Blog

« Späť

9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.

1.    Hovor o svojich plánoch a počúvaj partnera.  Transparentný vzťah napomáha dôvere. Potrebujeme s partnerom zdieľať všetky fakty a informácie, časový rozvrh, naše plány a sny, aby mohol mať predstavu a rozumieť nám. Na druhej strane by mal mať možnosť vstúpiť do nášho časového harmonogramu, plánov do budúcnosti a i. a vyjadriť sa k nim. Je veľmi vhodné pýtať sa  na to, čo si o danej veci náš partner myslí. My by sme mali otvorene počúvať a spolu sa snažiť nájsť vhodné riešenie.

2.    Pracuj na zlikvidovaní zlého zaobchádzania a návykov. Výbuchy hnevu, urážanie sa, trucovitosť, manipulácia, zastrašovanie.... Internet je dnes plný dobrých zdrojov, ktoré pomáhajú v tom, ako sa zbaviť predošlých problémov. V tomto prišiel čas na nás, aby sme na sebe zapracovali, a tým dovolili iným komunikovať nám všetky informácie – nielen tie kladné.

3.    Vyhni sa porovnávaniu a súťaženiu – tieto prístupy veľmi škodia vzťahu. Sväté Písmo hovorí: “ v pokore pokladajte jeden druhého za vyššieho.” Flp 2,3 Láska a úcta ohúri nášho partnera omnoho viac než akýkoľvek iný výkon, preto sa ani my nemusíme porovnávať s inými a byť stále pod tlakom. Vo vzťahu si pomáhame. Vzájomnou pomocou – a teda aj priznaním sa, že potrebujeme pomoc vytvárame pevné puto a vzájomnú dôveru.

4.     Buď vnímavý na potreby partnera – praktická pomoc a podpora je ideálna, pretože radi dôverujeme ľuďom, ktorí nám pomohli. Musíme mať otvorené oči a uši a chcieť vidieť, čo náš partner zažíva. Tak mu budeme vedieť vhodne pomôcť – fyzicky unavenému manželovi viac prospeje oddych pri telke, zatiaľ čo manžel vystavený neustálemu stresu možno s radosťou privíta majstrovanie v garáži. Hoci často v niektorých situáciách nemôžeme zasiahnuť, môžeme toho druhého pochopiť a to veľmi ocení.

5.    Pri rozhodnutiach nezabúdaj na priority – Boh je na prvom mieste a potom by mala nasledovať rodina. Na Slovensku je až “posvätná” práca. Samozrejme, zarábame pre rodinu, ale ak ju naša práca ničí, prípadne niektoré kompromisy, ktoré v práci robíme, mali by sme to prehodnotiť.

6.    Plň svoje sľuby a záväzky – sľuby nesmú byť ľahkovážne. Treba ich robiť zodpovedne a potom ich skutočne vyplniť. Veď ako rýchlo prestaneme dôverovať tomu, kto neplnil svoj sľub voči nám?

7.    Priznaj si vlastnú chybu – vyhni sa tomu, aby si obviňoval iných, keď sa niečo pokazí. Príjmi osobnú zodpovednosť za svoju časť viny, ospravedlň sa a hľadaj spôsob, ako to napraviť.

8.    Nezabudni na pochvalu – pochváliť partnera znamená prejaviť mu obdiv, lásku, uznanie a fakt, že vidíme, čo dobré urobil, jeho námahu a úmysel.

9.    Váž si nadobudnutú dôveru – dôvera sa buduje pomaly, ale zničiť sa dá veľmi rýchlo. Preto neber nadobudnutú dôveru ako samozrejmosť, ktorá ti ostane naveky, ale pristupuj k nej ako k niečomu veľmi vzácnemu a dôležitému.

Najnovšie články

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Duchovný otec – fráza alebo skutočnosť

Kňaz by mal... Byť taký či onaký a robiť to či ono... A – hlavne – by NEMAL robiť to či ono... Samozrejme.
Zradení

Zradení

Žiaľ, občas musím vidieť úžasných ľudí trpieť. Oni verní, hlbokí, úprimní ostali zranení, zradení...sami. Nedokážem vstúpiť do tej samoty. Je to tá, ktorej chýba životný partner, miesto, kde patrí iba on či ona a aj dobrí priateľ a priateľka je tu primálo.
Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Šľachtická rošáda-parádny tip na leto

Miranda Hawthornová mi asi bola súdená. Nielen kvôli tomu, že som v Londýne bývala na Hawthorn Avanue, ale najmä kvôli jej sympatickej, trošku rebelantskej povahe.
Dôvera vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu

Dôvera je v každom kladnom vzťahu nevyhnutnou súčasťou, žiaľ, bežne vo vzťahoch - a teraz hovorím o tých partnerských, vôbec nebýva samozrejmosťou.
9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.
Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.
Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.
Modlitba za uzdravenie zo strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu   Drahý Trojjedinný Bože,...
Ako sa modliť za záchranu manželstva

Ako sa modliť za záchranu manželstva

Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh, ktorý je verný a stojí za každým manželstvom. Ak Ho do nášho vzťahu zavoláme, dovolíme mu tým, aby nám pomohol.
Modlitba za záchranu manželstva

Modlitba za záchranu manželstva

Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu.
Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Príbeh mladej ženy Crystal o záchrane jej manželstva.
Manžel prikrytý modlitbou

Manžel prikrytý modlitbou

Tento blog nepíšem preto, že by som chcela rozdávať rozumy. Pokračujem v písaní, pretože túžim šíriť niečo, čo ma veľmi zasiahlo- posolstvo vety jedného manžela, ktorý napísal predhovor ku knihe svojej manželky a ukončil ho slovami : „Tvoj modlitbou krytý manžel“.
Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.