Blogy

« Back

Tlak doby a ochrana hodnôt

úvodník

Čas komunizmu bol veľmi náročný a ťažký, hlavne pre kresťanov, aby si udržali vieru a vlastnú tvár. Možno sa pýtame, ako to je možné, že sme útlak komunizmu ako národ pomerne dobre zvládli a v čase slobody cítime omnoho väčší morálny úpadok?!

 

Viera, morálka a zdravé hodnoty sa chránili v rodinách, ktoré boli fungujúce a zdravé. Rodičia upozorňovali na nebezpečenstvá doby a viedli svoje deti k zdravým názorom aj napriek tomu, že cely systém (politika, umenie, školstvo, polícia, zákonodarstvo...) bol na strane ideológie komunizmu.

 

Doba v ktorej žijeme vytvára tiež veľký tlak, ale skrytým spôsobom. Rozvody, nevera a hocijaké sexuálne orientácie sú prezentované ako normálne veci. Do médií a aj učebných osnov sa nám podsúvajú veci, ktoré postupne nahlodávajú naše kresťanské hodnoty. Uvediem príklad. Halloween. Black friday. Nedeľné nákupy. Výmena manželiek. Módne výstrelky. Bláznenie Santov.

 

Chcem vás všetkých poprosiť, aby sme sa vzopreli tlaku doby. Nemusíme skákať podľa toho, ako mediálna propaganda píska. Najdôležitejšia je dôsledná výchova v rodinách, spoločné názory manželov, prítomnosť otca v rodine a tiež prijímanie pomoci od kresťanských inštitúcií ako napr.: cirkevná škola, poradenské centrá pre rodinu, animátorská škola, eRko, kresťanské tábory a iné.

 

Buďte triezvi a bdejte! Váš protivník, diabol obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral.

1 Pt 5, 8

 

Bdelosť znamená opatrnosť, ostražitosť a múdrosť. Diabol sa v dnešnej dobe snaží zasievať medzi ľudí klamstvá, nepokoje, pochybnosť, žiarlivosť a chaos. Zdravé a pevné rodiny, postavené na základe ktorým je Kristus, sú ako pevnosti,  ktoré Nepriateľ nepremôže.

 

(Tento článok musí byť krátky, preto som musel pohľad na minulosť a súčasnosť až príliš zjednodušiť, prosím čitateľov, aby sa zamerali na hlavnú myšlienku.)

 

