« Späť

Ako som v Regensburgu znovuobjavil Božie Milosrdenstvo

Ako som v Regensburgu znovuobjavil Božie Milosrdenstvo

Po dlhom trojmesačnom trápení a hľadaní riešení tam, kde ich niet, som s manželkou na kolenách povedal Bohu, aby sa postaral, lebo my už nevládzeme. Bolo to 6.11.2017, keď z nemocnice v Poprade do hodiny prepustili jediného lekára v celom Česko-Slovensku, ktorý ma vedel zoperovať. Na druhý deň po prebdenej noci som dostal prísľub od mojej poisťovne, že ma príjme Klinika Milosrdných bratov v nemeckom Regensburgu.

Keď som videl, že za záclonou plačú ešte aj susedia, rýchlo som sa šupol do auta, aby nás lúčenie bolelo čo najmenej. V Regensburgu ma boli odprevadiť manželka, jej otec a bratranec, ktorý si trúfol na 850 kilometrovú cestu autom. Prvú noc sme spolu prespali v hoteli, ráno ma boli odprevadiť v nemocnici, objali sme sa a bez dlhého lúčenia som ich poslal preč, aby manželka na rozprasených nohách a podlomených kolenách prešla aspoň k autu. Sme šesť rokov manželia, máme dve malé dcérky a informácie o zlyhávaní dátumov operácie a priebehu kritického štádia mojej rakoviny jej nijako nerobili dobre.

Klinika milosrdných bratov v Regensburgu

Prvý deň som absolvoval v nemocnici vyšetrenia a večer som hľadel s pochybnosťami na liter čohosi, čo mi malo vyprázdniť všetky vnútornosti. Bolo to veľmi rýchle. V noci som nespal Snažil som sa modliť s úplnou dôverou, aby som sa upokojil, až prišlo ráno. Doniesli mi košeľu a priesvitné spodné prádlo, odviezli ma na do miestnosti s narkózou, pripojili ma ako do kokpitu a zaspal som.

Keď som sa prebral, šlo zo mňa sedem hadíc a do mňa jedenásť infúzií súčasne. Žila na krku, do ktorej sa zlievali, ich chlípala ako citronádu v horúcom lete. Keď som bol schopný vnímať súvislosti, rozoznal som lekára a sestry. Keď mi lekár povedal, že operácia dopadla dobre, dýchalo sa mi ľahšie, no aj tak veľmi plytko. Po štyroch dňoch hľadania Božieho Milosrdenstva, trápenia sa medzi štyrmi stenami, nočných môr a počítania minút (neverili by ste, koľko minút majú 4 dni, a to som ešte veľa prespal) ma previezli na klasickú izbu.

Bol tam aj televízor, po ktorom som tak túžil. Zrazu mi pripadal tak neuveriteľne zbytočný, lebo som bol rád, že môžem cez okno sledovať holuby ako sa klepotajú zimou. Neveril by som, že jeden holub dokáže celé hodiny sedieť bez pohnutia, bol vytrvalejší ako ja.

Prvé noci po operácii som nevedel spať ani v normálnej izbe. Keď som vystihol poprosiť sestru medzi večerom a polnocou, doniesla mi tabletku na spanie, a tak som si mohol na pár hodín oddýchnuť. Mával som krátke, no intenzívne zlé sny. Bolo z nich cítiť samotu. Cez deň som volával manželke, rodičom, priateľom, že operácia dopadla dobre, že som ľahší o 15 kíl a že všetko je podľa lekárov na dobrej ceste.

Na výlete s manželkou Majkou a dcérkami

V priebehu môjho dvojtýždňového pobytu som mal pri sebe dvoch spolubývajúcich. Prvý Mark: 38, ženatý, jedna dvojročná dcérka Suzan, staviteľ, po obede šiel k lekárovi, že ho bolí stehno, večer prišiel ľahnúť ku mne, o 21:00 ho operovali a o 23:30 mi ho už prebudeného vrátili do izby, ráno šiel domov. Čosi mu narástlo v nohe a chceli mu to vybrať. Poslali vzorky na rozbor, no ja som sa už výsledok nedozvedel. Môj druhý spolubývajúci, Hugo, bol bývalý učiteľ na dôchodku. Učil na gymnáziu telesnú a právo. Mal podobnú diagnózu ako ja. Prvý večer tiež pil „liter rýchlej vody“, beh na krátke trate sa mu teraz veľmi zišiel. Po operácii bol päť dní na intenzívke, a potom sa vrátil.

