Novinky

K tzv. Istanbulskému dohovoru

Pre nikoho, kto sleduje spoločenské dianie, nie sú neznáme aktuálne aktivity Európskej únie smerujúce k mimoriadne autoritatívnemu presadzovaniu ideológie rodovej rovnosti pod pláštikom "dohovoru" orientovaného oficiálne na boj proti domácemu násiliu. Pozoruhodné, a z pohľadu kresťana neakceptovateľné, sú argumenty, ktoré EÚ používa rovnako ako v dokumente implementovaná zásada nemožnosti text pripomienkovať, iba ak v drobnostiach. Preto je pre každého kresťana dôležité byť dobre informovaný o podstate tejto aktivity, aby vedel zaujať správny postoj a prípadne sa aj verejne prejaviť. Možnosti na to sú.
Čítaj ďalej o K tzv. Istanbulskému dohovoru »

Druhá pôstna nedeľa (B)

Liturgický kalendár týždňa: nedeľa, 25. februára - Druhá pôstna nedeľa (f); pondelok, 26. februára - sv. Alexander, biskup, (f); utorok, 27. februára - sv. Gabriel Possenti, akolyta, (f); streda, 28. februára - sv. Roman, opát; sv. Hilár, pápež, (f); štvrtok, 1. marca - sv. Albín, biskup, (f); piatok, 2. marca - sv. Simplícius, pápež, (f); sobota, 3. marca - sv. Kunigunda, (f). EVANJELIZAČNÝ ÚMYSEL APOŠTOLÁTU MODLITBY NA MAREC: aby celá Cirkev rozpoznala naliehavosť formácie a duchovného rozlišovania pre jednotlivcov i pre spoločenstvá. ÚMYSEL KBS NA MAREC: nech nás Kristov pôst vedie k tomu, aby sme sa v pôstnej dobe aj my zdravo zapierali. V stredu je výročný deň ukončenia pontifikátu pápeža Benedikta XVI. (2005 až 2013). Štvrtok je deň modlitieb za duchovné povolania. Piatok je prvým piatkom v mesiaci.
Čítaj ďalej o Druhá pôstna nedeľa (B) »

Slovo o viere - O blahorečení dona Titusa Zemana, SDB

Posledný septembrový deň minulého roku patril v našej Cirkvi i slovenskej provincii Saleziánov k najvýznamnejším - dona Tiitusa Zemana, SDB, vajnorského rodáka, vyhlásil na slávnostnej svätej omši kardinál Angelo Sodano, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Rímskej kúrie, za prítomnosti okolo 25.000 veriacich, za blahorečeného. O tom, čo tejto veľkej udalosti desaťročia predchádzalo, nám v piatok, 23. februára prišiel porozprávať Salezián don Rastislav Hamráček, SDB, riaditeľ prípravy blahorečenia.
Čítaj ďalej o Slovo o viere - O blahorečení dona Titusa Zemana, SDB »

Prvá pôstna nedeľa (B)

Liturgický kalendár týždňa: nedeľa, 18. februára - Prvá pôstna nedeľa (f); pondelok, 19. februára - bl. Konrád z Piacenzy, rehoľník a pustovník, (f); utorok,20. februára - sv. Eleuter, biskup; bl. Hyacinta Martová, (f); streda, 21. februára - sv. Peter Damiani, biskup a učiteľ Cirkvi, spomienka, (f); štvrtok, 22. februára - katedra sv. Petra, apoštola, sviatok; sv. Margita Kortonská, mystička, (b); piatok, 23. februára - sv. Polykarp, biskup a mučeník, spomienka, (f); sobota, 24. februára - sv. Modest, biskup, (f). Na Prvú pôstnu nedeľu pripadá obrad vyvolenia alebo zapísania mena katechumenov, teda obrad uvedenia dospelých do kresťanského života. Je súčasťou prípravy dospelých na krst, ktorá prebieha zvyčajne rok. Ten začína tzv. predkatechumenátom, kedy sa kandidát zoznamuje s kresťanským náboženstvom a základnými zásadami kresťanského života. Je to obdobie evanjelizácie, ktoré končí prijatím do katechumenátu, zvyčajne pred farnosťou. Katechumenát je dlhšie obdobie, kde kandidáti prijímajú hlbšie zasvätenie do vierouky a mravouky. Katechumen (teda kandidát krstu) potom prechádza dvojstupňovou prípravou, ktorá začína slávnostným prijatím medzi katechumenov a vrcholí zaradením medzi čakateľov na krst (zvyčajne v pôste) - teda dnešným obradom vyvolenia. Od tohto dňa sa kandidáti nazývajú "vyvolení". Vo štvrtok, 22. februára, je sviatok katedry sv. Petra a Pavla. Je to liturgická forma pripomenutia si úradu apoštola Petra, ktorý tento úrad dostal od samotného Ježiša Krista, keď ho ustanovil za viditeľnú hlavu Cirkvi, za svojho nástupcu. Peter v roku 67 podstúpil mučenícku smrť - ukrižovali ho dole hlavou. Stalo sa to za prenasledovania počas vlády cisára Nera. V piatok, 23. februára, je Svätým Otcom vyhlásený Deň modlitby a pôstu za pokoj v Demokratickej republike Kongo, v Južnom Sudáne a na celom svete. Je túžbou Svätého Otca, aby sa celá Cirkev zapojila do tohto Dňa modlitby.
Čítaj ďalej o Prvá pôstna nedeľa (B) »

