Sviatosť pokánia

Sviatosť zmierenia

"Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: "Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané." (Jn 20; 22-23)

„Ale to všetko  je od Boha, ktorý nás skrze Krista zmieril so sebou a zveril nám službu zmierenia." (2kor 5, 18)

Sviatosť zmierenia, nazývaná aj svätá spoveď alebo sviatosť pokánia, odpustenia, obrátenia, je prostriedkom k tomu, aby človeku boli odpustené hriechy. Človek sa ňou obracia k Bohu, vyznáva svoje hriechy a ľutuje ich. Sviatosť zmierenia patrí medzi uzdravujúce sviatosti (spolu so sviatosťou pomazania chorých). Veriaci je povinný aspoň raz v roku sa vyspovedať.

Ako sa uskutočňuje

Človek hriechy vyzná pred kňazom pri individuálnej spovedi, úprimne ich oľutuje  a vykoná zadosťučinenie (modlitba, milodar, služba blížnemu, skutok milosrdenstva, odriekanie, trpezlivé prijímanie kríža). Zadosťučinenie je potrebné učiniť, lebo svojim hriechom môže človek ublížiť, preto je potrebné škodu napraviť, napríklad vrátiť ukradnutú vec, ospravedlniť sa za urážky a podobne. Človek má napraviť spáchané zlo, ak je to možné. Zadosťučinenie je dôležité, pretože následkom hriechu je trest a vina. Pri svätej spovedi sa odpúšťa celá vina, večný trest a časť časného hriechu. Ťažký trest nás vzdiali od Boha a naruší naše spoločenstvo s ním.

Kňaz udelí veriacemu pri svätej spovedi rozhrešenie, ktoré ho oslobodí od hriechu. Ježiš udelil apoštolom moc odpúšťať hriechy: Biblia Ján 23 "Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu zadržíte, budú mu zadržané". Preto aj kňazi majú na základe posvätnej vysviacky moc odpúšťať hriechy.

 

Účinky sviatosti zmierenia

1. Odpustenie hriechov

2. Odpustenie večného trestu

3. Uvedenie do stavu Božej milosti - milosť posväcujúca

4. Zmierenie s Bohom  a Cirkvou

5. Pokoj v duši, a spokojnosť vo svedomí