Blogs

« Back

Viete, že mnohé dedinské kostoly nenájdete v mapách Google?

Viete, že mnohé dedinské kostoly nenájdete v mapách Google?

Keďže každý z nás občas cestuje po Slovensku, využívame na orientáciu mapy. Ja som pritom využíval aj Google mapy. Zistil som však jednu zaujímavú skutočnosť. Google mapy v mnohých prípadoch z nejakého dôvodu nemajú v sebe zaznačené dedinské kostoly

Farské chrámy sú pravdepodobne všetky v mapách, ale z dedinských kostolov mnohé chýbajú. Myslím si, že častou dominantou dediny je práve kostol, preto by som predpokladal, že ho v mapách nájdem. Naše slovenské kostoly nájdete určite napríklad v českých mapách mapy.cz. Nie je tam síce meno kostola, ale značka tam je.

Pre niekoho je to možno dostatočné riešenie. Ak vám to však nie je jedno a chcete kostol dostať do máp Google, zistil som, že to nie je až také zložité. Nie som pritom žiadny IT špecialista. Ako na to?

Všetko som zrealizoval z mobilu, možno sa to dá zrealizovať aj inak. Najprv som si kostol odfotil, fotky uložil do mobilu. Potom pri zapnutých dátach a GPS som otvoril aplikáciu Google mapy a nechal vyhľadať konkrétnu dedinu. V kolonke dolu Novinky v oblasti som klikol na Prispieť a Pridať miesto. Potom už bolo treba len vyplniť Podrobnosti o mieste. Pri adrese som mal ešte malý problém s tým, že historické budovy nemusia mať na sebe súpisné číslo, tak som si ho vypýtal od kompetentných /kňaz, obecný úrad.../. Potom som objavil, že keď si výrazne zväčším mapu, uvidím v mnohých prípadoch aj čísla budov... Fotky som uložil a všetky informácie odoslal.

Očakával som, že sa to snáď niekedy prejaví v mapách. Bol som však príjemne prekvapený, keď som zmenu uvidel za krátky čas.. Pri zadaní nahodeného kostola do Google vyhľadávača som na druhý deň kostolnú budovu aj s mojimi fotkami a údajmi videl. Tiež mi ponúklo mapku, kde bol kostol zaznačený. Potom asi do troch dní bolo možno vidieť doplnený kostol vo všetkých Google mapách.

Ak si myslíte, že aj takouto malou prácou možno osláviť Boha a približovať Ho ostatným, skúste si pozrieť či vo vašej dedine je kostol v mape.