« Back

Čo všetko mohol Lévi

Čo všetko mohol Lévi

Presne v duši vidím ten Tvoj pohľad. Hlboký, zameraný, akoby nikto iný na svete neexistoval. Dívaš sa Lévimu do očí, on Tebe, vzduchom sa vlní túžobné "Poď za mnou!". A ja premýšľam, čo všetko mohol Lévi urobiť. (Lk 5,27-28)

– Mohol Ti povedať, že až zachvíľku, pretože musí uzatvoriť účty dnešného dňa. Pretože zodpovedá za mýto, pretože vydáva počty tým, ktorí ho na toto miesto pretlačili: Rimanom, mestu, vplyvným Židom.. a oni by vyvodili dôsledky, keby len tak odišiel. Pretože rád by niektoré veci zo svojho "mýtničenia" ešte zakryl, škrtol, prepísal, stopil. Pretože má rozbehnuté niektoré transakcie. Pretože má projekty z Eurofondov, nevyplatený byt, starnúcich rodičov, rozoštudovanú školu, diplomantov, pretože niekomu sľúbil, že v lete bude tam a tam, o rok za svedka na svadbe, o päť rokov birmovný.. Mohol sa dívať na veci okolo seba.

– A tiež Ti mohol povedať, že nemôže ísť... pretože on naozaj nie je hodný ísť za Tebou. Je veľmi sebastredný, nemá silnú vôľu a má za sebou veľmi biednu minulosť, na ktorú hanba aj spomínať. A ešte je veľmi nevyrovnaný, precitlivelý, náladový, žiarlivý, závistlivý.. proste celá zbierka vlastností, ktoré sa nehodia ku Tvojej dobrote a obetavosti. Je príliš.. no proste príliš špinavý tým všetkým, čo prežil, čo si často aj vybral. A niekedy dokonca aj naschvál. Nevie mať rád, proste nie, nevie. Je v ňom iba bahno. A okrem toho, ako by to vyzeralo, keby on hlásil, že chodí s Tebou, aké by s takouto povahou o Tebe vydával svedectvo pred druhými, veď by ste všetci vyšli na smiech.. Mohol sa dívať do seba.

– Alebo Ti pokojne mohol povedať, že nevie, či zvládne ísť za Tebou. Nehnevaj sa... ale vidíš sám, aký je. Stále chorý, nezvyknutý toľko chodiť, nervózny, ak nemá svoju postieľku.. nastavený na určitú úroveň, prepych, rannú kávu s mliekom, vykúrený byt, osem hodín spánku, televízny seriál, záhradku. Jednoducho chodiť s apoštolmi by ho zdravotne aj psychicky položilo, a to nie je výmysel, to je realita jeho slabého tela. Každý má niekde hranice.. Mohol sa dívať na seba.

 

Mohol. Ale on sa díval na Teba. Díval sa NA TEBA a tvár mu nečervenela hanbou.

Comments
sign-in-to-add-comment
[...] Čo všetko mohol Lévi [...] Čítať viac
Posted on 3/14/15 11:17 PM.