« Späť

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.

Ak ste ho ešte nečítali, nájdete ho na linku: 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

V tomto článku vám prinášame konkrétne rady, ako pomôcť pri rôznych príčinách:

1.     Strach

Mnohokrát to naši drahí nevedia identifikovať, ale je veľmi podstatné, aby sme im pomohli odhaliť, čoho sa obávajú. Strach stratí minimálne polovicu svojej veľkosti, keď sa človek, ktorého ovláda prekoná a nahlas pred sebou vysloví, čoho sa bojí. Vtedy začne zrazu vidieť aj spôsoby, ako sa dá žiť, aj keby sa jeho strach premenil na skutočnosť. Niekedy je strach reálny a založený na pravdivých skutočnostiach. Firma sa rúti do bankrotu a zamestnanci cíti, že strácajú prácu. Manželka vidí zmenené správanie manžela a podozrivé neskoré príchody z práce a tuší, že za tým je nevera. Mnohokrát je však len zlým strašiakom, ktorému sa často podarí presvedčiť ľudí, že má pravdu. Ľudia sa boja, že trpia vážnou chorobou, hoci ide len o nezávažné ochorenie, študenti prežívajú strach, že sa nesprávia skúšky, hoci sú dobrí žiaci a pod. Pomenovať konkrétny dôvod strachu a pomôcť ľuďom uvidieť, že stále sú cesty a spôsoby ako sa dá ísť ďalej, vyhodí potrebu zahmlievať realitu alkoholom. Boh každému z nás hovorí: „Nezanechám Ťa, ani ťa neopustím!“ Môžeme počítať s jeho pomocou. S využitím lásky, modlitby, sviatostí a reálnej pomoci, sa nám podarí postaviť našich milovaných na pevnú pôdu, kde sa nemusia strachovať, ale kde si budú vedomí bezpečnej Božej náruče.

2.     Zúfalstvo

„Dúfajte, veď ja som premohol svet!“ hovorí Ježiš. Potrebujeme vedieť a uveriť Svätému Písmu, ktoré nás povzbudzuje: „Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.“
Ľudia upadajú do zúfalstva v situáciách, v ktorých nemôžu akoby nič urobiť. Nie je to tak. Podstatné je prestať sa pozerať dozadu, pretože čas sa už nedá vrátiť. S Božou pomocou sa treba pozerať dopredu a opýtať sa: Čo najlepšie môžem robiť práve teraz v tejto situácii? Krok za krokom s týmito dobrými krokmi vyjdeme z každej ťažkej situácii. Pozrime sa na Daniela, ktorého hodili do jamy s levmi: Nemal tam veľa možností. Ale nezúfal si. Jediné a najlepšie bolo pre neho veriť Bohu a modliť sa. Modlite sa so svojimi blízkymi, modlite sa za nich. V zúfalstve ľuďom chýba nádej a vízia svetlej budúcnosti. Nebojte sa ich povzbudzovať a stáť pri nich.

3.     Nadmerný stres a záťaž

„Poďte ku mne všetci, ktorí ste preťažení a ja vás posilním.“ Naše telo a myseľ dokážu prekonávať stres, ale nedokážu v ňom fungovať dlhodobo bez toho, aby sa na nich neukázali následky. Ak sú záťaž a stres dlhodobé, v prvom rade si musíme spolu s našimi blízkymi odpovedať na to, kto ich vytvára. Pokiaľ si také podmienky vytvárajú oni sami- chcú veľa rýchlo stihnúť v domácnosti, pri rekonštrukcii, v štúdiu- riešenie je jednoduchšie: musia si nastaviť hranice (možno s našou pomocou) pre výkon a oddych. Pokiaľ je tlak na nich zo strany vedenia v práci, škole, prípadne od iných ľudí, sú tu dve možnosti: buď -ak je to možné, zísť na inú pozíciu, hoci horšie platenú alebo zmeniť prácu/ školu prípadne inú formu štúdia na také, kde požiadavky na zamestnanca/ študenta nie sú také prehnané. Je to radikálne riešenie, no stále lepšie ako psychické a fyzické zrútenie... Pokiaľ ide o rodinných príslušníkov, ktorí dlhodobo vytvárajú stres pre iných, je veľmi potrebné, aby si daná osoba vytvorila privátne miesto, kde bude môcť relaxovať a pracovať/ študovať v pokoji. Ak sa zmení stres a záťaž, nutkanie pre alkohol bude zriedkavejšie a s Božou a našou pomocou úplne vymizne. Deťom môžeme pomôcť plateným doučovaním a učením sa s nimi. Ak je záťaž kombináciou rodinného a profesijného života, pomoc s deťmi, so žehlením a podobne môže urobiť podstatný rozdiel.

Svätá omša je skutočným prameňom pre všetkých unavených a preťažených. Pomáha nám robiť správne rozhodnutia, dodáva nám silu, odvahu a pokoj. Chodiť na sv. omšu s našimi blízkym, prípadne vytvoriť priestor na to, aby mohli oni sami ísť alebo ak sami odmietajú, obetovať svätú omšu za nich, je silným prostriedkom zmeny a vyslobodenia zo závislosti.

4.     Samota

Samozrejme, že nikomu nie je príjemné tráviť čas v spoločnosti opitého človeka, ale ako hovorí Sväté Písmo: „Nie je dobré byť človeku samému.“ Pravidelné opakované návštevy s trpezlivosťou a láskou so zmysluplnou výplňou urobia zázraky. Vaši drahí sa budú postupne na vaše návštevy tešiť a ak budú cítiť, že ich milujete napriek tomu, že pijú, dokážu uveriť vo svoje lepšie ja a budú chcieť pred vami byť lepší, triezvejší. Budú zažívať vašu úprimnú radosť zo zlepšenia a bude ich to motivovať ešte viac. Pravidelné telefonáty, poslanie fotiek a modlitba rozveselia vašich milovaných a rozžiaria ich víziu budúcnosti. Napokon- budú schopní vydržať sami so sebou a mať sa radi, tešiť sa z bežných dní. Modliť sa spolu s nimi, povzbudzovať ich dobrými filmami a knihami, dať im zažiť, že sú potrební, ak chcú, nechať ich nám pomôcť. To všetko výrazne zlepší ich situáciu a nebudú musieť samotu a smútok zaháňať alkoholom.

5.     Veľké sklamanie

Nemôžeme sa tváriť, že sa nič nestalo. Venovať čas a pozornosť sklamanému človeku je veľmi podstatné. Dobrým znakom je, keď sa človek dokáže otvoriť a vyrozprávať sa hoci aj s frustráciou a hnevom. Mať súcit s človekom, pochopiť ho a až potom povzbudiť. V prvom rade potrebuje odpustiť iným a často aj sebe. Potom vedieť a prijať Boží zámer s našimi životmi. Napriek všetkému, čo mohol daný človek zakúsiť, Boh vo Svätom Písme hovorí: „Veď ja poznám zámer, ktorý mám s Tebou. Sú to myšlienky pokoja a nie súženia.“ Po sklamaní sa zdá, že už je všetko stratené, ale Božie Slovo hovorí, že „keď on otvára, nik nezavrie, a keď zatvára, nik neotvorí“- teda, že Boh nám permanentne drží otvorenú dobrú budúcnosť, hoci iní nám chcú škodiť, nemáme prostriedky, v minulosti sme zlyhali... On rozhoduje o našej budúcnosti- nie ľudia. On bude mať pre nás vždy otvorenú správnu možnosť, ktorú nám nikto nemôže ukradnúť. Len potrebujeme dôverovať Bohu a chcieť ísť po jeho ceste. Veľké sklamanie prináša so sebou aj veľké vnútorné zranenie. Ak je osoba ochotná modliť sa, môžeme jej ponúknuť MODLITBU ZA VNÚTORNÉ UZDRAVENIE. Ak nie, môžeme sa túto modlitbu modliť na jej úmysel.

6.     Fyzická bolesť

Ľudia s chronickou bolesťou hľadajú úľavu každý deň. Alkohol však poškodzuje pečeň podobne ako lieky proti bolesti. Mnoho ľudí nechce užívať lieky pravidelne dlhodobo a podľa predpisu, pretože majú aj vedľajšie účinky. Naproti tomu sa im zdá konzumácia alkoholu ako lieku na bolesť lepším riešením, ale nie je to tak. Vyhľadať liečbu chronickej bolesti je veľmi podstatné- lieky predchádzajú intenzívnej bolesti. Mnohokrát správne účinné lieky dostanú až na predpis odborníkom.  Veľa krát pomôže ak so súhlasom danej osoby skúsime dohodnúť stretnutie u lekára a ísť na vyšetrenie s nimi, keďže niektorí ľudia zvyknú mať z vyšetrení strach. S modlitbou a našou pomocou môžeme výrazne zlepšiť ich situáciu. Veriacim ľuďom pomáha aj vedomie, že svoju bolesť a utrpenie môžu obetovať za seba a iných ako vzácnu obetu a duchovnú pomoc tým, že ju budú trpezlivo znášať.

