Blogy

« Back

Dekorácia a sentiment bez obsahu

Prečo plačeme nad silnou sekularizáciou a nerobíme, čo je v našich silách?

Niekedy si pripadám ako v Kocúrkove... zle.. naopak.. čudo divné..


Kresťania katolíci sa sťažujú, že pred vianocami je nákupná horúčka, každý sa naháňa, zháňa jedlo a darčeky. A len čo vypovedia túto vetu porušujúc dopravné predpisy letia do najbližšieho supermarketu.


Viete čo je na tom všetkom nelogické? Že my sami robíme to, na čo sa sťažujeme a čo sa nám nepáči. My sami si vytvárame škodlivú „klímu“ materializmu, povrchnosti a lenivosti.


Apoštol Pavol napísal:


A nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovou zmýšľania, aby ste vedeli rozoznať, čo je Božia vôľa, čo je dobré, milé a dokonalé. (Rim 12, 2)

 
Malý príbeh: Na cirkevnej škole prebieha "Súťaž o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu". Prvá otázka zo strany žiakov bola, či môžu namaľovať SANTU. Povedal som kategorické NIE! Nasledovala debata o tom, ako súvisí SANTA s Vianocami.


Ide asi o to, aby v týchto veciach mali jasno rodičia a aby vysvetlili svojim deťom, že v telke sa nemôže hovoriť o Ježišovi (ak nerátame LUX..) ale aj neveriaci ľudia majú radi to ostatné, čo patrí k Vianociam.


Takže.. netreba plakať nad stavom v ktorom sa nachádzame. Ak nám narúša výchovu to, čo ide v telke, môžeme ju vypnúť alebo vyhodiť. Ale hlavne treba zmeniť postoj k výchove. Treba prevziať kormidlo výchovy pevne do rúk.


Chcem Vás všetkých pozvať k premene zmýšľania, aby tohoročné Vianoce neboli len sviatkami jedenia, pitia a darčekov. Ale aby to tak mohlo byť, treba prežiť advent ako čas očakávania na Ježišov príchod. Osoba JEŽIŠA KRISTA je obsahom Vianoc.


Bez neho nám ostane len prázdne pozlátko, blikačky a dekorácie.


 

Všetkým Vám prajem požehnaný čas Adventu.


Štefan Hrbček, kňaz

kaplán farnosti Trstená

 

 

 

 

 

Ak by ste si chceli v tomto predvianočnom čase prečítať niečo k príprave na Vianoce, odporúčam jeden z mojich starších blogov

 

 

„Jedzte, pite, fajčte“ 

Comments
sign-in-to-add-comment
Prečo mnohí mladí nedokážu veriť v Boha? Lebo nevidia príklad spoločnej modlitby v rodinách.

Skutky sú potom ovocím spoločnej modlitby. Prvým ovocím je dobrá spoveď. Páter Pio odporúčal týždennú spoveď. Myslím si však, že stačí raz v mesiaci, alebo každé dva týždne. Z toho sa potom zrodia skutky. V pokore človek začne vidieť svoje hriech, ktoré predtým nevidel.
Posted on 12/6/18 8:26 PM.

Vitajte v BLOGU

Milí návštevníci môjho blogu.

 

VITAJTE

 

a cíťte sa pri čítaní blogov dobre.

 

Odporúčam Vám hlavne tieto kategórie:

Maľované žalmy

Úvodníky

Články Jozefa Krišandu