Blog

« Späť

Žiť zdravo ako prorok Daniel – JEDLO

Žiť zdravo ako prorok Daniel – JEDLO

Keď budeš zdravší, ovplyvní to každú oblasť tvojho života. Stalo sa. Stáva sa ešte stále. V pláne nasledovať proroka Daniela a jeho životný štýl prichádza po prvej a „tajnej“ prísade s názvom VIERA na rad druhá zložka. JEDLO. Takže pokračujeme v učení, ako robiť zdravé voľby zo všetkých tých možností, ktoré máme.

prvá časť článku + druhá časť (pre tých, čo to zameškali)

 

Vychutnaj Boží dar

Jedlo je Boží dar a mal by sa vychutnať. „Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu.“ (1 Kor 10, 31) Aj vás tlačí čas, stres a panika tohto sveta, či len mňa? Chce nás dostať preč od spoločného stolovania v komunite, od času zdieľania jedla i života, ukradnúť nám vychutnávanie si dobrého. „Aké je dobré a milé, keď bratia žijú pospolu.“ (Ž 133, 1)  Tlačí nás, aby sme jedli v aute alebo stojac pri kuchynskom dreze. Jednoducho, aby sme sa ponáhľali. Vždy a všade. Pri jedle je to o to nebezpečnejšie, že v rýchlosti sa zvykneme viac prejedať a zabúdame na to, že jedlo je Boží dar. Čas stolovania môžeš využiť, aby si poďakoval Bohu za jeho starostlivosť o každú oblasť tvojho života. Vychutnaj si jedlo aj spoločnosť pri stole. Hovoríme však hlavne o jedle, ktoré pochádza zo zeme, ktoré bolo stvorené Bohom, a nie vyrobené človekom. To Božie lieči, ľudské skôr škodí. Ak ti zelenina nechutí, možno si ju len nikdy nejedol dobre pripravenú.

Očisťme sa

Lepšie sa prizri tomu, čo máš na tanieri a v nákupnom košíku.

„Milovaní, očisťme sa od každej poškvrny tela i ducha a posväcujme sa v Božej bázni.“ (2 Kor 7, 1b) Začnime očistu vo svojich zásuvkách so sladkosťami J a v našej kuchyni a špajze. Možno neuveríš, ale aj musli tyčinka ťa môže prekvapiť množstvom cukru schovaného za tajomnú reč cudzích slov. Nakukni dnes na nálepky, prečítaj si zloženie a zbav sa vecí. Ak to nespravím, už sa poznám. Tie nezdravé „dobroty“ zvyčajne miniem z mojich zásob ako prvé a keď mám nezdravé veci poruke, v “kríze“ po nich siahnem ako po prvej pomoci a je to moja prvá voľba. Najhoršia a prvá súčasne. Potrebujem sa teda naučiť odstrániť to, čo nie je dobré, aby som urobila miesto pre zdravšie voľby.

Prekvapivo: aj ovocie a zelenina sú sladké. Ale „vyhecovaním“ svojich chuťových pohárikov na maximum tým, že prijímame veľa zbytočného cukru, si ho ani nedokážeme poriadne vychutnať. Taká reďkovka či ľadový šalát! V čase, keď som obmedzila cukríky a čokolády, odrazu chutili inak. Sladúčko.

Napadlo ti už opýtať sa Boha na svoju stravu? Voľba jedla nepatrí medzi veci, pri ktorých by sme sa vopred nejak veľmi zamýšľali a na čo by sme sa pýtali Boha. Ale aj tak: čo by ti povedal, keby ste sa o tom dnes porozprávali? Dal by ti nejaké usmernenie?

