« Back

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.

Poznať príčinu je podstatné, pretože ak chceme odstrániť "iba" návyk, príčina zostáva, človek sa vráti do rovnakého "spúšťača" závislosti a začne znova. Trvalá zmena sa dosiahne spojením odstránenia príčiny a zlomenia návyku. Všetky príčiny  uvedené v nasledujúcom článku sú popretkávané, ale pokiaľ sa nám podarí identifikovať tie najväčšie, môžeme svojim blízkym efektívne pomôcť. O konkrétnych riešeniach príčin si neskôr prečítajte v článku Ako pomôcť iným prekonať alkholizmus.

1.     Strach- strach zo zmeny, z neistej budúcnosti, strach z neistej finančnej situácie, strach zo smrti, strach zo straty blízkeho,  strach zo zlyhania... Mnoho ľudí rieši strach práve alkoholom. Ľudia vo fabrikách, kde dlhodobo hrozí prepúšťanie, študenti, ktorým sa nedarí v škole alebo im hrozí prepadnutie či vylúčenie. .. Alkohol so sebou prináša pre niektorých ľudí „posmelenie“, spôsob ako sa dostať „nad vec“  aspoň na chvíľu. Alkohol je pre nich útek z miesta nebezpečenstva.

2.     Zúfalstvo- ťažké životné situácie a realita, že akokoľvek sa človek snaží, nedokáže zmeniť situáciu na pozitívnu, zrazia veľa ľudí na kolená, kde siahajú po fľaši.  Muž, ktorý tvrdo pracuje, no nedokáže dostatočne zabezpečiť rodinu, dieťa, ktoré nikdy nesplní požiadavky náročných rodičov, hoci má výnimočné výsledky, žena, ktorá nevie, ako udržať manžela...Po mnohých mnohých bojoch a pokusoch, sa aj silní ľudia môžu zlomiť a zapiť zúfalstvo prvým pohárom.

1.     Nadmerný stres alebo záťaž- Mnoho ľudí vo vedúcich pozíciách i ľudia, ktorí každý mesiac v práci bojujú  o prežitie- malí živnostníci, podnikatelia, prevádzkovatelia služieb, ktoré majú nízky zisk, študenti, pre ktorých je typ ich školy príliš náročný vzhľadom na ich schopnosti, žijú pod neustálym tlakom podať výkon. Málo diskutovaná, ale veľmi častá je dlhodobá záťaž pri starostlivosti o deti, keď rodič začne mať chuť uniknúť z rodiny a od detí. Alkohol ako prostriedok relaxu  sa potom stáva rýchlo návykom a závislosťou.

2.     Samota- nenaplnená túžba po manželstve alebo rodičovstve, rozchod, rozvod, strata životného partnera, rodiča či dieťaťa, odsťahovanie sa detí z rodičovského domu, osamostatnenie sa od rodičov... Človek, ktorý vo svojom vnútri napriek všetkému, čo má, prežíva neskutočné prázdno a smútok, túži po rozveselení. Osamelí ľudia zažívajú pocit zbytočnosti, márnosti života a vecí okolo neho. Akokoľvek sa snažia, život im nedáva zmysel a naplnenie, a tak nachádzajú „rozveselenie“ pitím alkoholu.

3.     Veľké sklamanie- rozvod, ukončenie vážneho vzťahu, bankrot, pocit neprijatia alebo odmietnutia vlastnými rodičmi, deťmi, kolektívom, nezrealizované ambície, nemožnosť mať vlastné deti, strata zázemia v rodine alebo kruhu priateľov, neprijatie na vysnívanú pozíciu či školu... Sklamaný človek potrebuje útechu,  novú nádej, spôsob, akým by si ťažobu sklamania mohol zložiť z vlastných pliec. Alkohol sa v tých chvíľach môže ponúknuť ako „nový verný priateľ“, ktorý nikdy nesklame.

