Novinky

Slovo o viere - Rádio Mária už 28. 2.

Už od začiatku 20. storočia, kedy začala vysielať prvá rozhlasová stanica, si ľudia rýchlo zvykli na permanentného spoločníka – rádiové vysielanie. Dnes si už bez neho nevieme svoj život predstaviť, nech sme kdekoľvek. V mediálnom svete majú dnes už veľmi silné postavenie aj kresťanské rádiové stanice. Našinec si pri zmienke o slovenskom kresťanskom rádiu zväčša hneď spomenie na Rádio LUMEN, ktoré je súčasťou slovenského masmediálneho prostredia už od apríla 1993.V máji 2017 začalo vysielať nové kresťanské internetové rádio Mária ako súčasť veľkej medzinárodnej siete týchto staníc. V piatok, 28. februára nám po sv. omši o 18:00 hod., ktorej bude hlavným celebrantom, toto rádio príde predstaviť jeho riaditeľ, výpomocný duchovný susedných Jaroviec d.p. Martin Jarábek.
Čítaj ďalej o Slovo o viere - Rádio Mária už 28. 2. »

Ekumenický večer

Dnešný svet a dianie v ňom prináša ľuďom množstvo rozmanitých možností a s nimi aj veľkú rôznorodosť názorov prakticky na všetko, čo sa v ňom deje. Demokracia priniesla aj k nám túto otvorenosť sveta voči všetkému, čo sa odzrkadľuje aj vo vytváraní množstva názorových prúdov prakticky vo všetkých oblastiach života – spoločenského, kultúrneho, ale i cirkevného. Svojím spôsobom nič nové – i keď po Nežnej si zrejme aj my ešte stále zvykáme napr. aj na otvorenú prítomnosť rôznych cirkevných denominácií v našom živote. To však neraz býva zdrojom nepochopenia, pocitov rozdelenia a niekedy aj svárov či protichodností, neraz aj medzi kresťanmi. Riešenie býva – ako inak – v komunikácii, ústretovosti, snahe o pochopenie, hľadaní toho, čo máme spoločné, nie zdôrazňovania toho, čo nás rozdeľuje. Prežívame Rok Božieho slova, súčasťou ktorého je aj Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Ten sme u nás v rusovskej farnosti pretavili do spoločnej ekumenickej bohoslužby, ktorá v piatok, 24. januára v našom farskom kostole vystriedala našu tradičnú svätú omšu.
Čítaj ďalej o Ekumenický večer »

Slovo o viere – koučing nie je len v športe!

Na chodníku sedí na kuse kartónu žobrajúci bezdomovec a pred sebou má na kartóne napísané: „Som slepý, pomôžte mi!“ Tento text sem-tam niekoho osloví, on spomalí a o dno plechovice zazvoní minca. Potom však prejde okolo neho luxusne oblečená mladá žena a letkom si tú krátku vetu prečíta. Neupúta ju a v elegantnej chôdzi pokračuje ďalej. Po pár krokoch však spomalí a zamyslene sa k žobrákovi vráti, kartón s jeho nápisom otočí na druhú, nepopísanú stranu, a slepému žobrákovi napíše nový text: „Svet je dnes taký nádherný, a ja z neho nevidím nič.“ A odvtedy sa pri ňom zastavuje oveľa viac ľudí ochotných venovať mu mincu dve. Takouto krátkou, ale zaujímavou a názornou video snímkou začal d.p. Maroš Lovič svoje stretnutie s nami, čím nás okamžite vtiahol do témy večera – kresťanského koučingu.
Čítaj ďalej o Slovo o viere – koučing nie je len v športe! »

Fašiangy pre dospelých aj deti sú tu!

Je dávnou tradíciou, že obdobie od sviatku Zjavenia Pána (Troch kráľov) po Popolcovú stredu označujeme ako fašiangy. Čas, kedy sa oddávna organizujú zábavy, ale aj svadby, zabíjačky a iné veselie. Ani u nás tomu nebude inak – všetkých zabávania sa chtivých srdečne pozývame do nášho pastoračného centra na sobotu, 8. februára, kedy sa aj my, Rusovčania, stretneme na spoločnej fašiangovej zábave, ktorá začne o 19:30 hod. Vstupné je symbolických 10,- €. Záujemcovia si môžu účasť zabezpečiť už teraz zapísaním sa do zoznamu, ktorý je na tento účel pripravený v pastoračnom centre. Mysleli sme aj na naše deti, pre ktorých je v nasledujúcu nedeľu - 9. februára od 15:00 hod. zase pripravený karneval s divadielkom. Tešíme sa aj na našu nastupujúcu generáciu!
Čítaj ďalej o Fašiangy pre dospelých aj deti sú tu! »

Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom

Sme veľmi radi, že tradícia adventných duchovných obnov vedených pomocným bratislavským biskupom, cirkevným historikom Mons. Jozefom Haľkom, mala svoje pokračovanie aj tento rok. V rámci vzdelávaco-diskusného cyklu Slovo o viere nás otec biskup navštívil v poslednú novembrovú sobotu, aby sa nám vo svätej omši najprv prihovoril na tému dobrej predvianočnej spovede a po svätej omši otvoril diskusiu na túto dôležitú tému. Hlboko sme načreli do podstaty sviatosti zmierenia a dobre sa duchovne pripravili na jej vykonanie pred tohtoročnými vianočnými sviatkami.
Čítaj ďalej o Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom »

Pri krbe s F. Mikloškom

Zamatová revolúcia, ktorej tridsiate výročie si v tomto roku pripomíname, bola nielen historickým, politickým a štátoprávnym prelomom slovenskej modernej histórie, ale priniesla významné zmeny a nové možnosti aj do Cirkvi a jej života v našej krajine. O tom, čo všetko Novembru 1989 predchádzalo, ako sa zmena zrodila a prebiehala ale aj aké výzvy pre dnešok a súčasnú generáciu priniesla, sme pri plameni nášho kozuba v Pastoračnom centre sv. Márie Magdalény 27. novembra hovorili s jedným z najpovolanejších – protagonistom predrevolučného kresťanského disentu a spoluiniciátorom spoločenských zmien, dr. Františkom Mikloškom.
Čítaj ďalej o Pri krbe s F. Mikloškom »

Slovo o viere s prof. Trstenským

Len nedávno bol hosťom nášho tradičného diskusného večera Slovo o viere liturgista ThLic. Vladimír Kiš, ktorý nám veriacim vo svojej strhujúcej prednáške a následnej živej diskusii poodhalil základy liturgie svätej omše, ktoré je vhodné poznať každému veriacemu pre jej pozornejšie vnímanie a hlbšie pochopenie zmyslu úkonov, ktoré sú jej súčasťou. Tento zaujímavý večer pokračoval aj ďalším dielom cyklu: vo štvrtok, 14. novembra, sme sa zúčastnili sv. omše, ktorej hlavným celebrantom bol po roku opäť biblista a pedagóg Spišskej Kapituly prof. František Trstenský. Namiesto klasickej prednášky však celebroval svätú omšu, ktorú priebežne prekladal bohatými komentármi vysvetľujúcimi jednotlivé časti aktuálneho omšového formulára.
Čítaj ďalej o Slovo o viere s prof. Trstenským »

Slovo o viere - liturgia naša každodenná s d.p. Vladimírom Kišom

Účasť na svätej omši je pre každého kresťana samozrejmou rutinou. Ale ruku na srdce – nie je tá rutina niekedy a v niečom až priveľká? Rozumieme jednotlivým častiam svätej omše, chápeme ich zmysel, vieme, prečo si v určité momenty kľakáme a inokedy stojíme, uvedomujeme si, že niekedy sme na svätej omši počas férie, inokedy máme v daný deň ľubovoľnú spomienku alebo spomienku a že niekedy máme sviatok alebo slávnosť? Sme si istí napr. tým, kedy si pred bohostánkom kľakáme alebo kedy sa končí bohoslužba slova a začína bohoslužba obety? A miništranti – ruku na srdce – rozumieme každému úkonu, ktorý počas sv. omše robíme? Na všetky tieto, ale i mnoho ďalších otázok nám počas skvelého večera 25. októbra odpovedal d. p. ThLic. Vladimír Kiš, odborník na liturgiu, ktorý u nás najprv celebroval večernú sv. omšu, po ktorej nám dal nazrieť pod pokrievku tajov liturgie.
Čítaj ďalej o Slovo o viere - liturgia naša každodenná s d.p. Vladimírom Kišom »

25. nedeľa v Cezročnom období – (C)

Liturgický a cirkevný kalendár týždňa: nedeľa, 22. septembra – 25. nedeľa v Cezročnom období, (z); sv. Emerám, biskup a mučeník. pondelok, 23. septembra – Pondelok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Pio z Pietrelciny, kňaz, spomienka, (b); sv. Línius, pápež. utorok, 24. septembra – Utorok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); Panna Mária de’Mercede; sv. Bystrík, mučeník; sv. Gerard, mučeník. streda, 25. septembra – Streda 25. týždňa v Cezročnom období, (z); sv. Kleopas. štvrtok, 26. septembra – Štvrtok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Kozma a Damián, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č). piatok, 27. septembra – Piatok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Vincent de Paul, kňaz, (b). sobota, 28. septembra – Sobota 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Václav, mučeník, ľubovoľná spomienka, (č); alebo sv. Vavrinec Ruiz a spoločníci, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č); alebo Panny Márie v sobotu, ľubovoľná spomienka, (b).
Čítaj ďalej o 25. nedeľa v Cezročnom období – (C) »

Výnimočná príležitosť

V piatok tohto týždňa si náš cirkevný kalendár pripomína francúzskeho rehoľníka, formátora kňazov a zakladateľa rehole Vincentínov, svätého Vincenta de Paul. Okrem liturgickej spomienky, ktorou si túto osobnosť uctievame každý rok, môžeme tento týždeň tomuto svätcovi vzdať svoju úctu aj osobitným spôsobom – máme jedinečnú príležitosť pozrieť si jeho relikvie v kostole sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Prievoze. Bohatý sprievodný program začína slávnostnou otváracou sv. omšou, ktorú bude vo štvrtok, 26. septembra o 18:00 hodine v tomto kostole slúžiť bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a končí záverečnou pobožnosťou a rozlúčkou s relikviami v sobotu, 28. septembra o 22:00 hodine na tom istom mieste.
Čítaj ďalej o Výnimočná príležitosť »
Ukazujem 1 - 10 z 252 výsledkov.
Položiek na stránku 10
z 26