Etikety, ktoré klamú

Dávajte si teda veľký pozor, ako máte žiť: nie ako nemúdri, ale ako múdri. (Ef 5, 15)

Ozajstná zmena príde, keď rozoznáme, čo je pravda a čo klamstvo. Ak je na obale veľkým napísané: „zdravé“, „all natural“ „diétne“, ale obsahuje to dvadsať prísad, z ktorých devätnásť ani nevieme prečítať, tak nám asi niekto klame a až také zdravé to nebude. Sú na obale spísané veci, ktoré používali naše staršie a múdrejšie a zdravšie a silné spolusestry a spolubratia, keď pripravovali jedlo? Nie? Tak asi to až také zdravé nebude. Keď sa naučíme rozoznávať obaly, ktoré nám klamú, budeme vyzbrojení a pripravení robiť tie najzdravšie voľby pre svoje telo. Učme sa rozoznať, čo je ozaj zdravé: ovocie, chudé mäso, orechy a zelenina. Boh chce, aby sme vždy používali hlavu a srdce, aby sme „nesúdili podľa zdania.“ (Jn 7, 24a)

Blahodarný spánok

On dáva svojim miláčkom spánok. (Ž 127, 2)

Dopriať si a poriadne sa každú noc vyspať je skutkom dôvery, že Boh sa o nás s láskou stará a obnovuje naše sily, aj keď my naoko nič nerobíme. Spánok je Boží dar. Nedostatok spánku spôsobuje únavu. Nič nového sme sa práve nedozvedeli. Ale súvis medzi únavou a prejedaním sa, siahaním po sladkých energetických bombách a nevychutnávaním si šálky kávy, ale účelovým zvyšovaním jej dennej spotreby, tým všetkým na seba privolávame ešte viac únavy.

Spánok, pri ktorom si oddýchneme, nám dá energiu cvičiť (o cvičení bude ďalší „diel“ tohto článku.) Spánok správne zaostrí našu pozornosť a pomôže nám robiť zdravé voľby namiesto tých rýchlych. Máte však dojem, že čím menej budete spať, tým viac stihnete? A naozaj to funguje? Vládzete stihnúť viac, keď nespíte? Čítala som, že Ježiš si pospal aj v búrke. Myslím, že ho ešte teraz poprosím, aby ma naučil odpočívať a robiť potom lepšie voľby. Jednu z najlepších, akú mám pred sebou, je zareagovať na jeho slovo: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu.“ (Mt 11, 28-29)

Uvar si zdravie

Postrehli ste v Biblii, že Ježiš varil? Vlastne griloval. Uvedomili ste si to niekedy? Mohla by sa v Menu volať „Zázračne ulovená rybka na pahrebe“ (Jn 21, 9-13). Čerstvá rybka, práve pripravená, bez predlžovania dátumu spotreby. Ježiš ju pripravil pre svojich priateľov. Prizvime ho do kuchyne, keď budeme voľačo chystať. Nech nám pomôže zmeniť naše stravovacie návyky tým, že zmeníme spôsob, akým varíme.

Prorok Daniel mal v jedení, varení a pití tiež jasno. Nejedol a nepil všetko, čo mu kto predložil. Nebral ohľady, či niekoho urazí, ak sa neponúkne. Jednoducho – zvažoval a rozlišoval, čo zjedol. Vypýtal si zdravšiu možnosť. Myslel dopredu. A ovládal sa. Ovládať sa môžeme aj my, keď nevynecháme raňajky, keď si so sebou do práce zabalíme zdravšiu desiatu aj voľačo navyše (oriešky, sušené ovocie, trochu nakrájanej zeleniny či ovocia). Jesť zdravo nie je len o odopieraní si toho dobrého, ale o tom, že si dopraješ zdravé a tým obmedzíš to druhé. Dopraj si čerstvú zeleninu, orechy a semená, zeleninu, strukoviny a chudé mäsko. Dodajú ti dostatok energie na to, aby si mohol oslavovať Boha vo svojom tele.

A ako na ňu zabúdam každý deň, aj teraz sa mi to podarilo. Voda (alebo bylinkový čajík). Veľa preveľa vody! Robí tvár krajšou. Dan 1, 12-15:  "Skús to so svojimi sluhami desať dní. Nech nám dajú na jedlo lúšteniny a na pitie vodu; nech sa potom ukážu pred tebou naše tváre a tváre chlapcov, ktorí jedia z kráľovho pokrmu, a potom nalož so svojimi sluhami, ako sa ti bude vidieť. Privolil im teda v tejto veci a skúšal ich desať dní. Po desiatich dňoch sa ukázalo, že ich tváre sú krajšie a telá tučnejšie ako všetkých chlapcov, ktorí jedli z kráľovho pokrmu.“

Zacieľ a strieľaj

Lekári málokedy riešia to, čo ješ. Veterinári si stravu všímajú oveľa viac. Tak poďme aspoň my sami zamerať svoju pozornosť na zdravie a okrem uzdravenia sa automaticky zlepší aj naša váha. Tušila som, že viacerí celý čas čakáte vetičku aj o zlepšení BMI indexu. Zameraj sa na zdravie a tento bonus ťa určite poteší.

