Blog

« Back

Dosť bolo dokonalých mám!

Som Jill Savageovej vďačná, že (okrem iného) aj vďaka jej knihe dokážem v posledných dňoch urobiť pre svoju rodinu oveľa viac. A nie je pri tom zo mňa "Mamastrašidlo". Pretože, to mi verte, mamastrašidlo nemá nikto rád.

Radostný deň vám všetkým želám. Konečne si sadám k počítaču, aby som vám napísala niečo o knihe, ktorá ma veľmi oslovila.

Možno ste už počuli o knihe Dosť bolo dokonalých mám. Možno ste už dokonca čítali úryvky z niektorých jej kapitol napr. na portáli Cesta+. Mňa oslovila už svojim nadpisom a krásne výstižnou obálkou. S nadšením som sa teda pustila do čítania. A na každej strane som našla mnohé inšpiratívne myšlienky. 

Ako "červená niť" sa knihou vinie hlavná myšlienka: "Nikdy neporovnávaj svoje vnútro s vonkajškom niekoho iného."

Nikdy neporovnávaj svoje vnútro... s vonkajškom iného.

Niekedy máme chuť posudzovať správanie iných. Ako môže urobiť toto... Ja by som nikdy... Prečo to neurobí takto... A pritom nevieme vôbec nič o pohnútkach, ktoré ich k tomu vedú. Nevieme, v akej situácii sa nachádzajú a koľko sily ich stálo, aby vôbec urobili/neurobili to, čo vidíme.

Autorka uvádza príklad, keď posudzovala mamičku, ktorá priviezla deti k ihrisku, ale ani len nevystúpila z auta. ... A o nejaký čas sa sama ocitla v podobnej situácii. Z posledných síl vôbec doviezla deti, ale už nedokázala z toho auta vystúpiť. To bola pre ňu lekcia. "Nemôžem posudzovať správanie iného, lebo neviem, čo ho k tomu vedie."

Ja si tiež často musím opakovať myšlienku súčasného pápeža: "Neposudzuj. Miluj." Pri čítaní tejto knihy som si ju často pripomínala.

No nejde len o súdenie iných. Oveľa častejšie súdime samé seba. Svoj výzor, svoje schopnosti, výsledky svojho snaženia. Svoje deti, svojho manžela... Svoju domácnosť porovnávame s obrázkami z časopisov o bývaní. Správanie svojich detí porovnávame s deťmi od susedov - ale pritom vôbec nevieme, aké sú v súkromí. Schopnosti svojich detí porovnávame väčšinou s tými úspešnými, ale nedochádza nám, že úspechy v rôznych disciplínach dosahujú rôzni ľudia (rôzne deti), nemôžeme očakávať, že tie naše budú dokonalé vo všetkých oblastiach. Chceli by sme mať všetko dokonalé. Ale to sa nedá. Sme každá iná. Každá máme iné dary ... a iné slabosti. A tak je to dobre. Svet môže byť rozmanitý. Navzájom sa potrebujeme. Neporovnávajme, tešme sa jedna z druhej. Tešme sa z toho, čo máme i z toho, čo majú tí druhí.

Neposudzuj - miluj.

Druhých ľudí. Seba. Svojich blízkych. Svojho manžela. Svoje deti. Svojich rodičov... Neposudzuj... Miluj.

Na obálkach časopisov sú tváre ľudí retušované. Žiadna skutočná tvár nevyzerá tak dokonalo, ako na obálke časopisu. Prečo by teda mala byť dokonalá práve tá moja? V časopisoch i na internete sú obrázky umelo upravených domácností - alebo aspoň dokonale uprataných pre potreby fotenia. V každodennom živote nemá nikto tak upratané, prečo by som chcela, aby moja domácnosť bola vždy dokonalá? Aj na blogoch, ktoré si niektoré aktívne mamičky píšu, sa delíme väčšinou len o to, čo sa nám podarilo, čo vyšlo, čo je "hodné ukázania". Ale mnohé dni zápasov o často základné veci tam nevidno. Nevidno mnohé problémy, s ktorými sa trápia. Nevidno všetky tie nedokonalosti a každodenné bolesti... Nemôžeme porovnávať blogy iných mamičiek so svojim normálnym životom a svojou domácnosťou...

