Blog

« Назад

Keď bábätko mešká

Keď bábätko mešká

Je vôbec Božia vôľa, aby sme mali deti ? Môžeme uveriť klamstvu, že to, aby sme mali deti, nie je Božia vôľa. Pravdou však je, že Boh chce, dokonca nám prikazuje!, aby sme deti mali - takto predsa požehnal i Adama a Evu: "Boh ich požehnal a povedal: "Ploďte a množte sa a naplňte morské vody, aj vtáctvo nech sa rozmnožuje na zemi!" Gn 1,22

Aký je vlastne náš problém ?

 

Modlitba za dar dieťaťa je dôležitá a podstatná. Aby sme sa vedeli účinne modliť, potrebné je vedieť, aký je náš problém - je to problém duchovný, psychický, zdravotný alebo jednoducho ešte nie je ten správny čas ?

 

Lekárske výskumy tvrdia, že 5-10% párov ( v USA až 20%) s problémom otehotnieť nemá žiaden medicínsky dôvod neotehotnieť - obaja partneri sú úplne zdraví, no predsa sa nedarí. U ostatných 90% sa vyskytuje aspoň jeden medicínsky faktor narušenia plodnosti a u 25% z toho sa vyskytuje viac ako jeden z týchto faktorov. Mnoho párov sa roky zdráha navštíviť lekára za týmto účelom - ak sa však po roku snaženia dieťatko neukáže, je na mieste odbornú pomoc navštíviť čím skôr. Ak ste zdraví, môžete sa tešiť, že je všetko v poriadku, ak však nejaký zdravotný problém zistia, začnete sa liečiť hneď a bábätko sa dostaví o to skôr. Nebojte sa- 90% z liečených párov je možné úspešne liečiť bežnými postupmi :)

 

Zdravotné, psychické a duchovné príčiny neplodnosti

 

Zdravotné a psychické príčiny nájdete výborne popísané v odbornom článku na tomto linku: . www.spln.eu. Chcela by som však žienky upozorniť na nesprávny názor, že ak je cyklus ženy pravidelný, všetko v jej tele je v poriadku- či už ide o príliš pevný obal vajíčka, ktoré nepraskne a nie je možné ho oplodniť alebo silné protilátky voči partnerovým spermiám- tieto sa v pravidelnosti cyklu nijako neodrazia a zároveň znemožňujú oplodnenie. Až 12% neplodnosti u ženy je spôsobené príliš nízkou alebo vysokou váhou- zvlášť ženy s veľkosťou XS si nechcú pripustiť, že ich problémom by mohlo byť práve toto- lekárske štúdie to však jasne potvrdzujú !

Môže nás prekvapiť, že neplodnosť môže mať aj duchovný základ- pozrime sa však na Michol- manželku kráľa Dávida, ktorá "v srdci opovrhla" Dávidom, lebo tancoval pred Pánom- od toho dňa ostala neplodná do svojej smrti ! 2Sam 6,16-23 Viac o duchovných príčinách neplodnosti a čo s nimi robiť sa dozviete v  článku: Duchovné príčiny neplodnosti

 

 

Nikdy nebudete mať deti...

 

Vaše výsledky môžu byť zlé a lekári vyhlásia, že nikdy nebudete mať deti. Túto situáciu si zažilo mnoho ľudí- teraz už hrdých rodičov vlastných detí. Vo všetkej úcte k lekárom netreba zabudnúť, že je tu Niekto väčší, kto rozhoduje o živote. Nevzdávajte sa – urobte všetko prirodzené, čo je potrebné z vašej strany urobiť- podstúpte liečbu, znížte alebo zvýšte telenú hmotnosť, spomaľte životné tempo, stres v práci, zanechajte zlozvyky. Potom už je to len na Božom konaní- vložme nádej do Neho veď "V Teba Pane som dúfal, nebudem zahanbený naveky."

 

Je adopcia riešenie pre nás ?

Dlho mi trvalo pochopiť, že adopcia nie je riešenie pre neplodné páry. Adopcia je skutok, ktorým odpovedáme na túžbu svojho srdca nezištne sa deliť s láskou a tým, čo máme s niekým, kto nám to nemôže vrátiť, nič od neho nemôžeme čakať - a zároveň vieme, že my ho potrebujeme a ono tak veľmi potrebuje nás. Prvé dieťa je často spájané s naivnou predstavou malej bábiky, ktorú budeme pekne obliekať a hrať sa s ňou - no výchova vlastného či adpotovaného dieťaťa je obetou - náročnou a krásnou - a nie najmä nejakým uspokojnením si svojich túžob - to každý rodič zistí veľmi rýchlo :)

Adopcia nie je riešením toho, že nemôžeme mať deti- ale toho, že chceme mať deti. Dobré je modlitbou pripraviť svoje srdce na prijatie adoptovaného dieťaťa a prosiť, aby nás i jeho Boh uschopnil milovať a ctiť sa navzájom.

 

Boh miluje rodinu. Vymyslel ju a vysníval pre ňu krásny plán. Okolo nás je mnoho svedectiev o Božej vernosti a zázračných deťoch, ktoré dokazujú, že pre Boha nie je nič nemožné. Modlím sa, aby tak, ako nám robí radosť náš Martinko i dcérka Jessica Anna, ktorej rodičmi môžeme byť vďaka adopcii na diaľku, ste sa mohli tešiť z rodičovstva aj vy a byť živým svedectvom o Božom konaní vo vašich životoch aj v tejto oblasti.

 

Prečítajte si tiež :

Modlitba za odstránenie duchovných príčin neplodnosti
Duchovné príčiny neplodnosti

 

Zdroje odborných údajov:

Sanatórium pre liečbu neplodnosti www.spln.eu

American society for reproductive medecine www.asrm.org

Комментарии
sign-in-to-add-comment
Úžasný príspevok! Reálne, logické argumenty, nič zveličené, neprehnané. Vďaka!
Отправлено в 10.09.15 18:54.
Отправлено в 11.09.15 18:20 в ответ на Anna Václavová.
Отправлено в 15.09.15 12:58.
Отправлено в 18.09.15 15:18 в ответ на Brano Letko.