4.     Fyzická bolesť- početná skupina závislých na alkohole pochádza z hľadania úľavy od svojej bolesti. Chronická bolesť rôznych častí tela rôzneho pôvodu skutočne sužuje ľudí, ktorí ňou trpia. Lekári často v takom štádiu rezignujú a pacientom oznámia, že lepšie to už nebude. Tí sú potom nútení hľadať vlastné riešenia. Alkohol otupuje vnímanie, a tak sa ľudia môžu cítiť po ňom subjektívne lepšie, hoci si ešte viac škodia. Česká speváčka Zuzana Navarrová takto riešila niekoľko rokov problémy žalúdka, s ktorými jej doktori nevedeli pomôcť. Ako sama hovorí: „Odtiaľ už bol len krôčik k alkoholizmu.“

 

5.     Nuda a túžba po zábave. Sme stvorení pre radosť. Zvlášť mladí ľudia, ktorí sa nudia alebo túžia robiť niečo zaujímavé, zabaviť sa, siahajú po alkohole. Rovnako však aj niektorí čerství dôchodcovia, ktorí zrazu nevedia, čo s voľným časom a ľudia, ktorí sa boja byť pri tanci, zábave či konverzácii sami sebou, zvyknú zábavu rozprúdiť práve alkoholom. Následne si už radosť  a veselé chvíle nevedia bez alkoholu predstaviť.

 

6.     Túžba po obdive - je to veľmi paradoxné, ale mnoho ľudí pije, aby niečo niekomu „dokázali“: „Dokážem vypiť toľko a toľko“, „pili sme s tým a s tým tam a tam...“ je nekonečnou témou najmä chlapských debát. Keď chce syn získať obdiv otca, ktorý vedie takéto rozhovory, chce sa mu pripodobniť a pije, aby otcovi „dokázal“, že taký chlap ako on, ak nie lepší...Rovnako to platí v chlapčenských a chlapských partiách- istý spôsob ako ukázať, že daný člen skupiny má riadnu guráž...Avšak z vrcholu sa padá rýchlo a z obdivu vzniká onedlho pohŕdanie alkoholikom. Túžba byť v niečom dobrý a akceptovaný je v a každom z nás a existujú aj takí, ktorí veria, že ho získajú alkoholom.

 

7.     Túžba po záujme- je takmer nemožné, aby sme si nevšimli človeka, ktorý je opitý. O alkoholikoch vie každý, sú známy vo svojej časti mesta či v celej dedine. Automaticky pútajú na seba pozornosť. Častokrát ženy a muži a tiež dospievajúca mládež, ktorí sa cítia nepovšimnutí, zanedbaní a prežívajú pocit nezáujmu z okolia, siahajú po alkohole, ktorý im prinesie pozornosť všetkých ostatných. Hoci táto pozornosť nie je pozitívna je aspoň nejaká a to je pre nich lepšie ako nič. Je to ako s deťmi, ktoré utekajú z domu v nemom výkriku po záujme a láske.  

 

8.     Zlý návyk – niektoré povolania nesú so sebou pravidelný stret s alkoholom. Nejeden vlastník reštaurácie či hotela, ktorý usporadúval svadby a oslavy sa dostal do závislosti aj vďaka svojej profesii. Veď sa predsa patrí pripiť si s mladomanželmi, s oslávencami, počastovať nových hostí a podobne. Rovnako sa aj obchodné stretnutia  často nezaobídu bez prípitku, uzatvorene dobrého obchodu či zmluvy. Na tom by nebolo nič zlé- ak také zmluvy ako realitný maklér vo veľkomeste neuzatvárate každý druhý deň, ak oslavy a svadby sú u vás takmer nepretržite a ak vám ako majstrovi na stavbe každé ráno nenalievajú pre pekný začiatok dňa... Mnohí lekári, chirurgovia, pôrodníci dostávajú frekventovane za poďakovanie fľašu drahého alkoholu. Človek nemusí byť milovníkom alkoholu. Stačí, že sa s ním stretáva často a pravidelne a vytvorí sa závislosť. V rodinách zvykne byť pravidlom, že sa návšteva už medzi dverami ponúka alkoholom a rovnako to je keď odchádza. Koľko manželstiev pozná rovnaký príbeh, keď sa s kamarátmi cez týždeň stretali raz u jedných, raz u druhých a nesmela pritom chýbať otvorená fľaša...Po čase už bola návšteva len dobrým dôvodom, prečo pijeme a spôsobom, ako si bez výčitiek vypiť. Závislosť je nemilosrdná, a tak sa z dobrého úmyslu stane pasca, ktorá podstatne zmení život toho, ktorý sa do nej nevedomky chytí.