Priznám sa, aj ja som mala pri sledovaní internetových stránok často pocit, že ostatní prežívajú so svojimi rodinami a deťmi samé tvorivé chvíľky, výlety do prírody, stále niečo vyrábajú, zdobia si domácnosť... majú dokonalé deti - poslušné, šťastné, tvorivé, nadšené z prírody... A popri tom všetkom stíhajú variť zdravé jedlá, aj vyrábať krásne veci a umiestňovať ich v dokonale upratanom byte, či dome. Obrázok prezentovaný na internete často pôsobí práve takto. Ale až keď som začala písať vlastný blog a po čase som si ním listovala, zistila som, že na mojom blogu to vlastne vyzerá veľmi podobne. Hoci môj život sa tomu ideálnemu podobá len veľmi-veľmi máličko. Tiež tu mám obrázky z výletov (a vôbec nevidno, že sme ich absolvovali tak málo, ako to cítim v skutočnosti). Ukazujem rôzne výtvory (ale už nie neporiadok okolo nich). Delím sa o svoje objavy a myšlienky (ale už nie o zlyhania a chvíle "strateného času").

Každý z nás má iné dary. Rôzni ľudia majú rôzne schopnosti, rôzne podmienky, rôzne nadanie... a rôzne obmedzenia. Nemôžeme sa navzájom porovnávať. Nemôžeme byť všetci rovnakí - a dobre že nie sme! Len Boh môže posúdiť, čo všetko stálo niekoho aby dosiahol ten stav napr. svojej domácnosti aký má. A len Boh vie, prečo dal práve tomuto (alebo tejto) také dary (alebo obmedzenia) a inému zase iné. A je to tak dobré.

Jill Savageová nielen popisuje "infekciu" dokonalosti. Ona nám ponúka aj protilátku. V každej kapitole radí, ako sa zbaviť zničujúceho pocitu, že všetci naokolo sú lepší, dokonalejší, schopnejší, ako ja. Majú dokonalejšie telo, dokonalejšie deti, dokonalejšieho manžela, priateľov, lepšie im vychádzajú plány, majú dokonalejšiu domácnosť, varia a pečú lepšie jedlá... Učí nás, ako sa nenechať znechutiť vedomím vlastnej ne-dokonalosti. Alebo naopak, ako pre samé snaženie sa o dokonalosť neprísť o to najdôležitejšie - o vzťahy s našimi najbližšími.

Po chvíli čítania som pochopila, že túto knihu nechcem čítať inak, ako s ceruzkou v ruke. Podčiarkla, alebo opísala som si mnohé myšlienky z knihy. Pretože inšpirácií v nej bolo naozaj dosť.

O niektoré podčiarknuté vety sa chcem podeliť aj s vami:

"Dokonalé deti neexistujú - iba jedinečné deti, ktoré robia chyby a sú úžasné práve také, aké ich Boh stvoril."
(Dosť bolo dokonalých mám, s.59)

"Čo ak Boh ustanovil manželstvo na to, aby nás v prvom rade robilo svätými a až potom šťastnými?"
(Garry Thomas, Posvätné manželstvo - cit. v Dosť bolo dokonalých mám, s. 76)

"Perfekcionizmus je najlepším priateľom otáľania, čiže odkladania plnenia povinností na neskôr. ... ako to vystihla "The FlyLady": "Je lepšie dnes odviesť priemernú prácu, ako zajtra vôbec nepodať dokonalý výkon."
(Dosť bolo dokonalých mám, s.31)

"Využite čas žehlenia na modlitbu. Modlite sa za toho člena rodiny, ktorého oblečenie práve žehlíte."
(Dosť bolo dokonalých mám, s.129)

Na záver jedno video:
"Pozrite si video číslo 8 (virtuálnu prehliadku môjho domu) na stránke NoMorePerfectMoms.com a presvedčte sa, že aj iná mamička má nedokonalú domácnosť!"
(Dosť bolo dokonalých mám, s.136)

Dosť bolo dokonalých mám

 

Knihu Jill Savageovej Dosť bolo dokonalých mám si môžete kúpiť napríklad v e-shope vydavateľstva Kumrán, kde nájdete tiež anotáciu a 11-stranovú ukážku z knihy [link]. 

A komu nerobí problémy angličtina, určite nájde veľa inšpirácie na stránke autorky Jill Savageovej - NoMorePerfectMoms.com

 

Želám vám radostné dni a odvahu nebyť dokonalé, "len" perfektné.
 

(Recenzia uvedená aj na mojom osobnom blogu: http://letitia-tiba.blogspot.sk/2014/08/z-knihovnicky-dost-bolo-dokonalych-mam.html)