« Back

Prečo hovoriť o svojich potrebách

Nie, nikoho nepovzbudzujem robiť ostatným výčitky, že sa cítime nešťastní, nenaplnení a frustrovaní z toho, čo ten druhý nerobí a podľa nás by mal. Ale každého povzbudzujem, aby sa učil hovoriť, čo potrebuje.

Zdravá komunikácia: Ja ti poviem, čo potrebujem a ty mi povieš, čo potrebuješ.

"Nemáme moc telepatie alebo práve zhodnotiť, že poznáme myšlienky, motívy, pocity, či potreby toho druhého. Je mojou úlohou povedať ti, čo sa deje v mojom vnútri." Danny Lee Silk

Wow, toto sú podnety, ktoré denne menia môj pohľad na vzťahy, moje očakávania z nich a moje pochopenie, ako ich ja sama môžem žiť lepšie, zrozumiteľnejšie, efektívnejšie a láskyplnejšie. Sú to pecky.

Veľa krát sa čudujem, že ma vzťahy frustrujú, deprimujú a nenapĺňajú a spočíva to práve v tom, že očakávam, že mi druhí prečítajú myšlienky, uhádnu, čo si prajem, nad čím premýšľam, o čom snívam a čo potrebujem. Často máme pocit, že prejavom lásky môže byť iba niečo, čo ľudia pre nás urobia CELKOM sami od seba. Musia uhádnuť a ulahodiť našim potrebám, či chúťkam, inak to neplatí, inak sa to neráta.

Naučila som sa, že rovnaké množstvo lásky a rozhodnutia pre vzťah vyžaduje, ak svoje potreby komunikujeme. Aj vtedy totiž druhá strana môže zaujať odmietavý postoj, byť ľahostajná, nevziať si k srdcu to, že sme im odkryli svoje vnútro a odhalili svoju zraniteľnosť. Zmysluplná a zdravá komunikácia je a má byť založená na vzájomnej dôvere.

Často okolo seba vidím ľudí, ktorí vo vzťahoch fungujú tak, že druhému neprejavia svoje potreby, pocity nedostatku, či nenaplnenia, ale zároveň dramaticky a teatrálne komunikujú svoju nespokojnosť. Všemožne komunikujú, že ten druhý nerobí pre vzťah dosť, málo sa snaží, málo sa zaujíma. Nakoniec však, nech ten druhý spraví čokoľvek, nikdy to nie je presne to, čo mal urobiť. Nikdy to nie je dosť dobré. Môže mať najlepší úmysel na svete, ak sa netrafí do očakávania, dostane kopanec a odmietnutie. A druhá strana má zmiešaný pocit víťazstva, že svojmu priateľovi/partnerovi dokázala, aký je nemožný a pocit prehry, pretože všetky jej potreby zostávajú nenaplnené. Toto je cesta k rozchodu, rozvodu, zničenému vzťahu.

Naozaj začínam vidieť, ako veľmi je tento scenár rozšírený v tých najkreatívnejších obmenách všade okolo mňa. Diabol je nesmierne kreatívne v ponúkaní inšpirácií, prečo považovať za prejav lásky iba to, čo ten druhý spraví sám od seba. Neustále nás bude zameriavať na toho druhého a ukazovať jeho nedostatky. Prečo? Pretože prišiel z vášho vzťahu ukradnúť všetku lásku, úctu, pozornosť a túžbu po spojení. On vás vovedie do toho, aby ste si vytvárali voči tomu druhému bezpečnú vzdialenosť, vedie vás do poloprávd a skrývania vlastného smútku, sklamania, či pocitu nedostatku.

Nie, nikoho nepovzbudzujem robiť ostatným výčitky, že sa cítime nešťastní, nenaplnení a frustrovaní z toho, čo tí druhí nerobia a podľa nás by mali. Ale každého povzbudzujem, aby sa učil hovoriť, čo potrebuje. Čo naozaj potrebuje. Pretože žena nepotrebuje kvety - potrebuje vedieť, že je milovaná. Muž nepotrebuje mať navarené - potrebuje vedieť, že je tu niekto, kto sa oňho túži starať. Priatelia nepotrebujú hodinový telefonát každý deň - potrebujú vedieť, že na nich niekto myslí, že niekomu záleží. A preto nehovorme o kvetoch, neumytých riadoch alebo studenej večeri a nevyčítajme ľuďom, že si nevedia nájsť čas sa ozvať. Povedzme im, že potrebujeme cítiť, že sme milovaní, chcení, vítaní a niekto sa o nás zaujíma, že túžime vedieť, ako sa im darí - povedzme im o tom, čo sa deje v našom vnútri. Neobaľujem pravdu do poloprázdnych vyjadrení, nehovorme bezpečné slová o ničom, buďme jednoducho úprimní. Nečakajme že nám vidia do hlavy, milujme aktívne, budujme vzťah tým, že v ňom budeme sami sebou. Aj to je zrelosť. Znamená to dať svoje srdce do rúk "cudzím ľuďom" (áno, niekedy je tým cudzincom aj ten najbližší), ale je to jediná možnosť, ak sa k človeku priblížiť. SKutočne verím, že toto je spôsob komunikácie, ktorý môže radikálne zmeniť manželstvá, priateľstvá a vzťahy v rodinách.

Comments
sign-in-to-add-comment
Janka, po prvom prečítaní mi to znelo trochu mravokársky, ale po druhom som ti pripla hviezdy a vravím, že máš v mnohom pravdu. Mám tieto skúsenosti najmä v spoločenstvách, ktoré za "horších časov" dokázali pevne spolu držať a podporiť jeden druhého, ak prišiel problém.
Jav odcudzovania som si všimla počas pobytu v niektorých západoeurópskych krajinách po roku 1990, kedy začala veľká migrácia po Európe a tam potrebovali lacné pracovné sily, ale do spoločnosti sa ľudia z chudobnejších krajín márne namáhali. Aj tej kresťanskej.
A pretože Európa je teraz ako miesenie cesta, prišlo to i sem....Hovorme o svojim potrebách, komu dôverujeme, ale začnime aj sami od seba otvárať nielen uši, ale aj oči, čo by mohol potrebovať ten druhý a bojí sa povedať, lebo si už raz popálil prst....Ďakujem, Janka!
Posted on 7/27/14 1:49 PM.
Ďakujem, Mária-Irma emoticon.

Myslím, že tá posledná veta blog skvele dopĺňa emoticon - iste, ide o to, že sa každý z nás potrebuje prenastaviť aj v tej druhej strane rovnice... a potrebujeme sa učiť nebrať vyjadrenie potrieb toho druhého ako prázdnu alebo útočnú kritiku... ale ako snahu budovať vzťah. Pretože ak nám pôjde o to udržať a posilniť spojenie s tým druhým, a nie o to ponížiť mu, či dokázať mu, ako sa mýli, láska porastie, bude silnejšia, hlbšia a reálnejšia.
Posted on 7/27/14 2:28 PM.
V poslednom čase som zistila, že je jednoduchšie všetko znášať, než byť proti. (1Kor 13, 4-7) Pomáha mi to ovládať sa, keď to nedokážem, nesvedčí to o mojej slušnosti.
Páči sa mi od Vás táto myšlienka: “Nie je normálne v tomto svete kráčať s vedomím, že kamkoľvek vstúpim, predíde ma Jeho láska?“ Myslím si, že málokde sa to dá očakávať.
Posted on 7/28/14 3:28 PM.
Jani, nepoznáme sa osobne, ale ja mám už neviemkoľkýkrát pocit, že si vliezla do môjho mozgu a čítala si moje myšlienky! Niektoré vety sú presnou citáciou mojich myšlienok!!! Ďakujem ze to, že mi prehováraš do duše! Chýba mi už "len" jedno: naučiť sa komunikovať - vyjadriť nahlas to, čo vo vnútri prežívam. A to je pre mňa nepredstaviteľný problém... Verím však, že s Pánom sa k tomu raz dopracujem...
Ešte raz ĎAKUJEM!
Posted on 7/28/14 11:54 PM.
Treba hovoriť o svojich potrebách a ešte viac o svojich pocitoch. Muži majú s tým veľký problém. Aby druhí vedeli, čo sa deje v tom človeku. Žehnám.
Posted on 8/9/14 12:13 PM.
Potešila som sa, keď som tu našla aj kňazské požehnanie, ktoré aj na tejto stránke určite potrebujeme viac ako poďakovanie. Spomínam si, že na stene našej kuchyne nad stolom visela vyšívaná dečka s nápisom: Bez Božieho požehnania, márne naše namáhania. Nech pre nás platí táto biblická rada i dnes!
Posted on 8/10/14 5:28 PM.
Toto je potrebné prečítať každý, som tu, aby som informoval celý svet o človeku, ktorý zachránil môj vzťah, a tento veľký človek sa volá Dr. IZOYA. Skutočne pre mňa odviedol skvelú prácu tým, že priviedol späť môjho bývalého milenca, ktorý ma opustil, a sľubujem, že sa ku mne už nikdy nevráti. S týmto som si uvedomil, že rozdávanie podrobností o svete Dr. IZOYA bude pre tých, ktorí majú prelomené domovy alebo vzťahy, veľmi prospešné, aby vám pomohli vyriešiť tento zlomený vzťah alebo vaše manželstvo. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom jeho e-mailovej adresy: drizayaomosolution@gmail.com. Spojte sa s ním a uvidíte, ako sa váš problém vyrieši do 24 hodín. Špecializuje sa aj na nasledujúce záležitosti ...
(1) Chcete, aby váš bývalý späť.
(2) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii.
(3) Chcete, aby vás nasledovali muži / ženy.
(4) Chceš dieťa.
(5) Ste podnikateľom a chcete získať zákazky
(6) Chcete, aby bol váš manžel navždy váš
(7) Potrebujete duchovnú pomoc.
(8) Boli ste podvedení a chcete získať späť stratené peniaze.
(9) Zastavte rozvod
10. Vyvolanie peňažných rituálov
(11) Víťazné voľby