Medzičasom som sa trochu zregeneroval a začal som dostávať jednoduchú jogurtovú stravu.

Občas som sa pristihol, ako uvažujem na tým, že by som sestričky učil normálnu nemeckú gramatiku, lebo sa mi zdalo, že tá Bavorčina nemá ani samohlásky, a keď by sa im nechcelo, tak by som ich naučil aj niečo z tradičnej slovenskej štylistiky: „Ľaľa papľuh, olial mi krpce!“ – ale na podobné srandičky sestry nemali čas.  

Po siedmych dňoch od operácie som chodil po izbe, neskôr aj po schodoch a na desiaty deň som dostal normálnu polievku a kuracie mäso s cestovinami. Obed som ovoniaval tak dlho, že mi vychladol, a aj tak som ho nevládal zjesť.

Hadičky mi postupne vyťahovali a ubúdalo aj infúzií. Na poslednú si ani nepamätám. Môj operatér mi prišiel povedať, že umelý vývod z čreva mi po troch mesiacoch odstránia a operačne mi ešte raz skontrolujú celú brušnú dutinu.

Od začiatku mojej choroby sme s manželkou cítili veľa pokoja cez modlitby blízkych aj širokého okruhu známych od Ruska až po južnú Ameriku, no väčšiu cenu má asi úplné odovzdanie sa do Božích rúk. Boh ponúka človeku milosti nie podľa množstva obáv, zúfalstva, trápenia sa a beznádeje, ale podľa veľkosti dôvery človeka v jeho absolútnu moc.

Bože, neviem ani prečo, ani ako a ani to vedieť nepotrebujem. Len, Bože, nikdy nedovoľ, aby som sa zabudol spoliehať na tvoje sväté a milosrdné riešenia. SOLO DIOS BASTA! (na všetko stačí Boh sám)

 

Peter Paľonder, 12.12.2017

Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

S osobným dovolením publikujeme videokatechézu Prof. Františka Trstenského pre rodiny.
Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Prednáška na počúvanie Prof. Františka Trstenského
Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Pane, ty vieš lepšie ako ja, že zo dňa na deň starnem a jedného dňa budem starý. Chráň ma pred myšlienkou, že musím pri každej príležitosti a ku každej téme niečo povedať. ...
Litánie pokory

Litánie pokory

Autor: kardinál Rafaela Merryho del Val
Dôvera a túžba po dieťatku

Dôvera a túžba po dieťatku

Dva skutočné príbehy so spätným pohľadom na čakanie na dieťa.
Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dva skutočné príbehy o čakaní na toho pravého/ tú pravú.
Modlitba za dôverujúce srdce

Modlitba za dôverujúce srdce

Drahý Bože, odovzdávam Ti moju túžbu po ____________________ .   Verím, že ma miluješ a robíš pre mňa a mojich blízkych len dobré. Pomôž mi rozumieť, čo ma touto situáciou...
Modlitba za dobrotivé srdce

Modlitba za dobrotivé srdce

Dobrý Bože, Ty si vždy dobrý ku všetkým bez ohľadu na to, či si to zaslúžia. Aké ťažké je mi milovať tých, ktorí mi ublížili alebo tých, ktorí sa ku mne správajú nepriateľsky. Ty však...
Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Hľa, vystupujeme do Jeruzalema“ (Mt 20, 18) Pôstne obdobie: čas na obnovu viery, nádeje a lásky
nšpirácia pravej lásky priamo od sv. Valentína

nšpirácia pravej lásky priamo od sv. Valentína

Niekto tvrdí, že tento sviatok neznáša a má ho plné zuby, niekto sa čuduje kde sa tu (asi z Ameriky) zas nabral, niekoho však 14.február privedie k osobe sv. Valentína- k inšpirácii pravej obetavej lásky.
Neplánované dieťa nemusí byť nechcené

Neplánované dieťa nemusí byť nechcené

Každé dieťa je obrovský Boží dar. Počatie každého dieťatka je hotový zázrak, predsa sa niekedy žena či manželský pár akosi nedokáže na fakt, že čakajú bábätko, pozerať hneď tak s nadšením. Ľudia sú rýchli do odsudzovania a posudzovania, ale to nechajme na Boha. My sa poďme pozrieť na to, ako môže zaskočený pár či žena začať s radosťou očakávať nový život.
Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Vďaka spolupráci sa podarilo na Mojej Komunite vytvoriť zoznam takmer 70 farností, z ktorých si môžete pozrieť priamy prenos sv. omše každý deň.
Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.
Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.