 

 

Poznámka na záver:

Podkladom k tejto sérii článkov je kniha The Daniel Plan od Ricka Warrena. V slovenčine vyjde po názvom Danielov plán vo vydavateľstve Porta libri v tomto roku (2015). Nájdete v nej oveľa viac konkrétnych krokov, ako začať žiť zdravo ako prorok Daniel.

(pokračovanie nabudúce. Zložka číslo tri: CVIČENIE)

 

foto: Matej Pirháč / Roľnícka nedeľa 2014

článok uverejnený v časopise Zasvätený život 01/2015

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Vynikajúce, sestrička! Veľká vďaka.
Je zarážajúce, ako - aj veriaci ľudia - ignorujú piate prikázanie vo vzťahu k sebe, teda v požiadavke starostlivosti o svoje zdravie. :-(
A strava je to, od čoho naše zdravie závisí najviac.
Odoslané 2.3.2023 9:58.
brooklyn brooks
NALIEHAVÉ EFEKTÍVNE KÚZLO LÁSKY, ABY STE RÝCHLO ZÍSKALI SPÄŤ SVOJHO BÝVALÉHO A ZACHRÁNILI VAŠE MANŽELSTVO!

Môj manžel požiadal o rozvod po 8 rokoch nášho manželstva, bolo to pre mňa a deti ťažké, urobil som všetko, čo som mohol, aby som zachránil svoje manželstvo a moju rodinu, ale všetko zlyhalo, kým mi môj priateľ nepovedal o úžasnej práci doktora Gbogba. Kontaktoval som ho a on ma ubezpečil, že 24 hodín bude všetko v poriadku na druhý deň na moje najväčšie prekvapenie, môj manžel sa vrátil domov, kľakol si na kolená a plakal a prosil ma o odpustenie Teraz som taký šťastný, ďakujem veľmi pekne Dr Gbogbo , Jedna správa pre neho dnes môže zmeniť aj váš život k lepšiemu. Obráťte sa na Dr. Gbogba s adresou uvedenou nižšie

Whats-app  +234 703 166 3661
E-mail: Drgbogbospellcaster@gmail.com
Facebook stránka:  https://www.facebook.com/Drgbogbospell/
Odoslané 14.4.2023 16:43.
brooklyn brooks
NALIEHAVÉ EFEKTÍVNE KÚZLO LÁSKY, ABY STE RÝCHLO ZÍSKALI SPÄŤ SVOJHO BÝVALÉHO A ZACHRÁNILI VAŠE MANŽELSTVO!

Môj manžel požiadal o rozvod po 8 rokoch nášho manželstva, bolo to pre mňa a deti ťažké, urobil som všetko, čo som mohol, aby som zachránil svoje manželstvo a moju rodinu, ale všetko zlyhalo, kým mi môj priateľ nepovedal o úžasnej práci doktora Gbogba. Kontaktoval som ho a on ma ubezpečil, že 24 hodín bude všetko v poriadku na druhý deň na moje najväčšie prekvapenie, môj manžel sa vrátil domov, kľakol si na kolená a plakal a prosil ma o odpustenie Teraz som taký šťastný, ďakujem veľmi pekne Dr Gbogbo , Jedna správa pre neho dnes môže zmeniť aj váš život k lepšiemu. Obráťte sa na Dr. Gbogba s adresou uvedenou nižšie

Whats-app  +234 703 166 3661
E-mail: Drgbogbospellcaster@gmail.com
Facebook stránka:  https://www.facebook.com/Drgbogbospell/
Odoslané 14.4.2023 16:43.