7.      Nuda a túžba po zábave

U mladých aj u starých je túžba po rozptýlení normálnou potrebou. Namiesto popíjania  im musíme ponúknuť iné lepšie alternatívy. Každý človek má oblasti, ktoré ho zaujímajú a aktivity, ktoré rád robí. Často potrebujeme nájsť aj nové záujmy, ktoré doteraz títo ľudia nerobili, zoznámiť ich s novými ľuďmi, ukázať im nové miesta. Zvlášť u mladých je potrebné objaviť viacero stabilných voľnočasových aktivít, ktoré ich zaujmú a nasmerujú na správny druh relaxu. Ľuďom sa treba venovať, neexistuje nijaká skratka, ale majme na pamäti, čo hovorí Ježiš: "Čo ste urobili jednému z týchto najmenších, mne ste urobili."

 

8.     Túžba po obdive

Dokázať iným, koľko dokáže vypiť, mať niečo, čím sa môže pochváliť a iní to považujú za zaujímavé. Táto taktika je to už dlhú dobu. Dať týmto ľuďom pravidelne pocítiť, že sú výnimoční a milovaní pre to, akí sú, takže nepotrebujú na seba priťahovať pozornosť. Potrebujeme im ukázať ich dobré vlastnosti a dobré stránky, na ktoré môžu byť v prvom rade hrdí oni sami. Keď uveria, kým sú, nebudú potrebovať hľadať uznanie inde. Keď budú cítiť, že sú prijatí a milovaní, budú upevnení vo svojej identite. Často sa dá vidieť problém, že žena, muž, deti sa vo svojom domove necítia dobre pre kritiku, ktorá síce býva viac ako oprávnená a následne sa utiekajú k partiám, kde nachádzajú obdiv. Toto je potrebné pre dobro všetkých zmeniť. Nikto nie je len zlý. Hovorme našim blízkym aj tú pravdivú pochvalu a kiež by jej bolo viac ako kritiky. Skúsme bojovať o to, aby náš domov/ naša prítomnosť bolo miesto, kde chcú zostávať a na ktorú sa tešia. S Božou pomocou to určite dokážeme. Veď: "Nepokoj v srdci stláča človeka, láskavé slovo ho však rozveseľuje." Prís 12,25  

9.     Túžba po záujme

Kľúčom je venovať pozornosť a zaujímať sa o nich, keď sú triezvi. Ľudia, ktorý alkoholom priťahujú pozornosť hovoria: „Potrebujem pomoc!“ Skúsme sa zamyslieť, či ich počúvame dosť- často týmto protestom chcú povedať, že trpia rozvodom, neúspechom v škole, nepovšimnutím popri deťoch a povinnostiach. Vytvoriť si pravidelný takmer každodenný kvalitný čas s našimi blízkymi- počúvať manžela ako hovorí o svojej (hoci monotónnej) práci, manželku o deťoch, deti o škole, kamarátoch, koníčkoch. Bez kritiky. Len počúvať a nechať týchto ľudí zažiť, že sú počutí, povšimnutí, že sa zaujímame o nich. A potom v našich modlitbách, odovzdajme to, čo vidíme, že nie je dobré, čo by sme skritizovali a prosme Ducha Svätého o pomoc s tým, čo a ako máme urobiť a povedať. S Božou pomocou získame viac ako len oslobodenie od závislosti- úprimné, pevné a Božie vzťahy v rodine.