Svätý Valentín - biskup a mučeník

V ostatnom čase je aj v sekulárnom svete čoraz populárnejší svätec, ktorého si v cirkevnom kalendári pripomíname 14. februára - svätý Valentín. Je to iste aj tým, že tento svätec sa stal patrónom zaľúbených. Preto je aj tento deň považovaný za Deň zaľúbených. Mimochodom - v čase jeho sviatku je už pravidelne organizovaná aj Púť zaľúbených konaná cez víkend nasledujúci po tomto dni v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Tento rok sa v dňoch 16. až 18. februára bude konať už jej 11. ročník.
Čítaj ďalej o Svätý Valentín - biskup a mučeník »

Popolcová streda a pôst

Veselé fašiangové obdobie charakteristické zábavami, plesmi, radosťami a hodovaním ukončuje Popolcová (alebo latinsky Dies cinerum či ľudovo škaredá, keďže to bol aj sviatok žien) streda ako počiatočný deň 40-dňového pôstu predchádzajúci Veľkú noc. Keďže do tohto časového úseku sa nezapočítavajú nedele, v skutočnosti je to 46. deň pred Veľkou nocou. Keďže nedeľa sa do obdobia pôstu nezapočítava, nepovažuje sa ani za pôstny deň. Cieľom tohto obdobia je dôkladná duchovná aj fyzická príprava na veľkonočné sviatky - najvýznamnejšiu udalosť cirkevného roka. Popolcová streda je dňom prísneho pôstu, ktorý je záväzný pre každého kresťana vo veku od 18 do 60 rokov, zdržiavanie sa mäsitého pokrmu je povinného pre každého od 14 rokov.
Čítaj ďalej o Popolcová streda a pôst »

6. týždeň v Cezročnom období

Liturgický kalendár týždňa: nedeľa, 11. februára - Šiesta nedeľa v Cezročnom období (z); pondelok, 12. februára - sv. Benedikt z Anianu, opát (z); utorok,13. februára - bl. Jordán, rehoľník a kňaz, (z); streda, 14. februára - Popolcová streda; sv. Valentín, biskup a mučeník, (f); štvrtok po Popolcovej strede, 15. februára - sv. Faustín a Jovita, mučeníci, (f); piatok po Popolcovej strede, 16. februára - sv. Juliana, panna a mučenica, (f); sobota po Popolcovej strede, 17. februára - Siedmich svätých zakladateľov Rehole služobníkov Panny Márie, spomienka (f). Na šiestu nedeľu v Cezročnom období je 26. svetový deň chorých. Témou tohoročného Svetového dňa chorých sú slová, ktoré Ježiš, vyzdvihnutý na kríži, adresoval svojej matke Márii a Jánovi: "'Hľa, tvoj syn!... Hľa, tvoja matka!' A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe" (Jn 19, 26 - 27). Posolstvo Svätého Otca k tomuto dňu je na tejto adrese: http://sk.radiovaticana.va/news/2018/01/12/posolstvo_svätého_otca_františka_na_26_svetový_deň_chorých/1358538. Na Popolcovú stredu, 14. februára je prísny pôst a zdržiavanie sa mäsitého pokrmu, ktoré sa nemôže nahradiť iným skutkom pokánia. Pôst sa týka všetkých zdravých vo veku od 18 do 60 rokov, zdržiavanie s mäsitého pokrmu je záväzné pre všetkých, ktorí dovŕšili 14. rok veku. Zachovávať pôst znamená najviac len raz cez deň sa nasýtiť. Okrem toho jedného nasýtenia je možné v deň pôstu jesť ešte dva razy, nie však do sýtosti, ale menej ako inokedy. Popolcovou stredou začína obdobie štyridsaťdenného pôstu. V sobotu, 17. februára je 10. výročie vzniku Bratislavskej arcidiecézy. Pri tejto príležitosti bude bratislavský arcibiskup, metropolita, Mons. Stanislav Zvolenský, v tento deň o 10:00 hod. v Katedrále sv. Martina celebrovať slávnostnú ďakovnú svätú omšu.
Čítaj ďalej o 6. týždeň v Cezročnom období »

Národný týždeň manželstva

V tradičný čas - v týždni okolo Valentína - začne tento rok aj na Slovensku tradičná iniciatíva venovaná inštitútu manželstva a manželom - Národný týždeň manželstva pod názvom Manželstvo ako umenie lásky. U nás sa tento rok koná už jej ôsmy ročník, a to v týždni od 12. do 18. februára. Je to iniciatíva, ktorá nachádza priestor v mnohých krajinách sveta. Je vyjadrením ocenenia manželom, povzbudením pre ich spoločný život a inšpiráciou pre ďalšie obdobie.
Čítaj ďalej o Národný týždeň manželstva »

O cirkevných osobnostiach Slovenska

Na rok 2018 pripravilo katolícke Rádio LUMEN výnimočný projekt: postupne odvysiela niekoľko premiér dramatizácií životných ciest významných slovenských cirkevných osobností. Prvá bola vo vysielaní už 4. februára v popoludňajších hodinách.
Čítaj ďalej o O cirkevných osobnostiach Slovenska »

Príď darovať krv

Vedeli ste, že už 300 ml darovanej krvi môže zachrániť ľudský život? Vedeli ste, že všetky transfúzne stanice na Slovensku v súčasnosti vyzývajú darcov, aby prišli darovať krv kvôli jej nedostatku? Preto teraz aj my v Rusovciach pozývame všetkých ochotných ľudí spĺňajúcich podmienky, aby darovali krv v našom farskom pastoračnom centre.
Čítaj ďalej o Príď darovať krv »
Ukazujem 1 - 10 z 136 výsledkov.
Položiek na stránku 10
z 14