« Späť

Deň počatého dieťaťa alebo Aby bolo ako v nebi, tak i na zemi

Deň počatého dieťaťa alebo Aby bolo ako v nebi, tak i na zemi

S príchodom jari zrazu človek vďaka tenšiemu oblečeniu zistí, koľko je okolo neho budúcich (vlastne už súčasných) mamičiek. Pamätám si na jednu jar spred pár rokov, kedy som si túto vec uvedomila asi prvýkrát. Počas toho, ako som denne prechádzala centrom Ružomberka, som s úsmevom na perách v duchu počítala mamičky s bruškom. Až po pár dňoch mi to došlo. A úsmev mi trošku zmrzol.

Aj vy to cítite?  Vzduch v posledných dňoch vonia inak, aj svetla je už viac, spod zeme už vykúkajú prvé kvety... . Jar nezaprie, že už je tu :) Jej príchod má aj ďalšiu pozitívnu stránku - zhodili sme hrubé zimné kabáty a ťažké topánky. A s tenšou vrstvou oblečenia súvisí aj jeden zaujímavý jav: zrazu totiž zistíte, koľko je na svete budúcich (vlastne už súčasných) mamičiek. Tehotné mamičky, možno  okrem tých, ktoré sú už na konci očakávania, sa totiž v zime stávajú akoby neviditeľnými. Až s príchodom jari človek zrazu z ničoho nič zistí, koľko je okolo neho „brušiek“ :)

Pamätám si na jednu jar spred pár rokov, kedy som si túto vec uvedomila asi prvýkrát. Počas toho, ako som denne prechádzala centrom Ružomberka, som s úsmevom na perách v duchu počítala mamičky s bruškom.

Až po pár dňoch mi to došlo. A úsmev mi trošku zmrzol.

Zhruba každé piate tehotenstvo na Slovensku skončí umelým potratom. Takže ak som  v jeden deň napočítala štyri mamičky s bruškom, stretla som (len som o tom nevedela) aj jednu, ktorá si v poslednej dobe nechala  bábätko vziať.*

Neviem o nej nič. Neviem, či bola len jednoducho nezodpovedná a chcela vyriešiť „problém“ spôsobom, ktorý sa núkal ako najjednoduchší alebo či jej niekto nahovoril, že jej len odstránia z tela zhluk buniek. Možno len podľahla nátlaku partnera či rodičov, hoci si dieťatko chcela nechať... . Takže ju nemôžem súdiť. Viem len, že som mala stretnúť ešte jednu usmiatu mamičku s bruškom, ale nestretla som...

 

Tento rok sa kampaň ku Dňu počatého dieťaťa nesie pod heslom „Chránime nevyliahnuté orly  – chráňme aj nenarodené deti!“  V božom kráľovstve to totiž funguje takto: „Nepredáva sa päť vrabcov za dva haliere? A Boh ani na jedného z nich nezabudne. Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané. Nebojte sa, vy ste cennejší ako mnoho vrabcov (či orlov...;)!“ (Lk 12, 6 – 7) Na Slovensku je to však skôr naopak: hodnota nevyliahnutého orla je v očiach štátu vyše 4600 eur, hodnota nenarodeného človiečika je počas prvých dvanástich týždňoch tehotenstva úplne nulová...

Takže keď budem v najbližších dňoch stretávať všetky tie doteraz neviditeľné tehotné mamičky, budú mi pripomínať, že sa mám prihovárať za to, aby sme v našej krajine vedeli oceniť hodnotu nového človeka už od prvých dní jeho existencie. Aby sme vedeli viesť naše deti, našich mladých na stretkách a možno aj kolegov v práci a ďalších ľudí k tomu, že dôstojnosť  ľudskej osoby nezávisí od počtu jeho buniek. A aby sme vedeli byť oporou všetkým tým ženám, ktoré často stoja pred jedným z najťažších životných rozhodnutí celkom samy.

A k tomu pozývam aj vás;) Stretnutie mamičky s bruškom môže byť pre každého z nás pripomienkou toho, že veľa počatých detí ešte nemá svoje miesto na tomto svete isté. Myslime na ne. Na to, aby im bola  zo strany ich rodičov aj nás všetkých priznaná hodnota, ktorú majú v božích očiach.

Aby bolo ako v Nebi, tak aj na zemi...

 

 

(v skutočnosti by ich bolo oveľa viac - v  tejto štatistike sú započítané len chirurgické formy umelých potratov, chemické však majú na svedomí ešte viac ukončených ľudských životov).