10.  Zlý návyk

Do zaužívaného stereotypu- napr. každý víkend flámuje s partiou, každý deň sa zastaví na pivo a 1-2-3-5 pohárikov, s kamarátkou si každý večer na izbe otvoria fľašu vínka...  musíme vpáčiť niečo, čo je silným argumentom, blokátorom prípadne motivátorom a tento stereotyp naruší. Ak je to možné, obmedziť  stretávanie so zlou partiou, intenzívne sa venovať danej osobe, vytvoriť príjemný zmysluplný čas, aby postupne sám odmietol spôsob, ktorý si predtým zaužíval. Ponúknuť alternatívy k zlému návyku a „pokúšaniu“ od iných- napr. vedúci reštaurácie si pripije namiesto vína s vineou, majster začne chodiť do práce svojím autom, vytvoriť niečo, na čo sa každodenne môže manžel/ka z práce tešiť na domov, ak je to potrebné, stiahnuť dieťa z internátu... Nie je to jednoduché, ale mnohokrát dobrý „taktický ťah“ pomôže zvrátiť celý chod rodinného života. Prosme Ducha Svätého o múdrosť za to, čo máme urobiť a o pomoc. Koľko krát už Boh zariadil cez okolnosti tak, že sa závislý človek musel zriecť a aj sa zriekol alkoholu na trvalo! „Lebo Bohu nič nie je nemožné!“ Počítajme s Ním!

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Poznať príčinu je podstatné, pretože ak chceme odstrániť "iba" návyk, príčina zostáva, človek sa vráti do rovnakého "spúšťača" závislosti a začne znova. Trvalá zmena sa dosiahne spojením... [...] Čítať viac
Odoslané 8.9.2020 18:56.
Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.
Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.
Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Vďaka spolupráci sa podarilo na Mojej Komunite vytvoriť zoznam takmer 70 farností, z ktorých si môžete pozrieť priamy prenos sv. omše každý deň.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.
Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 "Lebo Bohu nič nie je nemožné." Lk 1,37
Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Pane, ty si Otcom každej rodiny na Zemi, ty si Otcom všetkých ľudí. Daj, skrze tvojho Syna, Ježiša Krista, ktorý sa pre nás stal človekom a skrze Ducha Svätého,...
Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

„Milovať skutkami znamená múdro slúžiť a pomáhať- podľa mojej vôle, aby si neupadla do krajnosti, ktorá by zničila tvoju dušu. Každú biedu nevyriešiš, pretože máš len dve ruky. Slúž preto...
Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

„Milovať slovami znamená nerozsievať okolo iných to, čo je zlé. Neopakuj to, čo vieš, čo si videla a spoznala z ľudskej biedy svojich blížnych- blízkych aj vzdialených. A nesťažuj...
Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

„Milovať myšlienkami znamená ponoriť do milosrdenstva každé zlo a slabosť, ktoré vidíš vo svojom blížnom a o ktorom sa dozvieš- modliť sa, odpúšťať a túžiť po tom, aby blížny vstal.
Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Úloha otca je nezastupiteľná a je to práve Boh, kto otca ustanovil na to, aby bol hlavou rodiny, zabezpečoval ju a chránil. Čo ak ale otec v rodine pre rôzne dôvody chýba: náhla smrt‘, práca vyžadujúca odlúčenie hoci aj na rok, ale i opustenie rodiny otcom alebo najčastejšia neprítomnosť otca vo výchove, hoci je prítomný, ale o výchovu sa nezaujíma, nie je ochotný sa na nej podieľať alebo ju dokonca sabotuje?
Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Nemôžeme si hovoriť: ,,to sa nedá, toto už lepšie nebude“ alebo ,,ja mám vždy takú smolu.“ Takými rečami dávame ,,zelenú“ zlému a jeho cieľom je škodiť a zabíjať. Je preto dôležité každý deň hovoriť verše zo Svätého písma a vyhlasovať ich pre seba a pre svoje rôzne oblasti v živote a s vierou čakať na zmenu. Všetky modlitby sú vypočuté, musíme sa len modliť s vierou. A tak ďakujem Bohu za jeho lásku, milosrdenstvo a oddanosť.
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Nasledujúce citáty pochádzajú z rozhovoru sv. Gertrúdy Veľkej s dušou z očistca brata Hermana, za ktorú sa svätá vytrvalo modlila. Pán Ježiš dal duši milosť rozprávať sa so svätou a prezdradiť jej, čo duša v očistci prežíva.
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Čo znamenajú lampióny šťastia

Čo znamenajú lampióny šťastia

Lampióny šťastia vypúšťané do vzduchu či púšťané po vode majú pôvod v ázijských tradíciách, ktorými uctievajú ázijských bohov a zároveň veria, že s lampiónmi od nich odíde "smola" a všetko zlé.
Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

V živote sú situácie, ktoré sa nám nepáčia a vôbec nerozumieme, prečo sa dejú. Niektorí tvrdia, že pýtať sa Boha, prečo sa niečo stalo je výrazom neúcty a neviery voči Nemu. Avšak, vôbec tomu tak byť nemusí.