AUTOR TEXTU A MAĽBY: Štefan Hrbček, kaplán

Comments
sign-in-to-add-comment
Diktatúra slobody je oveľa nebezpečnejšia než iné ideológie. Ľudia vedia, že môžu byť proti určitým názorom. Často sú proti, ale bez konštruktívnych názorov. Sú proti, lebo môžu byť proti.
Internet, ktorý dáva veľké možnosti ohľadom komunikácie, často prispieva k šíreniu čiastočných informácií a zjednodušuje problémy. Napríklad otázka migrantov. “Marakeš” zjednodušuje problém a ponúka riešenia, ktoré sa veľmi podobajú na tie z roku 1938 ohľadom židovskej otázky. Rozdiel je iba v tom, že ich nechcú páliť v peci, ale navrhujú, aby ich Taliani či Malťania hádzali do mora. Robia to však tak, aby to vyzeralo, ako ochrana kresťanských hodnoť v Európe. Boli sme na Slovensku kvôli pohrebu. Moja manželka, talianka, musela viesť modlitbu svätého ruženca pred svätou omšou (tým, že sa svätý ruzenec modlíme každý večer, už sa ho vie modliť po slovensky), lebo nikoho nenapadlo, že čakanie na kňaza možno využiť na spoločnú modlitbu za dušu zosnulého. Počas režimu štát riešil problémy. Teraz je to na jednotlivých rodinách. Matka Tereza raz povedala, že rodina, ktorá sa modlí spolu, zostane spolu. Každý rok chodievame na novoročnú svätú omšu do Vatikánu. Predtým som nechápal, že prečo sa vo Vatikáne modlia svätý ruženec tak jednoducho (tajomstvo, Pater, Ave, Gloria). Po rokoch som si uvedomil, že to tak robíš aj preto, aby dali dobrý príklad rodinám. Takto sa dá pomodliť svätý ruženec, bez náhlenia, za desať minút. Zo skúsenosti viem, že modlitba svätého ruženca v rodine vyrieši veľmi veľa problémov.
Tento rok sme vo Vatikáne videli veľa mladých rodín s malými deťmi (sú tam aj WC, možnosť nechať kočíka a prebaliť malé deti; bezbariérový prístup pre postihnutých; postihnutí a rodiny s malými deťmi nemusia čakať v rade na vstup do baziliky; stačí ísť smerom k “Portone di bronzo” a tam ich hneď vypustia; v bazilike sa dá isť na spoveď; stačí to povedať zamestnancom baziliky; v Ríme sú dobré možnosti ubytovania Napr. Neďaleko metra: https://www.thechurchpalace.com/en/ Vstup do baziliky je zadarmo a aj lístky na liturgické slávenia http://www.vatican.va/various/prefettura/index_en.html).
Posted on 1/20/19 10:53 AM.
Veľmi aktuálny a oslovujúci článok! Ja by som ešte chcel upozorniť na našu aktívnu spoluprácu s Božou milosťou, v zjednotení so svätou Cirkvou. Ak sa nenecháme zatlačiť do kúta, a spolu s Ježišom v srdci, a bratmi po boku môžeme zobudiť svoje okolie, a svedčiť tak o Milujúcom Bohu, ktorý každého čaká s otvoreným náručím. Ako Ježiš vzkriesil Lazára, tak aj cez nás môže vzkriesiť ľudí dnešných dní. Aj v našom okolí. Len sa treba nechať viesť Cirkvou, a počúvať jej výzvy...
Posted on 1/20/19 10:03 PM.
Úplne s tým súhlasím. Cirkev má storočnú skúsenosť. V Ríme sme náhodou ( existuje náhoda?) v bazilike Santa Croce In Gerusalemme natrafili na hrob, hádam najmladšej mysticky Antonietta prezývaná Nennolina Meo (*1930 +1937). Jej životný príbeh je veľmi aktuálny. Mala rakovinu kostí, amputovali jej nohu, potom tri rebrá. Bola vždy veselá a s radosťou diktovala mame listy plné lásky adresované Bohu Otcovi, či Ježišovi na kríži (mame prezradila, že viackrát videla Ježiša živého na kríži; ona, šesťročné dievčatko!), alebo aj nebeskej Matke Márii. Pripomeniem iba, že doba, v ktorej žila, bola veľmi vážna. V Taliansku vtedy vládol fašizmus.
Posted on 1/21/19 7:39 AM in reply to Miroslav Priecel.
Dakujem za komentáre emoticon
Posted on 1/23/19 1:39 AM.
Keď sme sa po revolúcii tešili, že prichádza lepšia nová doba mons. Viktor Trstenský nás vtedy upozorňoval aby sme neprestávali byť ostražití, že prichádza ešte ťažšia doba.Pretože za komunizmu sme mali jedného nepriateľa a v liberalizme je ich omnoho viac. Skrývajú sa za pozlátkom. Komunizmus všetko zakazoval a liberalizmus všetko povoľuje. Super článok.
Posted on 6/29/19 11:45 AM.
Ja uz 19 rokov zijem v zahranici.
Pokial sa dalo, kazdy rok sme chodili na Slovensko. Aj minuly rok sme boli. Mentalita, ktoru vytvoril a zivil komunizmus, na Slovensku, to je moj pocit, este nezmizla. Neprajnost, zavist, posudzovanie, akesi neustale hodnotenie toho, co robis a co si. Ludia su z toho vystresovani. a, asi aj preto, sa malo stretavaju.
Ja som mal to statie, ze sa mi v zahranici, s Bozou pomocou, podarilo zaradit.
Nezijem vo stvrti, kde su vsetci cudzinci a nadavaju na talianov, lebo ich vlastne vobec nepoznaju.
Chodiavame do modlitbovej skupiny, a zasnem nad tym, ze lajci sa spolu stretavaju, organizuju dochovne obnovy. Aj teraz sme mali. Dva dni v Lorete. Zorganizovali to lajci, vo volnom case, po robote. Knaz prisiel iba urobit prednasku a odsluzit omsu.
Su tu predovsetkym lajci, ktori tuzia po duchovne a skutocne sa tomu aj venuju.
Ako som napisal do blogu, je tu Lello, ktory bol dva roky v Indii s Matkou Terezou. Potom Enzo, Grazia, Cristina atd.
Je tu pani Concetta. Mal 16 rokov, ked stretla Patra Pia. Povedala mu, ze sa chce stat jeho duchovnou dcerou. Pater Pio jej nato: "Nemozes sa stat mojou duchovnou dcerou, lebo si rozmaznane dievcatko." Dozvedel som sa, ze mala krasny zivot, ale aj plny utrpenia. Velmi vela sa modli. Jej manzel ochorel na rakovinu. Velmi trpel. Knazovi, ktory zhrozeny videl jeho utrpenie, povedal: "Tuto bolest obetujem za vas knazov, aby ste nepohrdali vasim povolanim." Concetta miluje Jezisa, aj ked to prejavuje po neapolsky. Niekedy pocas modlitby mu uprimne hovori: "Jezisu, velmi ta milujem, ty si ma takuto stvoril, s takouto povahou."
Niekedy je s nou zabava.
Ak ju jej deti dlho nejdu navstivit, dokaze sa tak dobre pretvarovat, ze aj lekari uveria tomu, ze ochorela. Proste, neapolcanka, ako sa patri!

Je na nas, aby sme sa v tomto svete rozhodli pre Boha!
Posted on 6/29/19 12:32 PM in reply to Monika Bednárová.

Vitajte v BLOGU

Milí návštevníci môjho blogu.

 

VITAJTE

 

a cíťte sa pri čítaní blogov dobre.

 

Odporúčam Vám hlavne tieto kategórie:

Maľované žalmy

Úvodníky

Články Jozefa Krišandu