Prekážkou na ceste na Svetové dni mládeže nie je iba vzdialenosť. Hranicou, ktorú je ťažké prekročiť, sú tiež kultúrne rozdiely, problémy v komunikácii a nedostatok financií. Misijný sekretariát Jeevodaya, Nadácia Heleny Pyz - Świt Życia (Úsvit života) a Ministerstvo varšavsko-praskej diecéznej mládeže realizujú projekt, ktorý dokazuje, že sú možné „Dni mladých bez hraníc“.

Mládež z Jeevodaya v Indii je najpočetnejšou skupinou, ktorá bola pozvaná zúčastniť sa na akcii. Dobrovoľníci projektu už dnes sprevádzajú svojich rovesníkov z Rehabilitačného centa pre malomocných v indickom kraji Chhattisgarh v duchovnej príprave na SDM. Počas formačnej časti stretnutí dobrovoľníkov je realizovaný program, nad ktorým pracuje mládež z Jeevodaya, kde sa o. i. rozjíma nad tými istými fragmentami Svätého písma. Rozhovory medzi dobrovoľníkmi sú tiež príležitosťou na podelenie sa s pracovnými skúsenosťami v Jeevodaya. Osoby aktívne zapojené do činnosti Rehabilitačného centra diskutujú o každodennom živote v ústave – v širšom zmysle kresťanov v Indii – poukazujú na ich miesto v spoločnosti a tiež sankcie zo strany vlády, ktoré sa dotýkajú osôb prijímajúcich krst.
Joanna Stępczyńska z Misijného sekretariátu zdôrazňuje, aké dôležitá je pre poľských dobrovoľníkov náuka hindského jazyka. – Nie všetci obyvatelia Jeevodaya hovoria plynule po anglicky. Z našej strany chceme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme im uľahčili komunikáciu s inými. Špecifickosť krajiny sa prejavuje aj na poli kulinárskom. Mladí ľudia spolu pripravujú indické pokrmy, napr. jedlá z mletého cícera, šošovice a fazule. Angelo Dąbrowski, sekretár oddelenia Ministerstva mládeže biskupskej kúrie varšavsko-praskej diecézy informuje, že počas Dni w Diecezjach (Dní v diecézach) dobrovoľníci budú hostiť pútnikov z Jeevodaya v Centre Jasnohorskej Matky Cirkvi v Choszczovke (časť varšavského okresu Białołęka). Počas cesty na Hlavné Udalosti sa mladí zastavia na Jasnej Hore. V Krakove je primárnym miestom určeným na nocľah kláštor otcov paulínov na Skalke.
Do projektu „Dni mladých bez hraníc” boli zahrnutí aj mladí nevidiaci z centier v Indii a Juhoafrickej republike. O tieto zariadenia sa starajú sestry františkánky služobnice kríža (FSK). V Inštitúte pre nevidiacich v Siloe (Severná oblasť JAR) je program pripravujúci na SDM realizovaný od polovice roku 2015. Misionárka, sestra Fides Sperling priznáva, že zo skupiny mladých, ktorí sa zúčastňujú formácie, budú môcť do Poľska prijsť 2 až 4 osoby. Akcie sa chopila aj jedna z mexických farností – miesto služby poľských palotínov.
Zdroj: Krakov2016.com, Dominika Stoszek / Preložil: Juraj Švec