Blog

« Späť

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.

Tolerovať strach znamená dovoliť mu, aby sa pomaly stal naším životným štýlom

Keď sa vkradne  strachAko to tak pomaličky rokmi išlo, jedného pekného rána som zistila, že strach vo mne sa usídlil a narástol natoľko, že sa ma chcel zmocňovať aj keď som šla cez deň sama po chodníku. V tom mi napadla myšlienka: Keď som mala ť rokov a šla som po tme domov, vôbec som sa nebála. Teraz som dospelá a bojím sa cez deň?! To nie je normálne. Nebudem sa takto báť. Nemá to žiadne logické vysvetlenie a nedám sa iba tak manipulovať myšlienkami typu: „Čo ak...“ Malé strachy som zahnala jednoducho. Zrazu ma však čakalo nemilé prekvapenie v podobe hrozných nočných snov, ktoré zobrazovali moju rodinu a priateľov ako obete nejakej katastrofy. V spánku som prežívala strach taký veľký a reálny, že som sa budila s výkrikom, ktorým som niekedy zobudila aj rodičov. Vstávala som unavená a každé ľahnutie si do postele bolo utrpením. Strach sa presťahoval do oblasti, kde som mu nemohla rozkazovať, pretože som nebola pri vedomí. Modlila som sa a modlili sa aj moji priatelia, no sny neprestávali. Bola som z toho nešťastná a keď nič nepomáhalo, vyhlásila som staré známe, že toto utrpenie obetujem Bohu. Mohli by sme očakávať, že to bol celkom dobrý ťah a strach sa zdekuje, pretože nebude súhlasiť s tým, aby jeho škodenie prinieslo niečo dobré. Navonok sa nič ale nezmenilo a pokračovalo vytrvalo ďalší rok, keď som môjho manžela pravidelne budila s tým, že sa veľmi bojím....

Kde sa vo mne nabral strach?!

Pánu Bohu veru vôbec nie je jedno, že máme problém a urobí všetko preto, aby nám pomohol. Tak to bolo aj so mnou. Sériou dobre usporiadaných „náhod“ som sa určite Božím vedením dostala až k misionárke Glórii Gray, ktorá si ma dala zavolať a povedala mi, že s mojím strachom musíme začať niečo robiť – ak teda chcem. Venovala sa mi celkovo myslím- 5 hodín a vysvetlila mi niektoré princípy a ako je možné, že sa strach vo mne mohol tak udomácniť, hoci som bola praktizujúca kresťanka (sviatosti, modlitba, Sv.Písmo). Pochopila som, že kúsok po kúsku som strach akceptovala v rôznych jeho podobách a robila niektoré veci, ktoré otvárali moje vnútro strachu úplne dokorán. Veci z mojej minulosti ako horoskopy, povery, snáre, ale aj filmy- horory, duchárske filmy typu Poltergeist, či The Crow, na ktorých som sa smiala a hovorila, aká to je blbosť..., záležitosti východných náboženstiev ako sú- aury a reinkarnácia, ktoré ma kedysi veľmi  zaujímali, traumy, ktoré som prežila a neodpustenie, ktoré som si nie vždy uvedomovala, ma dostali do úplnej spleti strachov, ktorá ma nakoniec zviazala a nedovolila sa normálne hýbať a žiť život.

Aby modlitba mohla byť účinná

A preto predošlé modlitby len tak nepomáhali- boli tu veci, ktoré bolo treba oľutovať a zriecť sa ich, ľudia, ktorým som musela odpustiť a veci, ktoré som musela prestať robiť. Modlitba je veľmi silný prostriedok, ale keď naproti nej robíme veci a staviame jej prekážky, nemôže byť účinná tak, ako by sme chceli. Bolo treba teda odstrániť tie prekážky: a tak som si veľmi precízne urobila zoznam na spoveď a zoznam ľudí, ktorým som mala odpustiť. Oľutovala som to, čo bolo treba, odpustila a pomodlil sme sa k Duchu Svätému, aby naplnil môj život a uzdravil ma zo strachu.

Koniec strachu

Potom nasledovala podstatná časť môjho uzdravenia a slobody: NEVPUSTIŤ STRACH SPÄŤ.  Misionárka ma varovala, že hoci sa strach bude chcieť dostať na svoje miesto, nesmiem mu to dovoliť a ja som si povedala to, čo si hovorím doteraz- "Nie, nie, nie- viem, aké je to žiť v strachu a to už viac nedovolím. Strach- viac sa do môjho života nevrátiš.“ Keď som zo začiatku znova mala pocit, že sa bojím a mala som nutkanie zobudiť môjho manžela- odmietla som to urobiť- otočila som sa na druhý bok a povedala som si: Už sa nebudem báť, nebudem ho budiť a odmietam sa podriaďovať strachu. Keď sa občas za tých 10 rokov objavil znova nejaký zlý sen- a nebolo to z ťažkej večere – hneď som sa krátko pomodlila, aby mi Duch Svätý ukázal, čím som strachu otvorila dvere a hneď som to oľutovala. Strachu už jednoducho nedávam priestor rozmáhať sa – strach o deti, o budúcnosť, o zdravie... všetko vkladám do Božích rúk a strach odmietam- môj Boh- dokonalá láska potom úplne vyháňa všetok strach a môj život vedie pokojom. Chvála mu za to! 

Boh túži po slobode nás všetkých- ak Ty alebo niekto iný potrebuje uzdravenie zo strachu, môžu Ti pomôcť tieto dva materiály. Ak ich budeš zdieľať, môžeš pomôcť aj Ty iným:

Ako sa zbaviť strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Najnovšie články

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Kňaz by mal... Byť taký či onaký a robiť to či ono... A – hlavne – by NEMAL robiť to či ono... Samozrejme.
Zradení

Zradení

Žiaľ, občas musím vidieť úžasných ľudí trpieť. Oni verní, hlbokí, úprimní ostali zranení, zradení...sami. Nedokážem vstúpiť do tej samoty. Je to tá, ktorej chýba životný partner, miesto, kde patrí iba on či ona a aj dobrí priateľ a priateľka je tu primálo.
Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Miranda Hawthornová mi asi bola súdená. Nielen kvôli tomu, že som v Londýne bývala na Hawthorn Avanue, ale najmä kvôli jej sympatickej, trošku rebelantskej povahe.
Dôvera vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu

Dôvera je v každom kladnom vzťahu nevyhnutnou súčasťou, žiaľ, bežne vo vzťahoch - a teraz hovorím o tých partnerských, vôbec nebýva samozrejmosťou.
9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.
Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.
Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.
Modlitba za uzdravenie zo strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu   Drahý Trojjedinný Bože,...
Ako sa modliť za záchranu manželstva

Ako sa modliť za záchranu manželstva

Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh, ktorý je verný a stojí za každým manželstvom. Ak Ho do nášho vzťahu zavoláme, dovolíme mu tým, aby nám pomohol.
Modlitba za záchranu manželstva

Modlitba za záchranu manželstva

Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu.
Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Príbeh mladej ženy Crystal o záchrane jej manželstva.
Manžel prikrytý modlitbou

Manžel prikrytý modlitbou

Tento blog nepíšem preto, že by som chcela rozdávať rozumy. Pokračujem v písaní, pretože túžim šíriť niečo, čo ma veľmi zasiahlo- posolstvo vety jedného manžela, ktorý napísal predhovor ku knihe svojej manželky a ukončil ho slovami : „Tvoj modlitbou krytý manžel“.
Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.