 
Beh kalváriou 2024 - charitatívne preteky

Beh kalváriou 2024 - charitatívne preteky

Po ďalšom vydarenom ročníku sa aj tohto roku uskutoční v Považskej Bystrici 8.6.2024 charitatívny Beh Kalváriou, ktorého výťažok bude venovaný Mirkovi a Zarke na podporu ich finančne náročnej liečby.
Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

Idú sviatky a ja si všímam stále viac, že mnoho ľudí upratuje svoje príbytky, byty či domy. Aj mňa to ťahá do umývania okien, generálneho upratovania bytu a vidím každý nedostatok. Na druhej strane sa nám tu rozšírili reči o tom, že Pán Boh nepotrebuje upratanú domácnosť. Tak ako to teda je?
Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

  Autorka: Veronika Sádovská
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Ruženec a Páter Pio

Ruženec a Páter Pio

Svätý Pio z Pietrelciny jedného dňa povedal: „Satan sa zameriava na zničenie tejto modlitby, ale nikdy sa mu to nepodarí: je to modlitba Tej, ktorá víťazí nad všetkým a všetkými. Je to Ona,...
Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Zatiaľ, čo jedna skupina veriacich modlitbu ruženca miluje a nedá na ňu dopustiť, iná ju priam nemôže vystáť a zdá sa jej nudná, zastaralá a možno i zbytočná.
(NE)dojčenie

(NE)dojčenie

Trvalo mi takmer dva roky, kým som sa odhodlala napísať tento príspevok. (Už na začiatku chcem napísať, že je to určené hlavne pre ženy. A že ak to niekto cíti/l podobne, kľudne môže zdieľať, nech sa to dostane ku každej žene, ktorá si práve toto potrebuje prečítať).
Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Vzájomné odcudzenie sa partnerov v manželstve sa hodnotí ako závažnejší problém ako neustále nezhody a hádky. JE MOŽNÉ ho však PREKONAŤ! Ľahostajnosť a nezaujatosť o to, čo žije ten druhý, takmer žiadne spoločné záujmy či aktivity mimo povinností začínajú z vášho manželstva robiť „pracovný tábor“, do ktorého sa vám, samozrejme, začína nechcieť vracať. Javí sa, že nemá zmysel udržiavať niečo také umelo...
Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Po vydarenom nultom ročníku sa aj tohto roku uskutoční v Považskej Bystrici 3.6.2023 charitatívny Beh Kalváriou, ktorého výťažok bude venovaný Filipkovi a Jessice na podporu ich finančne náročnej liečby.
Ježiš, Tebe som to urobil!

Ježiš, Tebe som to urobil!

Matka Tereza dvíha dlaň a ukazuje 5 prstov. Jej znak, ktorý hovorí: „TEBE SOM TO UROBILA!“ Toto gesto používa, keď prejavuje milosrdenstvo, keď dvíha malomocného, ale tiež vtedy, keď ju chcú oslavovať médiá.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami býva častá. Hovoríme, že je normálna, ale je aj dobrá? V slovenských pomeroch sa „bojový stav“ medzi súrodencami (mladšími či staršími, dokonca dospelými) vyskytuje ako bežný jav. Náhle nás potom zarazí, že niektoré národy prirodzene vedú deti k vzájomnej súdržnosti, láske a rešpektu bez porovnávania a večného vzájomného súťaženia. Ako to potom s tou súrodeneckou rivalitou skutočne je?
Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom