Blog

« Späť

Prečo žena uteká

Prečo žena uteká

Stačí malé nedorozumenie a už sa rozchádza, stačí banálny konflikt a hneď ide vypĺňať rozvodové papiere - muž nevidí žiaden problém, žena zasa žiadne riešenie. Typická situácia, na ktorú mnoho žien odpovedá svojou typickou reakciou - ÚTEKOM !

Oproti logickému úteku, keď sú žena alebo deti vystavené skutočnému psychickému alebo fyzickému ohrozovaniu, sa "bežné úniky" žien môžu zdať naozaj iracionálne. Toto správanie je však veľmi intuitívne a najčastejšie je reakciou na vnútorné zranenie alebo klamstvo, ktoré jej pomaly a šikovne podsúva zlý. Potom aj v maličkom náznaku vidí nežné stvorenie katastrofu a nedokáže presvedčiť samú seba, že sa všetko nejako vyrieši.

Von z bludného kruhu

 

Žena hysterizuje a uteká a muž to berie ako útok priamo proti nemu. Práve tu sa však môže podariť bludný kruh vzájomného obviňovania roztrhnúť. Nejde totiž o to, žeby sa žena necítila v bezpečí pri svojom mužovi /hoci to môže tvrdiť/, ale o to, že sa necíti v bezpečí. Bojí sa a stresuje. Vtedy potrebuje, aby muž bol pri nej, nepustil ju a neopúšťal ju, hoci sa môže zdať, že ona bojuje proti nemu. Často sa zvyknem pousmiať nad tým, že "keď to ja princezná pľuje, trieska, nadáva a hryzie, nebude to ona, ale zlý, ktorý ju oklamal." Muž jednoducho potrebuje ostať svoju milú z drápov zlého a pomôcť jej uzdraviť sa.

Čoho sa bojí , čo ju bolí a čomu uverila

 

Niežeby muž nemal žiaden podiel viny, ale za prehnanou reakciou ženy je vždy niečo viac. Ak sa mužovi podarí odosobniť, rýchlo môže zistiť, o čo vlastne ide. Možno je vystrašená z rozpadnutých alebo boľavých manželstiev okolo seba, možno ubolená z nekonečného dokazovania, že je dosť dobrá, možno sa bojí statusu slúžky namiesto milovanej manželky, ktorý vidí u svojej mamy. Možno uverila, že je na všetko sama, že nemá budúcnosť, že happyendy neexistujú... 
Keď žena uteká, potrebuje pomoc a potrebuje ju práve v tom čase.Zrejme sa cíti ako v Žalme 55:"Ktože mi dá holubičie krídla, aby som mohla odletieť a odpočinúť si?
Aby som mohla utiecť do diaľav a pobudnúť v samote? Vyčkávam, kto by ma zachránil pred búrkou a víchricou."
Verím, že málo mužov rozumie tomuto vzorcu správania a už vôbec nie tomu, čo majú vtedy robiť. Či už je to teda jej milý, sestra, priateľka, či iná spriaznená duša, žena potrebuje niekoho, kto by ju zastavil, pretože miesto, z ktorého uteká je práve to, kde chce najviac ostať.

Oplatí sa to

 

Utekať za ženou a snažiť sa ju zastaviť nemusí byť príjemné, nie sme v tom však samy. Boh je s nami v každom našom boji o každé ľudské srdce.Božie Slovo o tom krásne hovorí v Žalme 56: "Ty vieš, koľko ráz som musel utekať: pozbieraj moje slzy do svojich nádob; či nie sú zapísané v tvojich účtoch?" A ďalej spomína, aký hrdinský charakter u nás tento čin buduje: "A čo mám ešte povedať? Veď by mi nestačil čas, keby som mal rozprávať o Gedeonovi, Barakovi, Samsonovi, Jeftem, Dávidovi, Samuelovi a o prorokoch, ktorí vierou dobývali kráľovstvá, vykonávali spravodlivosť, získali prisľúbenia, levom zapchávali tlamy, uhášali silu ohňa, unikali ostriu meča, z nevládnych sa stávali mocnými, mužneli v boji, na útek zaháňali cudzie šíky; Hebr 11,32-34 Utekajme teda za tými žienkami, ktoré utekajú, oplatí sa to pre ich srdce ! ...a za nás sa modlím:

Pane,prosím Ťa za nás, aby sme dokázali pomáhať a stáť za tými druhými a aby sa aj nám dostalo pomoci práve v čase, keď ju budeme potrebovať.Amen


Ak si myslíš, že by sa o tomto princípe mali dozvedieť aj iní, skús im tento článok poslať alebo ho daj zdieľať. 

Komentáre
Odoslané 25.1.2016 23:28.

Najnovšie články

Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.
Pôstna výzva lásky

Pôstna výzva lásky

Pôst pre mnohých evokuje zriekanie sa jedla, zábavy a vecí, ktoré máme radi. Možno to bude znieť veľmi nezvyčajne, ale za pôstom sa skrýva niečo iné ako odriekanie a smutné pohrúženie.
Ako zmeniť toho druhého

Ako zmeniť toho druhého

Chceme pre toho druhého len to najlepšie- či už je to priateľka, manžel, súrodenec, rodič alebo naše dieťa. Vidíme, kde potrebuje zmenu, čo robí zle a aké to má následky. A--- väčšinou aj vieme presne, čo by mal urobiť, aby sa "polepšil", zmenil a napravil. Chceme to preňho z lásky.
Os Hillman: Rozhodnutia založené na poslušnosti Bohu vs. skúsenosti a schopnosti

Os Hillman: Rozhodnutia založené na poslušnosti Bohu vs. skúsenosti a schopnosti

"Hneď, ako začujete zvuk vojnového pochodu vo vrcholcoch stromov, pohnite sa do boja." 1 Krn 14,15a
Žena a kňaz

Žena a kňaz

Medzi mojimi známymi a priateľmi sú aj kňazi. Niektorí sú mi zvlášť blízki, lebo ma podržali, pomohli mi a viedli ma, dali mi zakúsiť pochopenie a prijatie. Sú mladí, v strednom veku i staručkí. Je vzácne a krásne nájsť aj v kňazovi blízkeho priateľa, ale my ženy by sme mali pri tom mať na zreteli jednu vec.
Zvonenie na poplach vo vzťahu

Zvonenie na poplach vo vzťahu

Sú situácie, o ktorých vieme, že sú nebezpečné – tak, ako keď sa niekto hrá so zápalkami v stodole plnej suchého sena. Stačí iskrička... Aj vo vzťahoch sa potrebujeme naučiť myslieť dopredu, myslieť na následky.
Keď padá vzťah, treba ho chytať

Keď padá vzťah, treba ho chytať

Zdá sa, že vzťahy nepožívajú vysokú mienku spoločnosti... Ak by ľudia videli padať vzácnu čínsku vázu, bez váhania by sa väčšina snažila zachytiť ju. Keď vidíme, že sa rozpadá vážny vzťah či manželstvo, zvykneme sa pri tom len prizerať a čakať ako to dopadne.
Hádaj, kto sa za Teba neustále modlí

Hádaj, kto sa za Teba neustále modlí

Ak sa Ti zdá, že nemáš žiadnu oporu, nevieš na koho sa obrátiť alebo len nemáš odvahu vôbec niekoho poprosiť o pomoc- je tu niekto, kto sa za Teba modlí stále- a stále to aj bude robiť.
Suvenír, ktorý môže zmeniť život

Suvenír, ktorý môže zmeniť život

Chvála Bohu už aj Slováci môžu chodiť pravidelne na dovolenky nie "na maltu", ale skutočne si oddýchnuť a trošku spoznať svet. To nové, čo nás možno uchváti a bude fascinovať ale nemusí byť najlepšie aj vziať domov či venovať kúsok z neho blízkym.
Prečo sa žena rada do všetkého montuje

Prečo sa žena rada do všetkého montuje

Manžel montuje a ona idúc okolo nezabudne podotknúť, že možno bolo lepšie dať to o milimetrík vyššie... Zanedlho už stojí a pozerá milovanému mužíčkovi cez plece a v peknej hlavičke sa rýchlo tvorí predstava a rastie túžba len troška pridržať ten skrutkovač ... alebo ešte lepšie vyrvať mu ho z ruky a skúsiť to sama...
Uzdravenie vnútorných zranení: Princípy

Uzdravenie vnútorných zranení: Princípy

Ako sme už povedali o vnútorných zraneniach – sú to zranenia reálne a bolestivé, ku ktorým môžeme prísť na rôznych miestach od rôznych ľudí či skupín ľudí. Nie je potrebné na sebe hľadať problémy – skôr riešiť problémy, ktoré si uvedomujeme, že máme. Ak prežívame nejakú neschopnosť – Božie Slovo hovorí "Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.", preto treba jednať s negatívnymi pocitmi, ktoré nedokážeme ovládať a ničia nás.
Vnútorné zranenia nielen vo vzťahu: Princípy

Vnútorné zranenia nielen vo vzťahu: Princípy

Nejde o to, aby sme sa ľutovali, ale nikto z nás v tomto nedokonalom svete nemal dokonalé prostredie, výchovu, priateľov a zážitky, a tak sme si museli vedome či podvedome vybudovať istý spôsob ako reagovať a prežiť. Mnohokrát sme ale čo-to od života utŕžili aj pokiaľ ide o naše vnútro.