« Späť

Ako som v Regensburgu znovuobjavil Božie Milosrdenstvo

Ako som v Regensburgu znovuobjavil Božie Milosrdenstvo

Po dlhom trojmesačnom trápení a hľadaní riešení tam, kde ich niet, som s manželkou na kolenách povedal Bohu, aby sa postaral, lebo my už nevládzeme. Bolo to 6.11.2017, keď z nemocnice v Poprade do hodiny prepustili jediného lekára v celom Česko-Slovensku, ktorý ma vedel zoperovať. Na druhý deň po prebdenej noci som dostal prísľub od mojej poisťovne, že ma príjme Klinika Milosrdných bratov v nemeckom Regensburgu.

Keď som videl, že za záclonou plačú ešte aj susedia, rýchlo som sa šupol do auta, aby nás lúčenie bolelo čo najmenej. V Regensburgu ma boli odprevadiť manželka, jej otec a bratranec, ktorý si trúfol na 850 kilometrovú cestu autom. Prvú noc sme spolu prespali v hoteli, ráno ma boli odprevadiť v nemocnici, objali sme sa a bez dlhého lúčenia som ich poslal preč, aby manželka na rozprasených nohách a podlomených kolenách prešla aspoň k autu. Sme šesť rokov manželia, máme dve malé dcérky a informácie o zlyhávaní dátumov operácie a priebehu kritického štádia mojej rakoviny jej nijako nerobili dobre.

Klinika milosrdných bratov v Regensburgu

Prvý deň som absolvoval v nemocnici vyšetrenia a večer som hľadel s pochybnosťami na liter čohosi, čo mi malo vyprázdniť všetky vnútornosti. Bolo to veľmi rýchle. V noci som nespal Snažil som sa modliť s úplnou dôverou, aby som sa upokojil, až prišlo ráno. Doniesli mi košeľu a priesvitné spodné prádlo, odviezli ma na do miestnosti s narkózou, pripojili ma ako do kokpitu a zaspal som.

Keď som sa prebral, šlo zo mňa sedem hadíc a do mňa jedenásť infúzií súčasne. Žila na krku, do ktorej sa zlievali, ich chlípala ako citronádu v horúcom lete. Keď som bol schopný vnímať súvislosti, rozoznal som lekára a sestry. Keď mi lekár povedal, že operácia dopadla dobre, dýchalo sa mi ľahšie, no aj tak veľmi plytko. Po štyroch dňoch hľadania Božieho Milosrdenstva, trápenia sa medzi štyrmi stenami, nočných môr a počítania minút (neverili by ste, koľko minút majú 4 dni, a to som ešte veľa prespal) ma previezli na klasickú izbu.

Bol tam aj televízor, po ktorom som tak túžil. Zrazu mi pripadal tak neuveriteľne zbytočný, lebo som bol rád, že môžem cez okno sledovať holuby ako sa klepotajú zimou. Neveril by som, že jeden holub dokáže celé hodiny sedieť bez pohnutia, bol vytrvalejší ako ja.

Prvé noci po operácii som nevedel spať ani v normálnej izbe. Keď som vystihol poprosiť sestru medzi večerom a polnocou, doniesla mi tabletku na spanie, a tak som si mohol na pár hodín oddýchnuť. Mával som krátke, no intenzívne zlé sny. Bolo z nich cítiť samotu. Cez deň som volával manželke, rodičom, priateľom, že operácia dopadla dobre, že som ľahší o 15 kíl a že všetko je podľa lekárov na dobrej ceste.

Na výlete s manželkou Majkou a dcérkami

V priebehu môjho dvojtýždňového pobytu som mal pri sebe dvoch spolubývajúcich. Prvý Mark: 38, ženatý, jedna dvojročná dcérka Suzan, staviteľ, po obede šiel k lekárovi, že ho bolí stehno, večer prišiel ľahnúť ku mne, o 21:00 ho operovali a o 23:30 mi ho už prebudeného vrátili do izby, ráno šiel domov. Čosi mu narástlo v nohe a chceli mu to vybrať. Poslali vzorky na rozbor, no ja som sa už výsledok nedozvedel. Môj druhý spolubývajúci, Hugo, bol bývalý učiteľ na dôchodku. Učil na gymnáziu telesnú a právo. Mal podobnú diagnózu ako ja. Prvý večer tiež pil „liter rýchlej vody“, beh na krátke trate sa mu teraz veľmi zišiel. Po operácii bol päť dní na intenzívke, a potom sa vrátil.

Medzičasom som sa trochu zregeneroval a začal som dostávať jednoduchú jogurtovú stravu.

Občas som sa pristihol, ako uvažujem na tým, že by som sestričky učil normálnu nemeckú gramatiku, lebo sa mi zdalo, že tá Bavorčina nemá ani samohlásky, a keď by sa im nechcelo, tak by som ich naučil aj niečo z tradičnej slovenskej štylistiky: „Ľaľa papľuh, olial mi krpce!“ – ale na podobné srandičky sestry nemali čas.  

