie kresťanov na celom svete neustále narastá, mainstreamové spravodajstvo o tejto téme podozrivo chýba.
Masakrovanie nasledovníkov Krista v Nigérii už zakrátko dosiahne rozmery genocídy, tisíce kresťanov na celom svete zostávajú uväznení len pre svoju vieru. Napriek tomu sa ich príbehy zriedkakedy objavujú vo večerných správach.
V roku 2024 organizácia Genocide Watch informovala , že „od roku 2000 sa 62 000 kresťanov v Nigérii stalo obeťami genocídy spáchanej islamistickými extrémistickými skupinami“. A extrémne prenasledovanie kresťanov v tejto subsaharskej oblasti nevykazuje žiadne známky spomalenia. 13. apríla, na Kvetnú nedeľu, islamistickí extrémisti zavraždili 54 kresťanov a počas pôstneho a veľkonočného obdobia prišlo o život najmenej 170 kresťanov.
V marci sa konalo kongresové vypočutie , na ktorom sa diskutovalo o pokračujúcich zverstvách páchaných na kresťanoch v Nigérii. Počas zasadnutia prehovoril Tony Perkins, bývalý predseda Americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF): „Ako bývalý predseda USCIRF môžem potvrdiť, že mnohé západné spravodajské médiá, inšpirované predchádzajúcou administratívou, naďalej prehliadajú zrýchľujúce sa násilie a krviprelievanie, ku ktorému v súčasnosti dochádza v Afrike a ktoré páchajú najmä radikálne islamistické skupiny,“ uviedol Perkins. „V Nigérii, najľudnatejšej krajine Afriky, sa brutálne útoky a krviprelievanie naďalej stupňujú, týždeň čo týždeň, mesiac čo mesiac. Kresťania sú hlavnými cieľmi teroristických útokov a čelia vraždám, znásilneniam, únosom a neustálym hrozbám.“
Irán, Pakistan a Vietnam, aby sme vymenovali aspoň niektoré, väznia nasledovníkov Krista a pritom úplne ignorujú ľudské práva. A podľa organizácie Open Doors bolo len v roku 2024 uväznených alebo zadržaných na celom svete za svoju vieru 4744 kresťanov.
Zatiaľ čo kresťania roky strádajú vo väzení, mnohí trpia v tichosti, keďže mainstreamové spravodajské médiá naďalej podceňujú ich ťažkú situáciu.
Dokonca aj krajiny, ktoré sa navyskytovalo prenasledovanie, začali diskriminovať kresťanov a ich názory. V Anglicku bola v roku 2022 zatknutá žena za tichú modlitbu v „nárazníkovej zóne“ neďaleko potratovej kliniky. A vo Fínsku bola žena od roku 2019 niekoľko rokov vyšetrovaná a postavená pred súd za „nenávistné prejavy“ po tom, čo verejne vyjadrila svoje názory na sexualitu podľa Biblie.
Mnohé faktory, ako napríklad diktátorská paranoja, islamský extrémizmus, komunizmus, zákony proti rúhaniu a cenzúra náboženských informácií, zohrali úlohu v zlom zaobchádzaní s kresťanmi. Napriek tomu je pozornosť hlavného prúdu globálneho sveta venovaná ich utrpeniu slabá až neexistujúca.
Vraždenie, diskriminácia a prenasledovanie kresťanov sú veľkým útokom na ľudské práva. Skutočnosť, že sa to do značnej miery ignoruje, spôsobuje, že sa spoločnosť otupuje v otázke straty posvätných slobôd. Tým, že sa globálna scéna pozerá inam a minimálne sleduje zneužívanie Kristových nasledovníkov, stáva sa málo vnímavou voči cenzúre a strate samotnej slobody.
A ak to nespustí poplašné zvony, čo potom?
Preklad z International Christian Concern
Foto: wikimedia