Blogy

« Späť

O ceste na druhý breh alebo Nestraťte vieru

O ceste na druhý breh alebo Nestraťte vieru

22 V istý deň nastúpil on i jeho učeníci na loď; a povedal im: "Preplavme sa na druhý breh jazera." I odrazili od brehu. 23 Ako sa plavili, zaspal. Tu sa na jazero spustila taká víchrica, že sa im naberala voda a boli vo veľkom nebezpečenstve. 24 Pristúpili k nemu a zobudili ho slovami: "Učiteľ, učiteľ, hynieme!" On vstal, pohrozil vetru a rozbúrenej vode i upokojili sa a nastalo ticho. 25 A im povedal: "Kde je vaša viera?" A oni si so strachom a údivom hovorili: "Čo myslíš, kto je to, že rozkazuje vetru i vode a ony ho poslúchajú?" 26 Doplavili sa do gergezského kraja, ktorý je oproti Galilei.

Ján 8,22-25

Kde je vaša viera?
Otázka, ktorá sa na prednáške v Ľubici, ktorú viedol Jude Antoine opakovala často.

 

Všetky naše problémy, všetok náš strach, bolesti, všetko čo nás sužuje a trápi. Odovzdajme to Pánovi. Odovzdajme sa mu, aby sme s ním mohli vplávať do ozajstného života. Preplavme s ním na druhý breh kde je možno niečo lepšie, kde je on a jeho milosti.
A keď sa na ceste objaví prekážka, naša víchrica na mori, nebojme sa. Nestrácajme vieru. Ak ju stratíme, zahynieme. Ak ju stratíme, sklameme tým aj Krista. Pokrúti nad nami hlavou.
On totiž očakával od učeníkov, keď sa víchrica začala, aby vstali, otočili sa k nej a povedali jej: ,,V mene Ježiša Krista, nášho Pána, ti prikazujem: Stíchni!“
Ale oni namiesto toho k nemu pribehli s krikom, že umrú. Kričali na neho prečo spí, veď teraz nemôže spať. Zomrú. No a Pán len pokrútil hlavou a povedal: ,,Kde je vaša viera?“
Štyri najdôležitejšie slová.. KDE JE VAŠA VIERA?
To isté robíme aj my. Ak príde v živote búrka. Obraciame sa na neho so slovami ,,Pane, prečo ja? Veď som vzorným kresťanom. Pomáham ľuďom. Prečo ja? Prečo si to dovolil?“ Nedôverujeme v neho.
A preto, ako povedal Jude, keď budeme v člne a príde búrka, máme sa k nej obrátiť a povedať: ,,Ty, búrka, nemáš čo robiť v mojom živote. A preto ti v mene Pána prikazujem stíchni!“ Ak budeme veriť, ona stíchne a my neumrieme. Veď ani Ježiš nepovedal: ,,Poďme, vyplávajme na jazero a umrime. Zomrime v jeho strede keď príde búrka.“ Povedal ,, Preplavme sa na druhý breh jazera
Ale je tiež dôležité uvedomiť si, že problémy, ktoré nás denne stratávajú sú ľudské. Nie sme jediný človek, ktorý má taký problém ako ja. Aj keď je veľký. Na svete je ešte 7 miliárd ľudí. Naozaj si myslíte, že máte najaký špecifický problém, ktorý je extra vyhradený len pre vás? Asi ťažko, no nie? Majte vieru v Boha (Mk 11,22), veď pri skúške nám dá aj silu a radosť bojovať (1Pt 1,6) no zároveň nám prisľúbil,že naše skúšky nebudú väčšie než dokážeme zvládnuť. Boh pozná naše limity. Skúškami posilňuje našu vieru. Tak sa ich nebojme a verme!

Komentáre
Jude Antoina fest uznavam a rad pocuvam. K nam do centra do krizovej Vsi pride v stredu - uz sa teraz tesim.
Odoslané 19.4.2012 22:53.
Timea, veľká vďaka za uverejnenie. Si šikovná. Pokračuj v písaní. Bol to super čas.
Odoslané 20.4.2012 14:13.
Naozaj bol úžasný. A samozrejme nie je zač. Rada píšem, minimálne písaním sa dokážem na danú tému sústrediť viac a lepšie zachytím svoje myšlienky.

Len..tak trochu som rozmýšľala,keď som tam prišla a videla som človeka, ktorý "vyzeral ako ty, ale určite si to nemohol byť ty" a nakoniec ako som sa dnes dozvedela, bol si to ty, tak to bolo vtipné emoticon
Odoslané 20.4.2012 14:35 ako reakcia na Martin Lojek.