Posted on 8/27/19 5:26 PM.
Oslávte Vianoce s láskou svojho života. Navrhujem, aby ste kontaktovali Dr.AYO. Priviedol späť môjho bývalého priateľa. Môj priateľ ma opustil a ja som bola zničená. Najbolestivejšie je, že som bola pre neho tehotná. Chcel som ho späť. Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, aby som ho priviedol späť, ale všetko bolo márne, tak veľmi som ho chcel späť kvôli láske, ktorú som k nemu mal, o všetko som ho prosil, sľuboval som, ale odmietol. Vysvetlil som svoj problém sestre a ona mi navrhla, aby som radšej kontaktoval kúzelníka, ktorý by mi mohol pomôcť zoslať kúzlo, aby som ho priviedol späť, nemal som inú možnosť, ako to skúsiť. Poslal som správu čarujúcemu, ktorý sa volal Dr.AYO, a on ma uistil, že nie je žiadny problém a že do 72 hodín bude všetko v poriadku. Vrhol kúzlo a prekvapivo o 72 hodín neskôr mi môj priateľ zavolal. Bolo to také prekvapujúce, že som odpovedal na hovor a všetko, čo povedal, bolo, že je mu tak ľúto všetkého, čo sa stalo. Chcel, aby sme sa k sebe vrátili. Tiež povedal, že ma tak veľmi miluje. Bola som taká šťastná a išla som k nemu, a tak sme spolu opäť začali šťastne žiť. vďaka Dr.AYO. ak ste tu a váš milenec vás odmieta, alebo sa váš priateľ presťahoval k inému dievčaťu, už neplačte, kontaktujte Dr.AYO so žiadosťou o pomoc hneď..Tu je jeho kontakt. WhatsApp: OR VIBERS +2347055691377,E-mail: drayospell@gmail. com
Posted on 10/25/23 1:37 PM.
Môj manžel sa ku mne vrátil s pomocou doktora UDAMA, ktorý mi pomohol obnoviť môj vzťah po 7 mesiacoch rozpadu vzťahu. Teraz žijem šťastne s manželom a správa sa ku mne ako ku kráľovnej. Všetko vďaka UDAMA. Kontaktujte UDAMA cez Call / WhatsApp (+1 818 532 9812) a Viber (+27 63 873 8464) alebo e-mailom (UDAMAADA@YAHOO.com). Bude to odpoveď na váš problém, verte mi. Som živým dôkazom jej dobrej práce. .
Posted on 10/30/23 4:12 PM.
Nikdy som nevedela, že mám veľkú šancu mať svojho muža späť, kým som nestretla DR Ayo. Bolo to pre mňa naozaj ťažké, keď ma môj priateľ opustil kvôli inej žene. Bol som zničený a nemohol som sa dostať späť. Jeho priatelia a rodina robili všetko, čo bolo v ich silách, aby nás znovu spojili, ale ukázalo sa, že to bolo neúspešné. Niekoľko mesiacov som bol sám a nevidel som, že by som niekoho miloval. Takže som musel vyhľadať pomoc od DR AYO, ktorý mi dal privilégium zabezpečiť, aby boli moje túžby môjho srdca splnené. Znovu nás spojil a láska a šťastie boli obnovené. Jeho slová sú jeho viazané a nikdy nezlyhá, keď komukoľvek sľúbi 48 hodín na dosiahnutie výsledku, čo ma ohromilo, keď sa môj vlastný výsledok prejavil. Nesnažte sa hľadať pomoc inde. Kontaktujte ho teraz. Jeho e-mail: drayospell@gmail.com alebo mu napíšte SMS cez Vibers alebo WhatsApp: +2347055691377.
Posted on 10/31/23 4:18 PM.
Moje meno je Giovanni Jahem. Prešla som ťažkými časmi s rôznymi mužmi, ktorí našli pravú lásku a skutočné prijatie, až kým som nestretla svojho manžela, ktorý vstúpil do môjho života a miloval ma tak, že sa to nedá vysvetliť. Žili sme spolu 2 roky a boli sme šťastní, až kým neprišlo príliš veľa hádok a nerozdelili sme sa. Myslela som si, že môžem ísť ďalej, ale uvedomila som si, že som do neho hlboko zamilovaná a potrebujem s ním navždy. Nemal som inú možnosť, ako vyhľadať pomoc, čo ma priviedlo k tomu, že som kontaktoval Dr. AYO s vedomím, ako dokázal pomôcť iným. Venoval mi svoju pozornosť a robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby sme boli opäť spolu a za 48 hodín sa výsledok prejavil, vrátil sa ku mne a znova sme sa dohodli. Teraz bola láska a šťastie obnovené a jediné, čo môžem povedať, je, že si skutočne vážim doktora AYO za to, že je obetavý pri pomoci mne a ostatným. Jeho e-mailový kontakt: drayospell@gmail.com Môžete ho kontaktovať aj na jeho WhatsApp alebo vibers +2347055691377.
Posted on 11/4/23 11:35 AM.