Blog

« Back

Pôstna výzva lásky

Pôstna výzva lásky

Pôst pre mnohých evokuje zriekanie sa jedla, zábavy a vecí, ktoré máme radi. Možno to bude znieť veľmi nezvyčajne, ale za pôstom sa skrýva niečo iné ako odriekanie a smutné pohrúženie.

Zmyslom pôstu je totiž rozvíjať nesebeckú lásku a radosť a upevnenie vzťahu s Bohom a blížnymi.
 
Pôst nie je vedľajšia cestička, na ktorú zostúpime z našej diaľnice a po 40 dňoch sa zasa vrátime späť. Naopak. Pôst je priraďovací pruh na tú pravú cestu, po ktorej máme po skončení pôstu pokračovať na plný plyn. Jeho cieľom je práve nevracať sa do starých zlých koľají, ktoré nás brzdia v žití plnosti kresťanského života. 
 
Môžeme mať dobrý pocit z toho, že napr. vydržíme nejesť mäso, sladkosti,nejdeme na PC hry alebo si nepúšťame hudbu, a tým si cvičíme vôľu. Boh, ale jasne hovorí o tom, že má rád pôst, ktorý je plný prejavov lásky a odpustenia. Náš pôst by mal mať silný efekt- efekt nielen na nás, ale cez zmenu nášho srdca na naše okolie. Položme si otázku- ako iným pomôže to, že nepozerám telku, že nejem mäso alebo nesedím pri počítači ? Viem s tým niečo utobiť tak, že to prinesie niečo dobré aj iným? Napr. zvyknem sledovať dianie na sociálnych sieťach dve hodiny večer. Namiesto toho navštívim nejakého priateľa, niekoho z rodiny a budem sa snažiť povzbudiť ich a pomôcť. Alebo si namiesto toho prečítam zo Svätého Písma a pomodlím sa za mojich blízkych aj tých, s ktorými nevychádzam dobre... Veľmi trefne to vyjadruje hymnus na lásku:
 
"A keby som mal dar proroctva a poznal všetky tajomstvá a všetku vedu a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a lásky by som nemal, ničím by som nebol. A keby som rozdal celý svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a lásky by som nemal, nič by mi to neosožilo.
Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne."
 
Bez nesebeckej a pravej lásky totiž nič nemá cenu.
 
Okoľko ťažšie je byť trpezlivým ako zriecť sa jedla... Určite sa v tom zhodneme. Učiť sa trpezlivosti, dobrotivosti, či dobroprajnosti nám prinesie omnoho viac osohu ako mnoho iného. Tento rok sme sa teda rozhodli nastúpiť na cestu zdokonaľovania sa v láske. Každý týždeň ( od stredy do stredy) sa budeme snažiť rozvíjať jednu z vlastností lásky praktickým spôsobom modlitbou i sktutkami lásky. Pridáte sa ?
 
Ak áno- prečítajte si pôstnu výzvu na 1. pôstny týždeň : Premieňajúca Trpezlivosť
 
Páči sa vám táto pôstna výzva ? prepošlite ju svojim priateľom alebo zdieľajte na sociálnych sieťach.
Comments
sign-in-to-add-comment
Výborné.
Odporúčam potom do pozornosti úžasné komentáre, ktoré k jednotlivým veršom toho Hymnu ponúka Sv. Otec František v exhortácii "Amoris laetitia", v 4. kapitole (ale to asi viete).
Posted on 3/1/17 4:51 PM.