Po siedmych dňoch od operácie som chodil po izbe, neskôr aj po schodoch a na desiaty deň som dostal normálnu polievku a kuracie mäso s cestovinami. Obed som ovoniaval tak dlho, že mi vychladol, a aj tak som ho nevládal zjesť.

Hadičky mi postupne vyťahovali a ubúdalo aj infúzií. Na poslednú si ani nepamätám. Môj operatér mi prišiel povedať, že umelý vývod z čreva mi po troch mesiacoch odstránia a operačne mi ešte raz skontrolujú celú brušnú dutinu.

Od začiatku mojej choroby sme s manželkou cítili veľa pokoja cez modlitby blízkych aj širokého okruhu známych od Ruska až po južnú Ameriku, no väčšiu cenu má asi úplné odovzdanie sa do Božích rúk. Boh ponúka človeku milosti nie podľa množstva obáv, zúfalstva, trápenia sa a beznádeje, ale podľa veľkosti dôvery človeka v jeho absolútnu moc.

Bože, neviem ani prečo, ani ako a ani to vedieť nepotrebujem. Len, Bože, nikdy nedovoľ, aby som sa zabudol spoliehať na tvoje sväté a milosrdné riešenia. SOLO DIOS BASTA! (na všetko stačí Boh sám)

 

Peter Paľonder, 12.12.2017

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.
Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.
Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Vďaka spolupráci sa podarilo na Mojej Komunite vytvoriť zoznam takmer 70 farností, z ktorých si môžete pozrieť priamy prenos sv. omše každý deň.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.
Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 "Lebo Bohu nič nie je nemožné." Lk 1,37
Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Pane, ty si Otcom každej rodiny na Zemi, ty si Otcom všetkých ľudí. Daj, skrze tvojho Syna, Ježiša Krista, ktorý sa pre nás stal človekom a skrze Ducha Svätého,...
Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

„Milovať skutkami znamená múdro slúžiť a pomáhať- podľa mojej vôle, aby si neupadla do krajnosti, ktorá by zničila tvoju dušu. Každú biedu nevyriešiš, pretože máš len dve ruky. Slúž preto...
Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

„Milovať slovami znamená nerozsievať okolo iných to, čo je zlé. Neopakuj to, čo vieš, čo si videla a spoznala z ľudskej biedy svojich blížnych- blízkych aj vzdialených. A nesťažuj...
Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

„Milovať myšlienkami znamená ponoriť do milosrdenstva každé zlo a slabosť, ktoré vidíš vo svojom blížnom a o ktorom sa dozvieš- modliť sa, odpúšťať a túžiť po tom, aby blížny vstal.
Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Úloha otca je nezastupiteľná a je to práve Boh, kto otca ustanovil na to, aby bol hlavou rodiny, zabezpečoval ju a chránil. Čo ak ale otec v rodine pre rôzne dôvody chýba: náhla smrt‘, práca vyžadujúca odlúčenie hoci aj na rok, ale i opustenie rodiny otcom alebo najčastejšia neprítomnosť otca vo výchove, hoci je prítomný, ale o výchovu sa nezaujíma, nie je ochotný sa na nej podieľať alebo ju dokonca sabotuje?
Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Nemôžeme si hovoriť: ,,to sa nedá, toto už lepšie nebude“ alebo ,,ja mám vždy takú smolu.“ Takými rečami dávame ,,zelenú“ zlému a jeho cieľom je škodiť a zabíjať. Je preto dôležité každý deň hovoriť verše zo Svätého písma a vyhlasovať ich pre seba a pre svoje rôzne oblasti v živote a s vierou čakať na zmenu. Všetky modlitby sú vypočuté, musíme sa len modliť s vierou. A tak ďakujem Bohu za jeho lásku, milosrdenstvo a oddanosť.
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Nasledujúce citáty pochádzajú z rozhovoru sv. Gertrúdy Veľkej s dušou z očistca brata Hermana, za ktorú sa svätá vytrvalo modlila. Pán Ježiš dal duši milosť rozprávať sa so svätou a prezdradiť jej, čo duša v očistci prežíva.
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Čo znamenajú lampióny šťastia

Čo znamenajú lampióny šťastia

Lampióny šťastia vypúšťané do vzduchu či púšťané po vode majú pôvod v ázijských tradíciách, ktorými uctievajú ázijských bohov a zároveň veria, že s lampiónmi od nich odíde "smola" a všetko zlé.
Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

V živote sú situácie, ktoré sa nám nepáčia a vôbec nerozumieme, prečo sa dejú. Niektorí tvrdia, že pýtať sa Boha, prečo sa niečo stalo je výrazom neúcty a neviery voči Nemu. Avšak, vôbec tomu tak byť nemusí.